facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
Nové!

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 
Nové!

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 
Nové!

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Pokročilá analýza provozu datových sítí

V tomto čtyřdílném seriálu vás seznámíme s různými metodami a přístupy...

1. až 4. díl >>

 

Cesta k efektivnímu identity managementu

Správa identit a přístupů (IAM) je klíčová oblast pro zaručení bezpečnosti...

1. až 9. díl >>

Řízení projektů

nástroje projektového manažera, metodiky a standardy projektového řízení, IT podpora řízení projektů

clanky Řízení projektů: články

PRINCE2: principy, témata, procesy (2. díl)

PRINCE2: principy, témata, procesy (2. díl)
V tomto dílu seriálu o metodice PRINCE2 si blíže představíme její strukturu, principy, témata a procesní model. To všechno na příkladu řízení IT projektu.
Struktura PRINCE2 Strukturu PRINCE2 tvoří tzv. čtyři integrované prvky: principy, témata, procesy a přizpůsobování. Principy jsou základem, na kterém celá metodika stojí. Lze je označit za principy dobrého projektového řízení obecně. Na principech staví témata, které pomáhají řídit jednotlivé stránky projektu. Témata zas podporují procesy. Procesy PRINCE2 provází celý životný cyklus projektu od předprojektové přípravy až po schválení jeho ukončení. Každý proces je podpo... více »

Řízení zdrojů v celém životním cyklu projektu

Řízení zdrojů v celém životním cyklu projektu
Spousta organizací, které řídí projekty, se dnes a denně střetává s problémy souvisejícími s řízením pracovních kapacit. Vlastní zaměstnanci se tak nezřídka stávají úzkým hrdlem každé organizace limitujícím schopnost produkovat výstupy. Velmi často se také stává, že nasazení podpůrných nástrojů pro správu zdrojů se míjí účinkem. Důvod je vždy stejný: s řízením kapacit se začíná na nesprávném místě, totiž od běžících projektů…
Problematika řízení zdrojů na projektech Určitě to znáte sami. Alokace interních pracovních zdrojů nepřestává být problematická za jakýchkoli podmínek. Vaše lidské zdroje buď nemají co na práci,... více »

Metodika projektového řízení PRINCE2 (1. díl)

Metodika projektového řízení PRINCE2 (1. díl)
Tento článek je prvním dílem miniseriálu o celosvětově nejpopulárnější metodice projektového řízení PRINCE2. Ta vzešla z prostředí řízení IT projektů a mimo oblast informačních a komunikačních technologií se dnes používá v mnoha dalších odvětvích. V následujícím textu se podíváme do její historie, řekneme si pár slov o jejím geografickém i odvětvovém rozšíření, představíme si certifikaci podle PRINCE2 a krátce nastíníme problematiku softwaru využitelného na podporu řízení projektů dle této metodiky.
Metodika projektového řízení dnes známá jako PRINCE2 má svou kolébku ve Velké Británii. Její po... více »

Řízení (nejen) IT projektů (4. díl)

Výsledky jsou to, co se počítá

Řízení (nejen) IT projektů (4. díl)
Jeden náš lektor svého času používal citaci kačera Donalda ve znění: „Řítíme se tou nejvyšší rychlostí, ale nevíme kam…“ To je často až nečekaně přesným popisem stavu projektu. Situace je o to méně záviděníhodná, o co je rychlost řícení se (a tím pádem i čerpání rozpočtu) vyšší. Ve čtvrtém dílu seriálu o řízení projektů si představíme velmi účinný nástroj pro udržení projektu pod kontrolou.
Když je „co“ důležitější než „jak“ Byl jsem přítomen rozjezdu několika projektů, při kterých se v podstatě ihned po jejich spuštění, respektive oznámení, že se na něčem takovém bude dělat, začalo pracovat na věcném řešení. By... více »
akce

Projekt a proces ve slovníku nevhodných slov

Projekt a proces ve slovníku nevhodných slov
Pokud se dnes zeptáte liniových manažerů na jejich názor na projektové řízení, pak se většinou dozvíte, že v principu souhlasí s jeho základními principy, ovšem s reálnou aplikací je to horší. Problémy nastávají zejména v oblastech formálního vymezení zodpovědností, s řízením kapacit napříč projekty, nebo s úrovní znalostí projektového řízení. Výsledkem je často stav, kdy se cokoliv, co byť jen vzdáleně připomíná projektové řízení, ocitá na černé listině zapovězených výrazů.
Svého času u nás zaznamenalo projektové řízení svůj boom, kdy měla-li nějaká aktivita mít v organizaci zelenou, pak to musel ... více »

Řízení (nejen) IT projektů (5. díl)

Jedinečný projekt si zaslouží jedinečný přístup

Řízení (nejen) IT projektů (5. díl)
Stanovení požadovaných výsledků, kterému jsme se věnovali v minulém dílu seriálu, je teprve začátkem plánování projektu. Praxe přece jen ukazuje, že pouhé stanovení požadovaných cílů a následné očekávání, že nějak (samovolně) nastanou, obvykle k úspěchu nevede. V tomto článku se zaměříme na nástroje a kroky vedoucí k dostatečnému určení plánu průběhu projektu tak, aby podle nich šel projekt řídit během své realizace.
K čemu je vlastně pro projekt potřeba nějaký plán? Mám v paměti případ jednoho podniku, kde řešili neustále se opakující situace. Manažer některého z projektů přilétl do jednoho z... více »
 
Další stránky tematické sekce: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15
Ceník inzerce portálu SystemOnLine