- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (89)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (37)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (65)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Bankovní identita (BankID)
Na co si dát pozor při implementaci BankID: BankID je na vzestupu, ale ne každé firmě se vyplatí
Bankovní identita představuje zásadní krok v digitalizaci České republiky a usnadnění nejen komunikace se státní správou, ale i v soukromém sektoru. Nástroj je vhodný pro každého, kdo chce převést komunikaci se zákazníky do elektronického prostředí. Napojení na systém BankID si ale neumí nastavit každý sám a ne každému se vyplatí.


Jak jsme stavěli BankID: Ohlédnutí za vývojem bankovní identity v ČR
Společnost Bankovní identita, a.s., která provozuje službu BankID, vznikla před rokem, což je pro nás příležitost podívat se na naše začátky a podělit se o zkušenosti s vývojem celého řešení.
Co s tebou, bankovní identito?
Téma bankovní identity rezonuje celým letošním rokem. Sám o ní mluvím jako o nástupu dospělé digitalizace. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že do jejího spuštění jsme o digitalizaci, zejména služeb státu, více mluvili, než konali. Nyní máme k dispozici řešení, které otevírá možnosti digitalizace státních i soukromých služeb dokořán. Jenže, víme, jak s ní naložit?
Bankovní identita a její využití pro business
Na konci loňského roku jsem se ve svém předchozím článku pro IT Systems věnoval základním pojmům z oblasti bankovní identity, jejímu ekosystému jako celku, úlohám jednotlivých zapojených subjektů, jejich vzájemné interakci a integraci přes agregátory (viz IT Systems 11/2020). Nyní bych chtěl navázat, nabídnout vám aktuální informace o vývoji v oblasti bankovní identity a zamyslel se nad její využitelností pro podnikání.
Digitální podpis s bankovní identitou
Bankovní identita je široké téma, pojďme se ale blíže podívat na jedno velmi praktické využití, a to je digitální podpis PDF dokumentů. Těch, kterých všichni generujeme a podepisujeme nejvíce: smlouvy, objednávky, předávací protokoly, dodatky, souhlasy, zápisy a mnohé další. Jaké výhody v tomto ohledu přináší bankovní identita? A kde začít, pokud byste chtěli bankovní identitu při podpisu dokumentů použít?
BankID
Přestože se ve světle informací ze světa státního IT musí srdce každého člověka pohybujícího se v daném segmentu svírat, vzniká v rámci Česka zajímavá iniciativa, která má rozhýbat stabilní vody komunikace státu, jeho občanů a dalších subjektů. Touto iniciativou je postupné spouštění bankovní identity (BankID), která má šanci výrazně zjednodušit ověření skutečné identity jednotlivce. Zajímavá je o to více, že se jedná o další fintech produkt, jenž má přímý dopad na kvalitu digitálního života v České republice. Pojďme se v článku blíže podívat, co vše může bankovní identita přinést nám občanům a jaké možnosti využití nabízí i firmám.
Využití bankovní identity má velkou budoucnost, ale náběh v letošním roce bude pozvolný
Od 1. 1. 2021 vstoupily v účinnost legislativní změny, které bankám, státu i firmám otevírají možnost využívání bankovní identity jako bezpečného autentizačního nástroje pro ověření klienta v online prostředí.
ČSOB je příkladem využívání umělé inteligence v bankovnictví
Skupina ČSOB neustále zavádí nová řešení využívající umělou inteligenci. Díky nim mohou zaměstnanci věnovat méně času monotónním a rutinním činnostem. Se zpracováním stohů notářských dokumentů pomáhá AI Semantics, ověřování dokladů klientů na pobočkách zrychluje ID Scan a kontrolu tisícovek nahrávek rozhovorů s klienty převzal Speech2Text Machine.
Bankovní identita pro důvěryhodný digitální svět
1. 1. 2021 vstupují v účinnost legislativní změny, které bankám, státu i soukromoprávním subjektům otevírají možnost využívání bankovní identity jako bezpečného autentizačního nástroje pro ověření klienta v online prostředí. Přibližujeme se tak severským státům, kde proces digitalizace probíhá již delší dobu a bankovní identita občana je používána v běžném životě.
Bankovní identita z pohledu CIO
V únoru tohoto roku byl přijat zákon o bankovní identitě. Nyní tři největší české banky, Česká spořitelna, Komerční banka a Československá obchodní banka, oznámily, že jim Evropské komise povolila založení společného podniku, který bude zprostředkovávat služby právě v oblasti bankovní identity. Od počátku roku 2021 tak můžeme očekávat, že bankovní identitu bude možné používat k přístupu ke službám státu, od poloviny roku 2021 pak i ke službám soukromého sektoru.
Jak se mají firmy připravit na příchod bankovní identity?
Pojmy jako elektronická občanka, eID nebo bankovní identita rezonují naší společností. Čím dál častěji je toto téma řazeno na programy konferencí a do panelových diskusí, kde zástupci bank či technologických a konzultačních firem sdílejí své názory, zkušenosti a vize o digitálním převratu v České republice. Právě spojení tří bank ‒ České spořitelny, ČSOB a Komerční banky ve spolupráci s Českou bankovní asociací stojí za nosným základem digitálního Česka. Projektem Sonia, který má za cíl již během příštího roku spustit službu jménem BankID. Co všechno zavedení BankID firmám a občanům usnadní? Jaké bude využití? A proč by se firmy měly na zavedení digitální identity začít připravovat již nyní?
Elektronická identita je klíč k transakčním službám eGovernmentu i soukromého sektoru
Přestože v Česku máme již více než deset let fungující systém Datových schránek a jeho přístupové údaje ke každé schránce představovaly jakýsi zárodek identitního prostoru ČR, systematické řešení elektronické identity přišlo až na základě nařízení eIDAS z roku 2014, které služby elektronické identifikace definovalo v mezinárodním kontextu EU. Výchozím bodem v ČR pak byla novela zákona o občanských průkazech z roku 2016, která definovala OP s čipem jako státní a plošný prostředek elektronické identifikace.


25.3. | IT Security Workshop |
31.3. | HANNOVER MESSE 2025 |
23.4. | Digital Transformation Summit 2025 |
13.5. | Cloud Computing Conference 2025 |
14.5. | Virtuální konference Kyberbezpečnost pro průmysl, výrobce... |
Formulář pro přidání akce
26.3. | ICT snídaně: Efektivní procesování faktur |
27.3. | Novinky v Infor OS |
10.4. | Konference ALVAO Inspiration Day 2025 |
10.4. | APSolutní jízda: zrychlete výrobu, snižte náklady! |