facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Trendy ICT

VR – virtuální realitaVýstavba nových či rozšiřování stávajících průmyslových prostor představuje komplexní projekt, při kterém je třeba zohlednit množství různých kritérií. Rozhodnutí provede­ná během předimplementační fáze projektu tak mohou významně ovliv­nit budoucí chod provozu – a to...

Celý článek ...


Virtuální realita je neocenitelným pomocníkem designérů a konstruktérů

Využití CAD systémů je již delší dobu naprostým standardem pro navrhování budov, strojů i běžných spotřebitelských produktů všeho druhu. Na jejich schopnostech staví i virtuální realita (VR), která dále rozšiřuje jejich možnosti, odstraňuje některé z jejich nedostatků, a naopak zvýrazňuje jejich přednosti.

Celý článek ...


Chytré brýle pro rozšířenou realitu a vlastní software pomáhají kardiologům z Třince při operacích srdce

Chytré brýle pro rozšířenou realitu a vlastní software pomáhají kardiologům z Třince při operacích srdcePřed nedávnem zdravotníci z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí informovali veřejnost o využívání virtuální reality v předoperační přípravě u různých druhů zákroků. Postupně své hranice posouvají dále a nově zavádějí využívání smíšené reality přímo na operačním sále během operační procedury.

Celý článek ...


Automobilky nasazují VR nejen ve vývoji, ale také pro výcvik servisních techniků a zábavu na cestách

Virtuální realitě v automotive průmyslu jsme se věnovali již několikrát. Moderní technologie ale nachází další a další využití. Již v roce 2016 se BMW pustilo do virtuální reality ve vybraných showroomech. Dala jim možnost prezentovat prémiové vozy, které nebyly dostupné skladem. Zákazníci tak získali možnost prohlédnout si přesně takový vůz, který si s prodejcem nakonfigurovali.

Celý článek ...


Metaverza jako platforma pro další vlnu rozmachu e-commerce

Elektronický obchod hýbe světem již dlouho, ale má svá omezení. Stále se najdou oblasti, kde zákazník dává přednost osobní zkušenosti s pro­duk­tem ještě před nákupem, nebo upřednostní prodejce, který mu vy­svět­lí specifika konkrétních výrobků.

Celý článek ...


Co mají společného virtuální realita, 5G a EDGE computing?

Vzpomínáte si ještě na rozmach cloudových služeb, který nastal v minulém desetiletí? Je to tu zas! Tentokrát ale díky novým technologiím trochu jinak. Ačkoli cloud computing přinesl naprosto revoluční přístup k ukládání dat a dnes například umožňuje malým architektonickým studiím využívat obrovských renderingových farem, má svá omezení.

Celý článek ...


Virtuální realita si nachází cestu i do finančního odvětví

To, že virtuální realita nachází uplatnění v řadě technických odvětvích už nikoho nepřekvapí. Samozřejmostí je dnes i v oblasti vzdělávání a zábavy. Co si však jen málokdo dokáže představit je přínos virtuální reality pro finanční sektor. I v této oblasti však její využití dává smysl a zpřístupňuje nové cesty, jak zaujmout klienty, školit zaměstnance a poskytnout finančníkům lepší vhled do portfolia.

Celý článek ...


Bývalý vývojář her pomáhá lékařům v IKEMu simulovat složité operace ve virtuální realitě

Diplomová práce nadaného inženýra pomáhá lékařům z IKEMu rozvíjet možnosti transplantační chirurgie. Díky aplikaci 25letého Davida Sibřiny mohou ve virtuální realitě plánovat nestandardní zákroky u jednotlivých pacientů „nanečisto“. Novou technologii využívají při nejtěžších operacích jater nemocných dětí i dospělých.

Celý článek ...


Stavebnictví a VR jsou ideálním spojením, které pomáhá nejen při návrhu a provozu budov, ale i při rekonstrukcích

Obr 1: S virtuální realitou dnes umí pracovat i běžné aplikace pro tvorbu vizualizací. Například populární modelář Revit vyžaduje pouze doinstalování pluginu Enscape.Virtuální realita opakovaně dokazuje, jak jsou její možnosti široké. Absolutní samozřejmostí je to pak v oblasti stavebnictví, kde je její využití i snadno představitelné. Tradiční postupy využívající vizualizací a 3D modelování totiž obohacuje o způsob, jak vše precizně zobrazit a vysvětlit nejen investorům. Její možnosti totiž ocení i představitelé všech profesí, které se na stavbě podílejí. Důležitý je i potenciál využít data z vytvořené VR simulace jako základ pro takzvané digitální dvojče budovy, se kterým je pak dále možné pracovat v rámci konceptu průmysl 4.0.

Celý článek ...


Virtuální realita pomáhá s léčbou i vzděláváním zdravotníků a lékařů

Oblastí, ve které se virtuální realita etablovala velice rychle a neustále zlepšuje své pozice je vzdělávání. Díky digitální povaze VR obsahu je přitom možné příslušný software rychle distribuovat po celém světě a neprodleně reagovat na aktuální problémy. Typickou ukázkou byl i rychlý vznik aplikace COVID-19 VR Strikes Back, která již od června 2020 vzdělávala pracovníky odběrových center.

Celý článek ...


Virtuální realita a její přínos v retailu

Obr. 1: S příchodem HTC Vive Pro 2 se virtuální realita dostala do sféry 5K rozlišení, které umožňuje detailní studium vlastností produktů a dokonalejší simulaci práce.Virtuální realita je jednou z nejuni­verzálnějších inovací businessu posledních let. Způsobuje posun nejen v zábavě, vzdělávání, přístupu k infor­macím, ale také v průmyslu a samo­zřejmě také v obchodu. Občas může překotná míra adopce působit až groteskně a mnohé zřejmě napadne, že jde o prostou módní vlnu. Pokud se však podíváme na možnosti populární technologie blíže, odhalí nám přínosy, které se s železnou pravidelností projevují úsporou času i finančních prostředků. Pak už jsou kroky automobilek, vzdělávacích společností i developerů snadno pochopitelné.

Celý článek ...


Automobilový průmysl široce využívá možnosti virtuální reality

Virtuální realitaMálokteré odvětví průmyslu se chopilo virtuální reality tak jako automobilky. Ty si vyzkoušely moc VR v marketingu, prodeji i vývoji, kde nyní VR šetří neočekávané procento času a peněz. Adopce technologie byla dokonce tak rychlá, že se pravděpodobně ve voze navrženém s pomocí VR proháníte i vy. VR vybavení totiž dnes nalezneme nejen v kancelářích mladoboleslavské Škodovky. Využívá jí celý koncern VW, Ford, Hyundai, BMW, Bugatti a mnozí další.

Celý článek ...


HTC Vive představilo nová profesionální VR řešení

Virtuální realitaNovinky v oblasti virtuální reality v čele s headsety HTC VIVE Pro 2 a VIVE Focus 3 s 5K rozlišením a 120° zorným úhlem, představují výrazný posun v kvalitě zobrazení. Současně s novými headsety byla odhalena také nová sada nástrojů VIVE Business pro firmy a organizace všech velikostí. Můžeme se tak těšit na nárůst kvality zážitků i zjednodušení implementace VR v profesionálním segmentu.

Celý článek ...


Virtuální realita v developmentu, architektuře a stavebnictví přináší zvýšení kvality a snížení nákladů

virtuální realitaKonference Real Estate Market Spring 2021, která byla online přenášena z prostor Virtuplexu, největší haly na komerční využití virtuální reality u nás, představila trendy a novinky ze světa developmentu, architektury i stavebnictví. Odborníci se na ní shodli, že virtuální realita přináší zvýšení kvality a efektivity.

Celý článek ...


Virtuální realita vzdělává lékaře a pomáhá i v léčbě samotné

virtuální realitaJednou z oblastí, kde virtuální realita boří hranice a mění zavedené postupy je i medicína. Týká se to všech jejích oblastí, jelikož je prospěšná nejen při vzdělávání mediků, ale také v klinické praxi. Představuje nejdokonalejší zobrazovací techniku, která pomáhá lékařům i prostředek, který dokáže připravit pacienta na stresující zákroky či vyšetření. Obzvláště zajímavé je pak její nasazení v psychologii a neurologii, kde je využívána k výzkumu i léčbě nejrůznějších problémů.

Celý článek ...


Jaké výhody přináší virtuální realita do oblasti retailu, potravinářství a logistiky?

virtuální realitaVirtuální realita (VR) je fascinující svou specifickou univerzálností, díky které může posunout téměř jakékoli odvětví, nebo se v něm uplatnit přinejmenším jako skvělý pomocník. Její hranice jsou totiž díky softwarové povaze obsahu bezbřehé. Ostatně hráči počítačových her se v ní dnes mohou vesele prohánět v kosmických lodích, navštěvovat nejrůznější kouty reálného světa, nebo se stát kýmkoli v prostředí simulace VR Chat.

Celý článek ...


Virtuální realita je budoucností strojního inženýrství obzvláště v době vzdálené spolupráce

virtuální realitaVirtuální realitu zná dnes již téměř každý, může být skvělým nástrojem pro interní testování modelů a sestav i ohromujícím nástrojem pro jejich prezentaci klientům. Co ale zatím tak obvyklé není je samotné modelování strojů a vytváření sestav v jejím prostředí. A to i přes to, že jde o skvělou odpověď na komplikovanou situaci, do které se celý svět dostal. I bez ohledu na aktuální omezení, které pravděpodobně povede k jejímu rychlejšímu přijetí v mnoha odvětvích, představuje virtuální realita cestu k velkým úsporám a pokroku.

Celý článek ...


Tvorba návrhu ve virtuální realitě šetří čas i peníze

VirtuplexDo Virtuplexu, největší komerčně dostupné haly pro virtuální realitu na světě, která se nachází v pražských Horních Počernicích, přijely od loňského otevření desítky firem, které chtějí prostřednictvím virtuální reality posunout svůj byznys výrazně kupředu. Klienti zde navrhovali své nové komerční či kancelářské prostory, vzdáleně prezentovali své produkty nebo využívali virtuální realitu k testování a výzkumu.

Celý článek ...


Virtuální realita v logistice zboží i výroby

VirtuplexVirtuální realita proniká do všech odvětví průmyslu. Ať už se jedná o designování nových výrobků, jejich prezentaci či výcvik zaměstnanců, vždy přináší nezanedbatelné snížení nákladů. Není tomu jinak ani v případě logistiky v rámci výroby i prodeje. Úspory je možné hledat nejen při výcviku nových pracovníků. VR se dostává ke slovu již ve chvíli, kdy jsou výrobní či skladové prostory projektovány.

Celý článek ...


Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.