facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Trendy ICT

IoT - internet věcí

Digitalizace se nevyhýbá ani zemědělstvíNení tomu tak dávno, kdy zemědělci určovali množství srážek zachycová­ním deště do kalíšku a stav usklad­něného obilí hlídali osobně. Nicméně digitalizace se nevyhýbá ani země­dělství a chytré systémy pracující...

Celý článek ...


IoT šetří energie a zlepšuje údržbu

Oblastí využití technologií na bázi Internetu věcí (IoT) je řada. Monito­ring spotřeby energií a prediktivní údržba jsou nejen ve výrobních pod­ni­cích krásnými příklady efektivního využití IoT, které mění zažité postu­py. Znalost reálné spotřeby umožní její optimalizaci a přehled o provozu či chování zařízení zase usnadní jeho správnou prediktivní údržbu.

Celý článek ...


Víte, jak se dnes daří vašim strojům ve výrobě?

Dnes už je téměř nemožné si před­stavit průmyslové podniky, které by nepoužívaly různé senzory a zařízení pro sběr dat. Takzvaný průmyslový internet věcí (IIoT) ve výrobním sektoru přináší nejen možnosti pro zvýšení kvality výrobků, ale také pro snížení potřebných nákladů.

Celý článek ...


Využití internetu věcí pro digitalizaci vaší obce

Smart City a internet věcí (IoT) jsou již vcelku provařené pojmy. Je to ale tak obsáhlá oblast, že se v ní řada lidí úplně ztratí, neví, čím začít dříve, a nakonec pak neudělá v podstatě nic. A přitom rychlé a jednoduché nasazení, efektivní provoz a možnost postupného rozvoje přímo vybízí k digitalizaci obce, ať už tomu říkáme Smart City, nebo ne.

Celý článek ...


LowPower IoT v logistice: Po revoluci následuje evoluce

Skoro by se dalo říci, že se vývoj řešení a zařízení pro internet věcí v logistice zastavil. Úsměvným faktem je, že samotná logistika k tomuto dojmu přispěla. Zásadním trendem posledního roku jsou totiž obtíže v dodavatelských řetězcích, kde logistika částečně hraje svou roli. Pojďme tomu nahlédnout pod pokličku, neboť to, že komponenty zdražují a dodací lhůty se prodlužují, není žádnou novinkou pro nikoho z nás.

Celý článek ...


Internet věcí přináší nové možnosti i zjednodušení také do logistiky

Velkou výhodou technologií na bázi internetu věcí je větší jednoduchost nasazení i provozu. Do logistiky to přináší nové možnosti a jejich širší využití než dříve. Například sledování podmínek skladování a transportu zboží, ale třeba i digitální plomby či optimalizace využití prostoru skladů.

Celý článek ...


Potraviny a zboží pod kontrolou, od výroby až po prodej, díky IoT

Internet věcí usnadňuje řadu činností. V potravinářství nalezne uplatnění nejen ve fázi výroby, ale také při skladování, dopravě i prodeji. Hlídá teplotu a další parametry prostředí, či monitoruje polohu i pohyb zboží a to nejen při přepravě, ale i v prodejně. A takto hlídat lze nejen potraviny, ale i jakékoliv další zboží, o kterém je dobré mít přehled.

Celý článek ...


Konec rozbitých a nedoručených zásilek

Každý z nás někdy zažil dlouhé čekání na zásilku. A některým se i stalo, že zásilka nebyla vůbec doručena anebo po několika týdenním čekání dorazilo rozbalené zboží. Známe to jak z osobní roviny, tak i z byznysu, když čekáme na důležitou zásilku v práci. Co takhle využít nové technologie k tomu, abychom měli komplexní přehled o svých zásilkách? Technologie internetu věcí nyní přinášejí nové možnosti i pro logistiku, a to ve sledování jednotlivých zásilek od místa výroby až po doručení k zákazníkovi.

Celý článek ...


Měřím, tedy šetřím: Technologie internetu věcí pomáhají šetřit energie

IoTJakékoliv rozhodování je lepší provádět na základě faktů. Ve chvíli, kdy se zajímám o úspory v oblasti energií, je důležitou informací spotřeba. Ve chvíli, kdy ji začneme měřit častěji než měsíčně či ročně, dostaneme zajímavé informace o tom, kdy a jakou spotřebu máme (v různých dnech či hodinách), případně i v různých částech objektů či u technologií. Už jen analýza těchto dat může hodně pomoci šetřit – například vypnutí či omezení zbytečně běžících technologií mimo pracovní dobu. Každopádně už jen to, že se této oblasti začneme věnovat, přinese první drobné úspory – začneme o spotřebě přemýšlet a tím jí více řídit. V tu chvíli již šetříme.

Celý článek ...


Kde začít s IoT ve výrobním podniku?

IoTOblast Internetu věcí (IoT) je velice široká a někdy může být problém najít ten správný scénář, u kterého začít. Nejinak je tomu v oblasti průmyslového IoT, označovaného také jako IIoT (Industry Internet of Things). Ve výrobních podnicích není nutné uvažovat rovnou o propojení robotů, napojení na řízení či plánování výroby. Začít se dá třeba u monitoringu spotřeby energií, či údržby zařízení. A po otestování základních principů IoT se pustit do složitějších aplikací. Každopádně je důležité začít.

Celý článek ...


Chytřejší stavebnictví díky Internetu věcí

iotorInternet věcí (IoT) proniká postupně do většiny odvětví, včetně stavebnictví. Velkou oblastí užití IoT jsou tzv. chytré budovy, ale o těch tento článek primárně není. Místo toho se více zaměřuje na využití IoT v průběhu stavby. Tedy na to, jak se efektivně postarat o staveniště, jeho vybavení a stavební stroje i energie. A jak díky datům udělat stavebnictví zase o něco chytřejší.

Celý článek ...


Jak využít možností umělé inteligence v údržbě výrobních závodů

iotorRozvoj nových technologií vždy jednou za čas přináší příležitost výrazně proměnit naši společnost. Stačí se podívat, jak změnil svět s příchodem internetu či chytrých telefonů. A k vynálezu elektřiny přirovnávají někteří pokrok v oblasti umělé inteligence. Předně je třeba říct, že neuronové sítě nejsou zcela novým vynálezem. Princip tzv. strojového učení je známý už 20 let, nicméně díky nárůstu výpočetního výkonu v současnosti zažívá renesanci.

Celý článek ...


Jak chytře sledovat skladování léčiv a citlivých materiálů?

iotorSnad všechny nemocnice, zdravotnická zařízení a lékárny v naší republice uchovávají a skladují léčiva, léčivé přípravky a další materiály, které jsou velmi citlivé na vnější podmínky skladování. Většina léčiv a podmínky jejich skladování navíc podléhají vyhláškám Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Celý článek ...


Využití internetu věcí ve veřejných budovách pro úspory i ochranu zdraví

iotorTechnologie na principu Internetu věcí (IoT) mohou pomoci i ve veřejných budovách, jako jsou úřady, školy a školky, muzea a další. Mezi časté scénáře použití v tomto případě patří úspory energií a zajištění zdravějšího prostředí. Udržení správného klimatu v místnosti snižuje nemocnost respiračními onemocněními, což je nyní aktuálnější než kdy jindy.

Celý článek ...


Chytré měření a řízení dodávek elektřiny

sntNaše spotřeba elektřiny neustále roste a nepochybně i do budoucna růst bude – stejně jako její cena. Také proto se vyplatí uvažovat o řešeních, která umožní spotřebu lépe měřit a řídit.

Celý článek ...


Malá velká firma díky internetu věcí

sntI menší firmy mohou využít výhody, které přináší internet věcí (IoT). A díky inovacím být velkou firmou ve svém oboru. Ať již využijí moderní nástroje pro zlepšení vlastního fungování, nebo na něm postaví službu pro koncové klienty. Pojďme si ukázat, v jakých oblastech IoT může pomoci a proč jeho zavedení nemusí být nikterak náročné.

Celý článek ...


Aby IoT mělo smysl, je třeba se zamyslet i nad novými byznys scénáři

sntInternet věcí (IoT) je bezpochyby jedním z pilířů digitální transformace. V řadě případů se však firmy po prvotním nadšení ze „sexy“ nabídek krabiček a senzorů měřících a připojujících vše možné, dostanou do fáze určitého rozčarování. Dojdou totiž do bodu, kdy se začnou ptát – k čemu nám to vlastně bude? Často se pak ukáže, že jednoduchý scénář pro rychlou úsporu nákladů či dramatické zvýšení produkce se nekoná.

Celý článek ...


Budoucnost internetu věcí v logistice: Obrovské perspektivy

dhlLogistika má s internetem věcí již první zkušenosti, ale bouřlivý vývoj technologií slibuje mnohem širší uplatnění aplikací postavených na síťovém propojení všech a všeho prakticky kdekoli. Jejich využívání přinese dodavatelským řetězcům maximální transparentnost a provozní efektivitu.

Celý článek ...


Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.