facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Digitalizace logistiky , Trendy ICT

Virtuální realita v logistice zboží i výroby

Jan Frič


Obr. 1: Logistické simulace společnosti Innoactive využívají spolu s virtuální realitou Vive i ve Volkswagen Group.Virtuální realita proniká do všech odvětví průmyslu. Ať už se jedná o designování nových výrobků, jejich prezentaci či výcvik zaměstnanců, vždy přináší nezanedbatelné snížení nákladů. Není tomu jinak ani v případě logistiky v rámci výroby i prodeje. Úspory je možné hledat nejen při výcviku nových pracovníků. VR se dostává ke slovu již ve chvíli, kdy jsou výrobní či skladové prostory projektovány.


Optimalizace již v okamžiku návrhu provozu

Při návrhu skladu či výrobní haly se musí projektanti popasovat s pracovním rozvržením celého prostoru. Je třeba vyřešit přístupnosti jednotlivých oddělení, umístění výrobní techniky a plánováním tras, které budou zaměstnanci v průběhu práce absolvovat. Nedílnou součástí je i následná prezentace návrhu investorům.

Virtuální realita firmám umožňuje zefektivnit celý proces, a navíc i zvýšit kvalitu výsledného projektu, v jehož rozpočtu je pořízení VR setu zanedbatelnou položkou. Již samotný fakt, že při plánování výroby dnes automaticky vzniká 3D model výrobní haly, je přitom velkou výhodou. Projekční společnosti tak snadno mohou okamžitě testovat, jak provoz funguje. Často se využívá běžně dostupných VR headsetů spolu s pohybovou platformou, díky které je možné si virtuální model skutečně projít. Modelový zaměstnanec tak může absolvovat všechny běžné úkony, které jeho práce obnáší. Projektanti celý proces zaznamenají, analyzují a snadno optimalizují návrh haly tak, aby zaměstnancům usnadnili práci a ušetřili co nejvíce času. Bezproblémové je i zvážení různých řešení výrobních problémů s logistikou materiálů. S nízkými náklady lze totiž všechny zvažované varianty do detailu nasimulovat. Výsledkem je vyšší výrobní kapacita, bezpečnost provozu i úspora lidských zdrojů.

Snadná prezentace v terénu

Dalším krokem je prezentace klientovi, který se do výroby může díky VR osobně ihned podívat a nemusí ani cestovat do kanceláře projektantů. Ti mohou klienta snadno navštívit i s headsetem, který nabízí optimální obrazovou kvalitu. To umožňují moderní sady virtuální reality s výměnnými čelními moduly. S jejich pomocí lze headset přizpůsobit pro maximálně přesné sledování pomocí základnových stanic v kanceláři a pro praktické inside-out sledování pohybu bez základnových stanic v terénu. Vše s maximální kvalitou obrazu i u těch nejrozsáhlejších modelů. Investor zároveň může návrh okomentovat a pohotový projektant jej může okamžitě upravit dle klientových postřehů. S vhodnou aplikací je to dnes možné v reálném čase již v okamžiku prezentace. Investor například požádá o zvětšení rozestupů jednotlivých výrobních zařízení z důvodu manipulace s rozměrným materiálem a projektant přístroje ihned posune na vhodnější pozice.

HTC Vive Cosmos
Obr. 1: HTC Vive Cosmos s čelním modulem pro sledování pohybu pomocí základnových stanic, který je možné zaměnit za takzvaný Cosmos Motion Faceplate s inside-out trackingem

Virtuální továrna pro efektivitu i bezpečnost

Využitelnost trojrozměrného modelu pro virtuální realitu zdaleka nekončí v okamžiku zahájení stavby nového provozu. Ke slovu totiž přijde také ve chvíli zácviku zaměstnanců. V dnešní době není problém celý model oživit a uchazeče o zaměstnání zaučit „přímo v provozu“, aniž by však ten skutečný ohrozil či zpomalil. Simulace může obsahovat další pracovníky, výrobní techniku i rozmístění součástek či zboží v regálech přesně tam, kde je následně zaměstnanec nalezne v reálné továrně. To výrazně usnadňuje nástup do skutečného provozu a zvyšuje výkonnost zaměstnance především v oblasti logistiky zboží a materiálu.

Doplnit je možné i simulaci bezpečnosti práce. Ta umožní prezentovat jednotlivé bezpečnostní návyky bez nutnosti zaměstnávat školitele a procházet výrobou fyzicky. Nácvik ve virtuální realitě navíc na rozdíl od běžného školení umožňuje výrazně lepší vštípení bezpečnostních návyků. Typickým příkladem může být například chování při práci ve výškách nebo dodržování povinného nošení bezpečnostních přileb. Bonusem je i možnost omezené simulace následků nedodržení příslušných pravidel. To v důsledku výrazně snižuje pravděpodobnost, že se tak bude dít v reálném provozu.


Obr. 2: Hasicí přístroje opatřené sledovacím zařízením HTC Vive Tracker umožňující věrohodný a realistický nácvik boje s požárem

Posledním bezpečnostním bodem je pak řešení krizových situací, na které je díky virtuální realitě možné zaměstnance snadno a levně připravit. Tou může být například požár ve výrobě. Bez virtuální reality by takový nácvik znamenal zpomalení či úplné zastavení provozu za účelem nácviku postupu při vzplanutí techniky, nebo dokonce evakuace výrobny či skladu. S virtuální realitou je ovšem možné výcvik realizovat mimo provoz, který tak může pokračovat ve výrobě – bez zbytečných finančních ztrát.

Jan Frič
Autor článku je kulturolog, PR manager a nadšenec pro virtuální realitu (email@fricjan.cz).
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Fortinet představil první bezpečné síťové řešení s podporou Wi-Fi 7

FortiAP 441KNový přístupový bod Wi-Fi 7 a 10gigabitový switch s podporou napájení PoE nabízí 2x vyšší rychlost a zvýšenou kapacitu v rámci integrovaného portfolia bezpečných pevných a bez­drá­to­vých řešení společnosti Fortinet.