facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT pro veřejný sektor a zdravotnictví , Veřejný sektor a zdravotnictví

Chytré brýle pro rozšířenou realitu a vlastní software pomáhají kardiologům z Třince při operacích srdcePohled z Hololens brýlí během operacePřed nedávnem zdravotníci z Nemoc­ni­ce AGEL Třinec-Podlesí infor­mo­va­li veřej­nost o využí­vá­ní virtu­ál­ní reality v před­ope­rač­ní přípravě u různých druhů zákro­ků. Postup­ně své hranice posou­va­jí dále a nově zavá­dě­jí využí­vá­ní smíše­né reality přímo na operač­ním sále během operač­ní procedury. Díky využití chytrých brýlí je přímo při operaci reálný pohled lékaře operatéra rozšířen o potřebná 3D data.


„Hledali jsme řešení, které by nám umožnilo vidět to, co bylo součástí předoperační přípravy ve virtuální realitě tak, abychom mohli operovat a zároveň mít tato 3D data při sobě. Provedli jsme zákrok u pacienta po katetrizační opravě nedomykavosti mitrální chlopně pomocí MitraClipů, u kterého již během výkonu bylo jasné, že nedomykavost nejde úplně opravit. Proto jsme jej objednali k uzávěru zbytkové nedomykavosti mezi implantovanými Mitra­Clipy,“ vysvětluje kardiolog MUDr. Jaroslav Januška, Ph.D. Tento náročný požadavek se stal novou výzvou pro celý 3D-Team Nemoc­ni­ce AGEL Třinec-Podlesí. Během několika měsíců bylo rozhodnuto o pořízení chytrých brýlí pro smíšenou realitu ‒ Microsoft Hololens 2.


MUDr. Jaroslav Januška (vpravo) využívá během operaci rozšířenou realitu, asistuje MUDr. Miroslav Hudec (vlevo).

„Po dodání těchto chytrých brýlí byl celý tým fascinován technologií jako takovou. Následně však přišlo zklamání,“ přiznává další člen 3D-Teamu a kardiologického oddělení MUDr. Miroslav Hudec. I přes průlomovou technologii jsou totiž programy, které jsou pro tyto brýle vhodné, dostupné jen omezeně a jejich portfolio není příliš velké. „Při prozkoumávání dosažitelných aplikací jsme narazili na to, že i když se software jeví jako vyhovující, po spuštění se vždy zobrazilo pouze demo. I samotné vkládání 3D modelu nebylo jednoduché,“ vysvětluje biomedicínský inženýr Jan Hečko problém, který vedl k vývoji vlastního prostředí s využitím externí výpočetní síly. „Po několika měsících, kdy jsme skoro na Hololensy zanevřeli, se ale objevila naděje,“ pokračuje ing. Hečko.


Biomedicínský inženýr Jan Hečko připravuje Hololens před operací.

V podstatě na koleni začal 3D-Team tým vyvíjet vlastní software, který umožnil zobrazit v 3D podobě snímky z výpočetní tomografie, magnetické rezonance, echokardiografie a nejen to. „Obrovskou výhodou aplikace, kterou máme, je společná interakce lékaře s biomedicínským inženýrem, kdy oba současně mohou ovládat a prohlížet daný obsah,“ zmiňuje kardiolog MUDr. Otakar Jiravský a dodává: „Zároveň může technik ad-hoc podsunout lékaři v podstatě jakýkoliv materiál přímo před oči. Jedná se o modely, lékařské zprávy, videonahrávky a další přínosné materiály.“

„Systém zobrazení jsme představili na kongresu v Minnesotě, na univerzitě v Krakově a na intervenční kardiologii v Bánské Bystrici. Na všech pracovištích byli překvapeni, co vše už dokážeme zobrazit. Zájem o vyzkoušení byl obrovský, a to jak v oblasti technologie, tak i ve využití softwaru,“ dodává garant problematiky MUDr. Jaroslav Januška, Ph.D.


MUDr. Miroslav Hudec během operace s MUDr. Jaroslavem Januškou (s brýlemi Hololens).

„V aktuální situaci máme stabilní a funkční metodu na využívání těchto brýlí přímo na operačním sále a naši specialisté z 3D-Teamu ji využili již u 10 pacientů. Pro lékaře je možnost rozšířené reality jasným a nepopíratelným přínosem,“ uzavírá MUDr. Jan Chovančík, Ph.D., vedoucí lékař elektrofyziologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

V plánech 3D-Teamu do budoucna se počítá se zaměřením na implementaci a synchronizaci nástrojů, jako je například jehla pro punkci cév a podobně. Komplexním cílem je živé zobrazení katétru v lidském těle bez využití rentgenového záření pro navigaci.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.