facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Digitalizace logistiky , Logistika, řízení skladů, WMS , Trendy ICT

Internet věcí přináší nové možnosti i zjednodušení také do logistiky

Dalibor Lukeš


Velkou výhodou technologií na bázi internetu věcí je větší jednoduchost nasazení i provozu. Do logistiky to přináší nové možnosti a jejich širší využití než dříve. Například sledování podmínek skladování a transportu zboží, ale třeba i digitální plomby či optimalizace využití prostoru skladů.


Bateriový provoz, výrazně levnější přenos dat či jednoduchost nasazení – to jsou klíčové výhody moderních technologií na bázi internetu věcí (IoT). Osazení prostoru čidlem snímajícím teplotu, vlhkost, případně třeba i pohyb, je otázkou jednotek tisícikorun, někdy i stokorun, baterie dokážou zařízení napájet měsíce i roky bez potřeby zásahu. Nové tzv. LowPower IoT sítě jako Sigfox, LoRaWan či NB-IoT jsou pak vedle nižší energetické náročnosti efektivnější i cenově. Podívejme se blíže na pár příkladů využití IoT technologií v oblasti logistiky.

Typické scénáře využití IoT

  • Sledování zásilek a zboží na cestě
  • Zajištění správných skladovacích podmínek
  • Úspory energií – elektřina, voda, teplo, plyn
  • Chytrá prediktivní údržba
  • Sledování obsazenosti (sklady, prodejny, pracovní místa, parkoviště)
  • Vyhodnocování pohybu (techniky, lidí, zboží)
  • Efektivní odpadové hospodářství
  • Ochrana před škůdci
  • Automatizace procesů (chytrá tlačítka…)
  • Kvalitní vnitřní prostředí
  • Sledování a optimalizace úklidu

Doporučení: Začněte jedním scénářem, ale myslete na celkovou koncepci. Volte tedy řešení, které je připravené pokrýt více oblastí.

Přehled a sledování zásilek a zboží, online

Základní oblastí pro využití IoT při přepravě je sledování zásilek/zboží. Řada logistických společností má již řadu let dálkově sledované tahače či jiné dopravní prostředky. Nicméně moderními bateriovými senzory je možné osadit i návěsy, kontejnery, či dokonce i menší přepravní boxy, přepravky, zálohované obaly. Ty pak mohou na dálku v pravidelných intervalech sdělovat svou polohu, podmínky jako teplotu či vlhkost, případně i nestandardní situace, jako jsou nárazy či pády (například v případě přepravy strojů je toto důležitý parametr pro následnou záruku). Je tedy možné sledovat cestu zboží od výrobce až ke klientovi. A na případné problémy reagovat včas již během přepravy.

Teplotní monitoring nejen pro potraviny a léky

Zajištění teplotního řetězce je klíčové nejen u potravin a léků (kde je to vyžadováno i úřady a normami), ale i u dalších komodit, kde může nesprávné prostředí způsobit jejich poškození či znehodnocení. Sledování teploty při přepravě jsme se dotkli již v předchozím bodě, osazení prostoru skladu, případně chladicích místností, lednic či regálů, dálkově odečítanými bateriovými senzory je ještě snazší, než se může zdát. Následně máme k dispozici automaticky generovaný přehled skladovacích teplot, který můžeme použít směrem k úřadům, či klientům. Přehled včetně aktuálních podmínek máme navíc k dispozici kdykoliv a kdekoliv, třeba i z mobilního telefonu. Velkou výhodou je také možnost okamžitě a automaticky reagovat v případě, že teplota překročí nastavený limit. Při správně provedené integraci na okolní systémy a procesy tím dokážete zabránit i velkým škodám na skladovaném zboží. A to může nejen výrazně ušetřit náklady, ale být i rozhodující výhodou oproti konkurenci.

Sklady a prodejny nemusí být „černé díry“ na energii

Skladovací prostory, prodejny a logistická centra jsou často velkými odběrateli především elektrické energie či plynu. Důvodů je řada, nicméně je jeden způsob, jak začít i zde za energie šetřit. A tím je měření spotřeby. Jakmile víme, kolik, kde a kdy spotřebováváme, dokážeme lépe určit úsporná opatření. Ideálně pak v kombinaci s měřením dalších parametrů, jako jsou vnitřní a vnější teploty, počet lidí, zaplněnost prostoru atd. Na základě těchto dat se pak dá provést efektivní optimalizace. A nezapomínejme ani na ochranu před neoprávněným čerpáním či poruchami. Prasklá trubka pod podlahou nebo ve zdi, či nesprávně fungující „sahara“ mohou nerušeně odčerpávat vodu, plyn či elektřinu řadu týdnů i měsíců. Stejně tak skrytě umístěný počítač, těžící kryptoměny, může doslova sát elektřinu a cizí finanční prostředky. Osazením elektroměrů externím dálkovým odečtem není v této době již nijak složitá záležitost, ale v kombinaci s chytrým vyhodnocovacím systémem umí ušetřit nemalé prostředky. Navíc ve většině případů se nemusí měnit ani měřidla, senzory existují k řadě běžně používaných elektroměrů, plynoměrů i vodoměrů. Snížením spotřeby energií se navíc chováme odpovědně k našemu životnímu prostředí.

Sledování pohybu a využití – optimalizace prostoru zrychluje a prodává

Moderní oblastí, která úzce navazuje na IoT, je sledování využití prostoru a analýza pohybu. Můžeme sledovat pohyb zařízení a zboží (přepravky, nakladače) a na základě toho optimalizovat počet těch­to zařízení či uspořádání prostoru pro jejich efektivnější pohyb. Také můžeme sledovat využití (přítomnosti zboží) v konkrétních regálech ať již skladu, nebo prodejny a díky tomu optimalizovat využití prostoru. Stejně tak ale můžeme analyzovat třeba i počet a pohyb osob – a to jak ve skladech a při manipulaci se zbožím, tak například nákupní chování zákazníků v obchodě. Na základě těchto informací pak můžeme optimalizovat uspořádání obchodu, umístění konkrétního zboží či další aspekty vedoucí ke zvýšení efektivity prodeje.

Přehled na jednom místě a umění správné reakce

Důležitým aspektem nasazování IoT technologií je umět je nejen správně, ale také efektivně využít. Zde hovoříme především o integraci. Až moc často se totiž nyní setkáváme s tím, že existují skvělá IoT řešení specializovaná na jednu konkrétní oblast. Ale pro reálné využití je důležité umět tyto aplikace propojit, data a informace zobrazovat a analyzovat na jednom místě (z různých zdrojů i mimo IoT). A především umět automatizovaně reagovat, opět včetně napojení na okolní systémy. Takovéto řešení teprve přináší ten správný efekt.

Řada možností, přitom rychlé a snadné nasazení

Technologie na bázi internetu věcí (IoT) přináší řadu nových možností. Velkou výhodou těchto technologií je pak jejich relativně malá implementační a provozní náročnost. Je tedy možné spustit nové řešení, třeba některé z výše uvedených, rychle a i finančně efektivně. V tomto článku uvedené příklady jsou jen částí z toho, co je možné. Z dalších jen telegraficky jmenujme například napojení automatických vah na zboží, chytré pasti na hlodavce, které samy upozorní na záchyt, či Pick to Light systémy. A další se průběžně objevují.

Dalibor Lukeš Dalibor Lukeš
Autor článku řídí společnost iotor, a. s., která navrhuje a vyvíjí IoT řešení, a to primárně v oblastech facility managementu a průmyslu. Dříve působil ve společnostech Siemens, Microsoft či SoftwareONE, ve kterých se vždy zaměřoval na oblast digitální transformace včetně IoT řešení, a to jak z pohledu produktového, tak projektového.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Signys Logistics: Řízení skladů přes mobilní aplikaci efektivně a online!

Moderní logistika vyžaduje efektivní a spolehlivé řešení pro řízení skladů a sledování zásob. S aplikací Signys Logistics a modu­lem řízených skladů WMS Signys máte na dosah ruky nástroje, které vám umožní zvýšit efektivitu vašich logistických operací a dosáhnout tak co nejvíce optimálního využití zdrojů.