facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2020 , Veřejný sektor a zdravotnictví

Využití internetu věcí ve veřejných budovách pro úspory i ochranu zdraví

Dalibor Lukeš


iotorTechnologie na principu Internetu věcí (IoT) mohou pomoci i ve veřejných budovách, jako jsou úřady, školy a školky, muzea a další. Mezi časté scénáře použití v tomto případě patří úspory energií a zajištění zdravějšího prostředí. Udržení správného klimatu v místnosti snižuje nemocnost respiračními onemocněními, což je nyní aktuálnější než kdy jindy.


Kvalita vnitřního prostředí přímo ovlivňuje zdraví

Žijeme v době, kdy řada z nás tráví dle studií až 90 % času uvnitř budov. Proto kvalita vnitřního prostředí je důležitější, než bývala. Jedním z podstatných vlivů, které na nás působí, je teplota a vlhkost. Kombinace těchto parametrů ovlivňuje nejen náš pocit pohody a komfortu (a tím i únavu a pracovní výkon), ale má přímý vliv i na zdraví – například sušší vzduch v zimním období uvnitř budov způsobuje větší zátěž na sliznice a tím výrazně větší pravděpodobnost nákazy respiračním onemocněním. Nevhodné prostředí současně ovlivňuje šíření virů a bakterií. Dalším faktorem je pak koncentrace CO2, která v nevětraných prostředích hravě vyroste nad komfortní i zdravé meze. Kromě únavy a menší pozornosti může způsobovat bolesti hlavy a další obtíže. Především v kancelářích či třídách je toto poslední dobou velký problém.

S využitím IoT řešení se dá však relativně jednoduše pomoci. Nezávislé a jednoduše instalované senzory mohou měřit klíčové parametry prostředí a v případě překročení nastavených hodnot pak buď upozornit, či přímo aktivovat topení, chlazení či větrání.

Nejen vzduch a CO2 mají vliv – hlídejme i světlo, hluk či radon

Avšak nejen teplota, vlhkost či CO2 mají vliv na naše zdraví a pozornost. Velmi výrazným faktorem je také světlo. A to nejen jeho intenzita, ale i spektrum a jeho změna v průběhu dne. Praktické studie prokázaly přímý vliv správného osvětlení nejen na pozornost, ale i na kvalitu spánku a tím celkové zdraví. Dlouhodobé překračování hluku je pak dalším faktorem, který neprospívá našemu zdraví, a v případě radonu (plynu bez barvy a zápachu, pronikajícího do budov z podloží) pak může pobyt v prostředí se jeho zvýšenou koncentrací vést až ke zvýšenému riziku vzniku karcinomu plic.

I v této oblasti nám mohou senzory na bázi IoT výrazně pomoci. Nejen díky možnosti aktivního řízení světel či větrání, ale i jako sběr dat, jež jsou pak podkladem pro nápravná opatření a jejich zdůvodnění pro čerpání dotací (častý scénář například u škol a školek).

Inspirace ze zahraničí

Důležitost zdravého prostředí a vliv správného větrání potvrzuje i aktuální program německé vlády. Rozhodla se investovat 500 mil. eur v rámci programu pro zlepšení zdraví státních budov formou úprav a rekonstrukcí vzduchotechniky. K i u nás známému doporučení Rozestupy‒Roušky‒Ruce (hygiena) přidávají ještě Vzduch. A ideálním nástrojem pro indikaci potřeby větrání je pak použití CO2 senzoru.

Uložené archiválie či artefakty také zaslouží kvalitní prostředí

Mezi oblastmi, kde mají IoT senzory své aktivní uplatnění, je monitorování míst, kde záleží na udržení správné teploty a vlhkosti. Platí to pro různé technické místnosti, ale také pro místnosti s uskladněnými archivy či v muzeích. Jednoduché nasazení senzorů, které nepotřebují externí napájení ani připojení k síti, může být řešením pro řadu takových míst. Centrálně je pak možné monitorovat stav prostředí a reagovat na jeho změny. Součástí pak může být i vzdálený monitoring detektorů kouře či požáru.

Kdo měří, ten šetří – mějte energie pod kontrolou

Energie jako elektřina, voda, plyn či teplo jsou v mnoha budovách výrazným provozním nákladem. A to platí i pro budovy úřadů, škol, školek a dalších institucí. Pokud na nich chceme šetřit, je důležité mít detailní přehled o spotřebě. Většinu stávajících elektroměrů či vodoměrů je možné osadit externími senzory a centrálně pak data nejen zpracovat a určit možné úspory, ale i promptně reagovat na nastalé nestandardní situace, indikující třeba neoprávněné čerpání či potenciální havárii ještě před vznikem větších škod.

Vždyť začít je tak snadné

Aktuálně dostupná IoT řešení poskytují dostatečnou flexibilitu v nasazení, a to jak z pohledu rychlosti, jednoduchosti, tak ceny. Pro většinu zmíněných scénářů a nasazení je nasazení otázkou jednotek týdnů i náklady často přínosy vykompenzují během krátké doby. Stačí tedy jen začít. Nicméně jedno doporučení závěrem – trh IoT je velmi roztříštěný, hledejte tedy řešení, které má potenciál pokrýt více scénářů použití najednou. Ušetříte tím nejen starosti, ale ve finále i náklady.

Nejčastější scénáře využití IoT ve veřejných budovách:

  • Monitoring a zajištění správného tepelného komfortu
  • Omezení přenosu respiračních onemocnění
  • Hlídání koncentrace CO2 a reakce na překročení limitů
  • Aktivní řízení osvětlení
  • Měření koncentrace radonu
  • Detekce kouře a požáru
  • Sledování spotřeby energií
Dalibor Lukeš Dalibor Lukeš
Autor článku řídí společnost iotor, a. s., která navrhuje a vyvíjí IoT řešení, a to primárně v oblastech facility managementu a průmyslu. Dříve působil ve společnostech Siemens, Microsoft či SoftwareONE, ve kterých se vždy zaměřoval na oblast digitální transformace včetně IoT řešení, a to jak z pohledu produktového, tak projektového.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.