facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Navisys
Small Business Solutions , Trendy ICT

Malá velká firma díky internetu věcí

Dalibor Lukeš


iotorI menší firmy mohou využít výhody, které přináší internet věcí (IoT). A díky inovacím být velkou firmou ve svém oboru. Ať již využijí moderní nástroje pro zlepšení vlastního fungování, nebo na něm postaví službu pro koncové klienty. Pojďme si ukázat, v jakých oblastech IoT může pomoci a proč jeho zavedení nemusí být nikterak náročné.


Jednou z výhod menších a středních firem je jejich flexibilita a rychlost zavádění nových technologií a postupů ve srovnání s většími firmami. Současně ale obvykle nedisponují investičními prostředky pro zavádění drahých technologií. Nicméně jedním z aspektů rychlého vývoje v oblasti internetu věcí (IoT) je zjednodušení a zlevnění možností připojení různých zařízení.

Díky tomu, že již z principu je drtivá většina IoT řešení provozována v cloudu, je často i jejich využití možné už od pár připojených jednotek a u již více a více dostupných standardizovaných řešení je také možné takovou službu využívat rovnou jak je, čímž odpadá složitá prvotní implementace. To je dáno také větší dostupností levnějších čidel, která dokážou díky novým sítím, jako je LoRaWan či NB-IoT, vydržet déle bez externího napájení – a je tak možné je používat takzvaně neinvazivně a bez nákladů na složitou instalaci.

To přináší i menším a středním společnostem možnost tyto technologie využít a inovovat tak nejen své fungování, ale přinést pro sebe a pro své klienty služby a postupy, které byly dříve doménou společností výrazně větších.

Podívejme se nyní na příklady přínosů / oblastí použití IoT pro (nejen) menší a střední firmy.

Interní fungování

První oblastí, kde mohou IoT nástroje firmě pomoci, je interní fungování, přinášející možné úspory nákladů. Od jednoduchých a známých scénářů, jako je sledování využití služebních vozidel díky jednotkám ukazujícím polohu vozu či kategorizaci jízd, či vyhodnocování využití prostor a zajištění komfortnějšího prostředí pro pracovníky (díky tomu zlepšení výkonu), přes efektivnější využití zařízení a jejich údržbu na základě aktuálního využití a stavu (snížení odstávek a škod), až po úspory energií díky online měření a tím předcházení úniků či optimalizaci spotřeby.

Efektivnější služby pro klienty

IoT nástroje je ale možné využít i pro zefektivnění služeb, které firma poskytuje svým klientům. A to například díky lepšímu dohledu a měření výrobních nástrojů/strojů. Ukázkou může být dohled nad zásilkami či přepravovaným zbožím prostřednictvím nezávislých sledovacích zařízení (ochrana, lepší dohled a vyhodnocování cesty,…), dohled nad docházkou a výkonem konkrétních úkonů vlastními či najatými pracovníky, přesnější sledování a rychlejší účtování poskytnutých služeb, spotřebovaného materiálů či energií.

Nové služby a obchodní modely

Klíčovou výhodu ale mohou IoT nástroje poskytnout ve chvíli, kdy na jejich základě firma přijde s novou službou či obchodním modelem pro své klienty. Může to být vzdálený dohled na dodanou technologii/zařízení a díky tomu prodloužení záruky, poskytnutí efektivního servisu, nebo až účtování stroje jako služby dle realizovaných výkonů. Může to být ale i poskytnutí vlastní služby na základě situace změřené na dálku – například úklid a údržba na základě reálného využití prostor či stavu zařízení.

Menší a střední firmy mohou IoT nástroje využít stejně jako větší společnosti, jsou jim stejně dostupné. Nicméně mohou oproti nim mít několik výhod. Díky své flexibilitě jsou schopny tyto nástroje nasadit mnohem rychleji, a přínosy tak čerpat dříve. Další výhodou je, že nejsou obvykle svázány striktními procesy, a tak zavedení nového obchodního modelu, nové služby či nového postupu může být také výrazně rychlejší a stát se konkurenční výhodou.

A jaký by měl být další krok? Rozhodně zvážit, zda by některé z IoT nástrojů nemohly být pro firmu přínosem. A nebát se u toho složitosti nebo náročnosti, včetně té finanční. Toto již totiž není bariérou, a to ani pro menší a střední firmy. Ba naopak.

Dalibor Lukeš Dalibor Lukeš
Autor článku řídí společnost iotor, a. s., která navrhuje a vyvíjí IoT řešení, a to primárně v oblastech facility managementu a průmyslu. Dříve působil ve společnostech Siemens, Microsoft či SoftwareONE, ve kterých se vždy zaměřoval na oblast digitální transformace včetně IoT řešení, a to jak z pohledu produktového, tak projektového.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.