facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 3/2020 , AI a Business Intelligence , Veřejný sektor a zdravotnictví

Pokročilá analýza zdravotnických dat pomáhá včasnému odhalení nemoci

-red-


ZdravelDle údajů Mezinárodní diabetické federace (International Diabetes Federation) bylo v roce 2019 celosvětově 463 milionů dospělých osob (20‒79 let) s diabetem. Jeden ze dvou (celkem 232 milionů) přitom o své diagnóze vůbec neví. Vysoký počet diabetiků vykazuje také Česká republika.


Dle údajů ÚZIS se s cukrovkou aktuálně léčí více než milion osob, přičemž další dvě až tři procenta populace zatím ani netuší, že toto onemocnění má. Většině nemocných (90 %) je diagnostikován diabetes 2. typu, kterému by bylo možné při včasném záchytu předejít, respektive vhodnými opatřeními zmírnit jeho dopad na zdravotní stav pacienta. Podobná situace je například i u kolorektálního karcinomu, kde byla ČR dlouho mezi zeměmi s nejčastějším výskytem tohoto onemocnění.

V současnosti v Česku běží několik projektů, které na základě analýz zdravotnických dat pacientů umí identifikovat tzv. rizikové pacienty. Jedním z nich je i platforma Zdravel, která prostřednictvím pokročilých analytických nástrojů odhalí pacienty se zvýšeným rizikem výskytu civilizačních chorob. Včasné odhalení nemoci může přitom mnoha pacientům život prodloužit, či dokonce zachránit.

Analýza dat usnadní a urychlí rozhodnutí o vhodném léčebném postupu

Ideální situace, kdy by měl lékař přehledně a jednoduše dostupné všechny zdravotnické informace o svém pacientovi a znal chorobopis všech svých pacientů, by posunula zdravotní péči o notný kus dopředu. Dostupnost zdravotnických informací je v dnešní době pouze otázkou využití vhodných technologických řešení, která by byla legislativně zakotvena. Přičemž obojí je řešitelné. O zajištění potřebných informací pro lékaře se mohou postarat vysoce pokročilé analytické metody v kombinaci se čtením nestrukturovaného textu. Vyvinuté technologické řešení za lékaře projde všechna dostupná zdravotnická data a identifikuje možná rizika.

„Základním stavebním kamenem naší platformy je, že sama o sobě umožňuje lékařům spolupracovat a sdílet informace o pacientovi napříč specializacemi přehlednou formou. Snižuje jejich administrativní zátěž, podporuje je v léčení a zefektivňuje i samotnou léčbu. Zdravel lékaři strukturovaně roztřídí data a nabídne mu komplexní pohled pro rozhodnutí o vhodném léčebném postupu. Lékař tak má k dispozici ve zlomku času klíčová zdravotnická data a má i více prostoru na samotnou léčbu svých pacientů,“ uvádí Martin Wagner, generální ředitel projektu Zdravel.

Martin Wagner, generální ředitel projektu Zdravel.
Martin Wagner, generální ředitel projektu Zdravel.

Strojová interpretace zdravotnických dat: menší chybovost než u člověka

Zdravel ke zpracování dat z nemocničních a ambulantních informačních systémů i dalších zdrojů využívá nástroj HarveyX, který umí pracovat se strukturovaným i nestrukturovaným textem. Mimo jiné dokáže identifikovat relevantní slova a slovní spojení včetně zkratek ve volném textu, rozpoznat kontext daných slov, spojit informace extrahované z volného textu s informacemi ze strukturovaných dat a zvýraznit data, která mohou lékaři pomoci v léčení.

„Kromě významné časové úspory je výhodou strojového zpracování zdravotnických dat také výrazně menší chybovost než u člověka. Naše dlouhodobé testování ukázalo, že náš software vygeneruje vždy výrazně méně chyb než člověk, protože přesnost lidského mozku ovlivňuje únava, stres i jiné negativní faktory,“ popisuje Martin Wagner.

Na systému HarveyX je také vystavěna aplikace Epidis pro automatizované vyhledávání suspektních pacientů s nozokomiální nákazou, kterou Zdravel nabízí nemocnicím ve spolupráci se společností Hartmann-Rico.

„Práce s daty je v dnešní digitální době nezbytností. Aplikace, které nad platformou budujeme, umožňují identifikaci rizikových pacientů a návrh jejich dispenzarizace například u kolorektálního karcinomu, prediabetu, dyslipidemie, astmatu, osteoporózy a dalších nemocí. Pro nemocnice nacházíme pacienty s podezřením na nozokomiální nákazu, hlídáme vhodnost medikace centrovou léčbou, přinášíme jednoduchá řešení pro telemedicínu a mnoho dalších služeb,“ dodává na závěr Martin Wagner.

Uživatelské rozhraní aplikace Zdravel
Uživatelské rozhraní aplikace Zdravel

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.