facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 9/2017 , Plánování a řízení výroby , EAM/CMMS - Správa majetku a údržby , GIS - geografické informační systémy

Přínosy systému pro správu majetku výrobních areálů

Jakub Hradil


Přínosy systému pro správu majetku výrobních areálůJste facility manager a vaším každodenním úkolem je péče o rozsáhlý majetek, sledování nákladů na údržbu nebo kontrola procesů spojených s obnovou majetku a zařízení? Určitě zjišťujete, kde přesně se daný majetek, porouchaný stroj či hasicí přístroj nachází a často velmi dlouho dohledáváte všechny související informace. A co se stane, když zjistíte, že tyto informace nejsou aktuální?


Mít vyhovující systém pro správu majetku, který shromažďuje úplné a aktuální údaje se tak stává nejen přáním, ale především potřebou pro práci každého facility managera. A navíc pro výrobní areály je často požadován kompletní informační systém o území celého areálu, který sjednotí a prováže informace o území, stavbách, strojích a dalších zařízeních a celé infrastruktuře společnosti do jedné datové základny geografických informací. Co v takovém systému nesmí chybět?

Základem je prostorová lokalizace sledovaných objektů a jejich grafická prezentace v přehledné mapě. Pasport umožňuje vytvoření a správu pasportizačních dat o areálech, objektech, vybavení a dalším majetku včetně relevantních majetkoprávních vztahů. Zahrnuje stavební členění budov a výrobních prostor, areálů, pozemků, staveb, ploch a síťovou infrastrukturu.

Se správou výrobního areálu je spojeno sledování, evidování a plánování veškerých procesů údržby. S implementovaným systémem pro údržbu dochází k zpřehlednění procesu řízení údržby strojů a zařízení, k snadnějšímu sledování termínů i kvality řešení jednotlivých požadavků údržby. Je zajištěna digitální podpora procesů údržby a zrychlují se rozhodovací procesy na základě aktuálních informací.

Díky sledování spotřeby energií, kde jsou na jednom místě evidovány veškeré provozní výdaje za odběr nasmlouvaných energií, lze efektivněji reagovat na změny jejich běžného stavu. Pokud tedy naměřená data vhodně sbíráme a v systému vyhodnocujeme, lze snížit náklady, které za odebrané energie vynakládáme.

Podpora bezpečnosti budov a areálů z pohledu krizového řízení může být další součástí softwaru. Řeší prevenci vzniku krizových situací, jejich zvládání a rychlý návrat do normálního stavu s maximální eliminací ztrát a výpadků. Zde je opět zapotřebí mít rychlý přístup k informacím o stavu a rozmístění havarijních systémů. Je důležitá dokumentace bezpečnostních prvků ve firmě, tedy evidence různých čidel EPS/EZS, hasicích přístrojů, hydrantů, bezpečnostních dveří, kamer, atd. a jednotné místo, kde lze jednoduše spravovat jejich plánované revize. Zároveň lze sledovat i pohyb osob v areálu a mít tak informaci, zda a kdo se v ohroženém místě (budově) vyskytuje.

Hlavním přínosem nasazení systému pro správu majetku je zjednodušení práce facility managera díky dostupnosti dat a efektivnější práci s nimi vedoucí ke snížení provozních i investičních nákladů. Díky přesné lokalizaci objektů, strojů, dalšího vybavení i komponent technických sítí včetně přesného popisu jejich atributů dochází k sjednocení, zpřesnění a zkompletování polohopisné dokumentace i k lepší evidenci majetku a jeho efektivnějšímu využívání. Důsledkem pak je optimalizace nákladů na údržbu i na energie a zlepšení bezpečnosti a požární ochrany výrobního areálu.

Jakub Hradil Jakub Hradil
Autor článku je obchodním manažerem AMI ve společnosti HSI, spol. s r.o., která je členem skupiny Unicorn.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Quo vadis, e-commerce?

IT Systems 4/2023V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především oblasti e-commerce, která v minulém roce zažila doposud nepoznanou situaci. Česká e-commerce totiž po 20 letech růstu náhle klesla, což v mnohých vyvolalo paniku a dupnutí na brzdu technologického rozvoje. Jenže náročnost a vybíravost zákazníků nezmizela s tím, že se do hry vrátil kamenný retail a vzal si zpět část podílu na trhu.