- Přehledy IS
- APS (21)
- BPM - procesní řízení (22)
- Cloud computing (IaaS) (8)
- Cloud computing (SaaS) (25)
- CRM (48)
- DMS/ECM - správa dokumentů (18)
- EAM (16)
- Ekonomické systémy (66)
- ERP (84)
- HRM (27)
- ITSM (5)
- MES (32)
- Řízení výroby (47)
- WMS (27)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (24)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (36)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (77)
- Informační bezpečnost (35)
- IT řešení pro logistiku (45)
- IT řešení pro stavebnictví (24)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (26)

















APS a MES systémy letos masivně nastupují
Když se před loňským strojírenským veletrhem hovořilo o tom, že i české strojírenské firmy již implementují systémy MES pro řízení dílenské výroby, o rok později můžeme konstatovat, že se již jedná o masivní trend. Podniky jednak pochopily potenciál jejich přínosu ke zvýšení výrobní efektivity a jednak jsou tyto systémy neustále inovovány a přinášejí stále širší a kvalitnější funkčnost.


V důsledku tlaku na zvýšení produktivity ve výrobě se české firmy obracejí k nejrůznějším dodavatelům a poradenským firmám v naději, že jim pomohu vyřešit aktuální výzvy. V ten okamžik se mohou ocitnout pod záplavou nejrůznějších doporučení nejčastěji postavených na TOC, APS, MES a některých dalších metodikách a systémech. Jak se v nich vyznat a na jaké z nich soustředit svou pozornost? Dle aktuální situace na trhu je největší zájem o řešení APS a MES.
MES – tedy Manufacturing Execution System, je informační systém, který slouží k řízení výroby na tzv. „shop floor“, tedy na dílnách.
TOC – Theory of Constraints – teorie omezení, která se zabývá řízení organizace nejen na výrobní, ale i na obchodní úrovni. Je postavena na tom, že identifikuje úzká místa, která limitují zbytek organizace, a zabývá se jejich řešením.
APS a MES dnes vládnou
U složitějších výrob jsou systémy pro pokročilé plánování (APS) při současném úsilí o zvyšování efektivity výroby jedním z klíčových nástrojů. Klasická česká výrobní firma s částečnou či úplnou zakázkovou výrobou se bez plánování APS neobejde. Tlak ani ne tak na rychlost výroby, jako spíše na dodržení termínů je obrovský. Je proto třeba mít přesně zmapovaná a naplánovaná všechna pracoviště. APS v podstatě umožňuje přejít podnikům od nepřesného plánování do neomezených kapacit, které nebere v úvahu aktuální vytížení výroby, na plánování do omezených kapacit, které respektuje realitu na dílnách a je tím pádem efektivnější a přesnější.
A aby bylo možné vytvořit efektivní plány, je ale třeba mít přesně zmonitorovanou situaci na dílně, což zase zajišťují MES systémy. Ty poskytují přesné informace o rozpracovanosti výroby prostřednictvím zasílání dat online, ať již manuálně obsluhou, či s pomocí automatizovaných systémů. Čím přesnější a aktuálnější jsou informace o stavu na dílnách v reálném čase, tím realističtější plány je možné vytvořit a pravděpodobněji dodržet dodací termíny.
Je třeba dodat, že APS není tak efektivní v oblasti kusové výroby. Ne že by zde nebylo co plánovat, ale u tohoto typu výroby existují i jiné vlivy, jež průběh plánování ovlivňují více než samotný výrobní proces – konstrukce, technologie, zkušební testy apod. U MES systémů žádná taková omezení nejsou, ten je dnes potřeba nasazovat ve všech typech výrob a bez výjimky.
Nové funkčnosti zvyšují zájem
Trend implementace MES systémů úspěšně navazuje na loňský boom a poptávka po nich se rychle zvyšuje. Podniky v těchto systémech vidí značný potenciál ke zlepšování operačních časů svých zařízení a celkové efektivity výroby. Druhým důvodem jsou postupné inovace a rozšiřování funkčnosti MES systémů.
MES již nezajišťuje pouze sběr dat, ale také umožňuje aktivní řízení na dílně: v současnosti je možné v rámci technologického postupu posílat CNC programy přímo do výrobního stroje prostřednictvím Wi-Fi sítě. Další automatizací pracovních postupů se tak zvyšuje vytíženost strojů na dílně a snižuje míra chybovosti.
Masivní nástup APS a MES systémů, jehož jsme svědky, je přitom jen jednou ze součástí probíhajícího trendu digitalizace výrobního cyklu. Ten postupně proniká i do dalších podnikových oblastí – stále častěji se v poslední době setkáváme například s poptávkou po digitalizaci v oblasti výrobních konfigurátorů. Automatizace produktové konfigurace začíná být v současnosti velké téma a do budoucna další potenciál pro zvyšování efektivity výroby.
![]() |
Zdeněk Špelina Autor je ředitelem a jednatelem ve společnosti AppliCon IT. |

