IT SYSTEMS 9/2017 , Plánování a řízení výroby

APS a MES systémy letos masivně nastupují

Zdeněk Špelina


AppliCon ITKdyž se před loňským strojírenským veletrhem hovořilo o tom, že i české strojírenské firmy již implementují systémy MES pro řízení dílenské výroby, o rok později můžeme konstatovat, že se již jedná o masivní trend. Podniky jednak pochopily potenciál jejich přínosu ke zvýšení výrobní efektivity a jednak jsou tyto systémy neustále inovovány a přinášejí stále širší a kvalitnější funkčnost.


V důsledku tlaku na zvýšení produktivity ve výrobě se české firmy obracejí k nejrůznějším dodavatelům a poradenským firmám v naději, že jim pomohu vyřešit aktuální výzvy. V ten okamžik se mohou ocitnout pod záplavou nejrůznějších doporučení nejčastěji postavených na TOC, APS, MES a některých dalších metodikách a systémech. Jak se v nich vyznat a na jaké z nich soustředit svou pozornost? Dle aktuální situace na trhu je největší zájem o řešení APS a MES.

APS – je vyšší třída plánovacích systémů (Advanced Planning and Scheduling), které nejenže plánují do omezených kapacit, ale berou v potaz i časová hlediska, nákladová kritéria, náročnost na skladování a další.
MES – tedy Manufacturing Execution System, je informační systém, který slouží k řízení výroby na tzv. „shop floor“, tedy na dílnách.
TOC – Theory of Constraints – teorie omezení, která se zabývá řízení organizace nejen na výrobní, ale i na obchodní úrovni. Je postavena na tom, že identifikuje úzká místa, která limitují zbytek organizace, a zabývá se jejich řešením.

APS a MES dnes vládnou

U složitějších výrob jsou systémy pro pokročilé plánování (APS) při současném úsilí o zvyšování efektivity výroby jedním z klíčových nástrojů. Klasická česká výrobní firma s částečnou či úplnou zakázkovou výrobou se bez plánování APS neobejde. Tlak ani ne tak na rychlost výroby, jako spíše na dodržení termínů je obrovský. Je proto třeba mít přesně zmapovaná a naplánovaná všechna pracoviště. APS v podstatě umožňuje přejít podnikům od nepřesného plánování do neomezených kapacit, které nebere v úvahu aktuální vytížení výroby, na plánování do omezených kapacit, které respektuje realitu na dílnách a je tím pádem efektivnější a přesnější.

A aby bylo možné vytvořit efektivní plány, je ale třeba mít přesně zmonitorovanou situaci na dílně, což zase zajišťují MES systémy. Ty poskytují přesné informace o rozpracovanosti výroby prostřednictvím zasílání dat online, ať již manuálně obsluhou, či s pomocí automatizovaných systémů. Čím přesnější a aktuálnější jsou informace o stavu na dílnách v reálném čase, tím realističtější plány je možné vytvořit a pravděpodobněji dodržet dodací termíny.

Je třeba dodat, že APS není tak efektivní v oblasti kusové výroby. Ne že by zde nebylo co plánovat, ale u tohoto typu výroby existují i jiné vlivy, jež průběh plánování ovlivňují více než samotný výrobní proces – konstrukce, technologie, zkušební testy apod. U MES systémů žádná taková omezení nejsou, ten je dnes potřeba nasazovat ve všech typech výrob a bez výjimky.

Nové funkčnosti zvyšují zájem

Trend implementace MES systémů úspěšně navazuje na loňský boom a poptávka po nich se rychle zvyšuje. Podniky v těchto systémech vidí značný potenciál ke zlepšování operačních časů svých zařízení a celkové efektivity výroby. Druhým důvodem jsou postupné inovace a rozšiřování funkčnosti MES systémů.

MES již nezajišťuje pouze sběr dat, ale také umožňuje aktivní řízení na dílně: v současnosti je možné v rámci technologického postupu posílat CNC programy přímo do výrobního stroje prostřednictvím Wi-Fi sítě. Další automatizací pracovních postupů se tak zvyšuje vytíženost strojů na dílně a snižuje míra chybovosti.

Masivní nástup APS a MES systémů, jehož jsme svědky, je přitom jen jednou ze součástí probíhajícího trendu digitalizace výrobního cyklu. Ten postupně proniká i do dalších podnikových oblastí – stále častěji se v poslední době setkáváme například s poptávkou po digitalizaci v oblasti výrobních konfigurátorů. Automatizace produktové konfigurace začíná být v současnosti velké téma a do budoucna další potenciál pro zvyšování efektivity výroby.

Zdeněk Špelina Zdeněk Špelina
Autor je ředitelem a jednatelem ve společnosti AppliCon IT.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.