eWay System
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 5/2010 , Cloud a virtualizace IT

Podniková virtualizace na Linuxu?

Ondřej Suchy [ suchy (zavináč) ccb (tečka) cz ]


enlogitPokud spoléháte na výhody Linuxu nasazeného v serverovém prostředí, možná uvažujete také o dalších možnostech zefektivnění provozu stávající serverové infrastruktury. Přeci jen, účinná virtualizace dokáže vlít novou krev do žil leckterému hardwaru a pomoci lépe využít jeho možností. Technologie KVM si s během více operačních systémů na jediné hardwarové sestavě poradí s přehledem. Co přináší uživatelům?


Za zkratkou KVM (Kernel Virtual Machine) se skrývá virtualizační technologie nové generace, která je úzce integrována přímo do samotného jádra Linuxu. Díky tomu je schopna nabídnout nejen vysoký výkon, ale také velmi dobrou kompatibilitu a možnosti využití dalších funkcí Linuxu. Mezi ně patří například řízení spotřeby nebo zvýšené zabezpečení s pomocí funkce SELinux. Ač technologii KVM původně vyvíjel tým Qumranet, jako velmi perspektivní ji zakoupila společnost Red Hat – a i nadále je vyvíjena v rámci zásad open source. KVM je, na rozdíl například od proprietárního VMware, volně dostupným softwarem. Využívá virtualizační podpory procesoru a díky modulární paravirtualizaci na úrovni zařízení (síťových karet a disků) je mnohem výkonnější než v případě emulace hardwaru.

Open source v komerčním prostředí

Společnosti chtějí využívat open source technologie ke svému podnikání efektivně, zpravidla tak sázejí na garantovaná řešení s profesionálním technickým zázemím a podporou. Protějškem KVM pro podnikové nasazení je Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV). Na podzim představené řešení umožňuje provoz a snadný management virtuální infrastruktury s operačními systémy různých výrobců. Skládá se přitom z hypervisoru postaveného na Red Hat Enterprise Linuxu a právě open source technologie KVM. Vše je rozšířeno o administrační rozhraní RHEV Manager, které umožňuje spravovat nastavení a parametry virtualizace. Nové řešení se tak snaží přímo konkurovat (funkcemi i cenou) VMware a řešení vSphere.

Technologie schovaná pod červeným kloboukem

Co Red Hat Enterprise Virtualization for Servers (i díky KVM) umí? Například živou migraci, tedy dynamické přesunutí virtuálních systémů bez přerušení jejich činnosti. Snadné je také řízení výkonu. Vytížení všech důležitých zdrojů je automaticky vyvažováno s pomocí předem daných politik, a to včetně vypínání nepotřebného hardwaru v době mimo výkonové špičky a podobně. Díky technologii KVM, která je velmi úzce integrována do operačního systému, je virtualizace velmi výkonná. Ztráta výkonu je pouze v řádech jednotek procent. Podobně svižné jsou i diskové operace. Typicky u databází, což je oblast, ve které dříve někteří implementátoři váhali s nasazením virtualizace – právě kvůli výkonu.

Ukázka grafického rozhraní pro administraci virtuálních strojů (Red Hat Enterprise Virtualization Manager)
Ukázka grafického rozhraní pro administraci virtuálních strojů (Red Hat Enterprise Virtualization Manager)


Každé komplexní řešení pro virtualizaci je samozřejmě posuzováno podle kompatibility i dostupnosti, kterou nabízí. RHEV v případě výpadku části infrastruktury automaticky restartuje virtuální systémy na jiných serverech a tím minimalizuje negativní dopady. Co se kompatibility týče, řešení podporuje virtualizaci systémů Linux i Microsoft Windows a je certifikováno pro celou řadu kriticky důležitých aplikací (včetně podnikových informačních systémů a databází). Snadná je i samotná instalace nových virtuálních systémů – lze je spouštět s pomocí předem připravených šablon, tedy doslova na několik málo kliknutí. Ukládány jsou pouze rozdíly oproti šabloně, takže se efektivně šetří diskový prostor.
Pokud od moderní virtualizační platformy pro serverové nasazení ve standardu očekáváte funkce jako de-duplikace operační paměti (RAM) či účinný management spotřeby, ani tady by vás linuxový Rad Hat rozhodně neměl zklamat. Zajímavostí je, že (jen a pouze) administrační rozhraní RHEV Manager prozatím běží na technologii Windows Server. Jde o pozůstatek akvizice společnosti Qumeanet, který však uživatelé nemusí nijak řešit – webové rozhraní je uživatelsky příjemné a intuitivní. A pokud by se náhodou některý zákazník z heterogenního prostředí i přesto cítil nesvůj? Potom je vhodné doplnit, že na verzi administrace postavené na linuxovém prostředí se již pilně pracuje.

Příklad využití virtualizačního prostředí od Red Hat
Příklad využití virtualizačního prostředí od Red Hat – pokud hardware kapacitně nestačí požadavkům aplikace, s pomocí virtualizace lze během okamžiku přesunout celou instalaci na jiný, kapacitně méně obsazený server (podobné vyvažování výkonu může probíhat zcela automaticky)

 

Nezapomínejte na odpovídající zázemí

Virtualizace na bázi Linuxu je i nadále velmi frekventovaným tématem – z technologických konferencí a oblasti teorie se již dávno přesunula do serveroven řady středních i velkých evropských firem, například do GE Money Bank. Možnost přistupovat ke stávajícím hardwarovým zdrojům jiným způsobem, než jak fyzicky existují, dokáže správcům firemní IT infrastruktury pomoci vyřešit nejeden zapeklitý problém. Ten často spočívá ve stále vyšších požadavcích na výkon, ale současně v omezeném (a dnes často seškrtaném) rozpočtu na modernizaci hardwaru. Ne za všech okolností však lze technologii KVM využít. Jedním z limitujících faktorů (a to nejen u řešení na bázi Linuxu) je podpora virtualizace v samotném procesoru a 64bitová architektura. U procesorů od AMD se jedná se o technologii AMD Virtualization, v případě Intelu hraje stejnou úlohu podpora technologii Intel VT-d.
S komplexním řešením pro virtualizaci na bázi Linuxu od společnosti Red Hat se lze setkat již i v České republice. Protože jde o aplikaci pro kritické podnikové procesy, jejímu nasazení se věnují odborně vyškolení partneři s dostatečnou praxí a zkušenostmi s virtualizací. Je vhodné se obrátit přímo na ně.

Vyznejte se v babylonu virtualizace

Nové řešení pro virtualizaci s sebou přineslo také nové názvy, které si při frekventovaném použití přímo říkají o (neoficiální) zkracování. Pokud se v odborných diskuzích setkáte s nic neříkajícími zkratkami jako KVM či RHEV-S, vězte, že znamenají:

KVM – Kernel-based Virtual Machine: Open source technologie pro plnou virtualizaci na x86 systémech, využitá v RHEV. Vyžaduje hardwarovou podporu (viz kapitola Nezapomínejte na odpovídající zázemí). V produktové linii Red Hatu nahrazuje starší technologii Xen. Více informací o KVM najdete na www.linux-kvm.org.

RHEV – Red Hat Enterprise Virtualization: Souhrnný název pro virtualizační platformu společnosti Red Hat, která na technologiích RHEL a KVM (doplněných o management s grafickým rozhraním) umožňuje provozovat virtuální servery.

RHEL – Red Hat Enterprise Linux: Operační systém, který je k dispozici delší dobu, nyní navíc umí fungovat i jako tzv. tlustý hypervisor, připojený do RHEV-M.

RHEV-S – Red Hat Enterprise Virtualization for Servers: Virtualizace pro servery.

RHEV-M – Red Hat Enterprise Virtualization Manager: Grafické rozhraní pro správu virtuální infrastruktury.

RHEV-H – Red Hat Enterprise Virtualization Hypervisor: Ořezaný RHEL, který vyžaduje jen cca 100 MB RAM. Slouží jen pro běh virtuálních systémů, neumožňuje sám spouštět další aplikace. Obdobnou funkci má RHEL, který kromě běhu aplikací může sám sloužit i jako tzv. tlustý hypervisor.

RHEV-D – Red Hat Enterprise Virtualization for Desktops: Řešení pro virtualizaci desktopů na operačních systémech Linux a Microsoft Windows.
 Autor článku je ředitelem společnosti Enlogit.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.