facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 10/2019 , IT Security

Hodní, zlí a oškliví, ve světě počítačových sítí

Petr Koudelka


Hodný, Zlý a OšklivýPokud někde existuje moderní verze Divokého západu, pak je to online svět. Internet a k němu připojená zařízení dnes a denně vytvářejí prostředí, kde mají žně různí kriminálníci a kde jen zřídkakdy vládnou zákony. Dobře spravovaná síť sice má obrovské výhody, ale nakonec stejně jako Clint Eastwood ve slavném spaghetti westernu, budete muset vzít věci do vlastních rukou a/nebo spolupracovat s odborníky, pokud se chcete vypořádat se všemi špatnostmi, které na vás na internetu číhají. V tomto článku zjistíte, jak se můžete stát hrdinou bojujícím s padouchy v online světě, jak odhalíte hrozby kolem vás a hlavně, jak můžete kybernetické zločince vypráskat za hranice města (nebo alespoň ze své sítě).


Zlí

Kybernetická kriminalita je všude kolem nás a neustále roste. Smutnou skutečností je, že data, a to všechny typy dat včetně těch, která jsou zdánlivě neškodná, mohou být předmětem ilegálního prodeje. Ukradená data lze zneužívat k celé řadě trestných činností od vydírání až po krádeže identity. Kybernetická kriminalita se stala vysoce lukrativní a sofistikovanou činností, a pokud máte síť, je prakticky jisté, že dříve nebo později se někdo pokusí do ní vniknout.

Podle Světového ekonomického fóra mezi aktuální trendy v kybernetické kriminalitě patří útoky využívající vzdálený přístup, útoky prováděné prostřednictvím chytrých telefonů, zneužívání slabých míst v automatizaci domácností a internetu věcí (IoT) a průniky tradičními obrannými mechanismy pomocí umělé inteligence (AI).

Z tohoto vyplývají dva poznatky: zaprvé, musíte chránit nejen samotnou síť, ale také celou řadu zařízení, která jsou k ní připojena, přičemž se nemusí jednat pouze o „tradiční“ zařízení, jako jsou počítače a telefony. A zadruhé, ochranná opatření, na která jsme se doposud spoléhali, jako např. tradiční firewally a antiviry, už v současnosti nestačí, protože kybernetičtí zločinci si s nimi poradí – když ne dnes, tak téměř určitě zítra.

Oškliví

Nepříjemnou pravdou je to, že pokud správci sítí chtějí kybernetické zločince porazit, musí začít přemýšlet jako oni. Musí očekávat jejich další kroky, pochopit jejich vývoj a sledovat jejich chování. A pokud jim to nejde, musí stejně jako Blondie ztvárněný Clintem Eastwoodem spojit síly s lidmi, kteří to umí a kteří jim pomohou dosáhnout jejich cíle.

Z údajů britského statistického úřadu Office for National Statistics vyplývá, že ve Velké Británii lidem ze všech typů trestné činnosti nejvíce hrozí ta kybernetická: kybernetičtí zločinci jsou velmi mazaní, mají rozsáhlé sítě a rychle reagují na každou příležitost. A aby toho nebylo málo, jsou také vytrvalí: na každou malou firmu ve Velké Británii připadlo v letech 2017 a 2018 průměrně pět kybernetických útoků ročně. Malé firmy tvoří převážnou většinu všech společností v Británii, a tak je evidentní, že kybernetičtí zločinci rozhodně nelení.

Hodní

Dobrou zprávou je, že firmy všech velikostí, jednotlivci i domácnosti si dnes mohou pořídit cenově dostupnou, rozsáhlou a inteligentní ochranu před kybernetickou kriminalitou. V případě firem lze tuto ochranu nastavit tak, aby pokrývala celou síť a k ní připojená zařízení. Vzhledem ke složitosti a rozsahu této problematiky však mnoho lidí přesně neví, co jim dostupná řešení nabízejí a co vlastně potřebují.

Je známo, že kybernetická kriminalita se rychle vyvíjí a že zločinci ke svým každodenním útokům využívají například umělou inteligenci a strojové učení. Je tudíž logické, že ke své ochraně potřebujete software, který dokáže totéž, a že proti ohni musíte bojovat ohněm.

A mějte také na paměti, že kvůli raketově rostoucí popularitě internetu věcí musíte chránit nejen počítače. Používáte chytré telefony, které pracují online? Máte chytré systémy pro vytápění, osvětlení nebo zabezpečení budov? I ony jsou cílem útoků, a proto musí být chráněny.

Níže je uveden základní přehled toho, co by měla obsahovat ochrana sítě:

  • Antivir – musí zajistit nepřetržitou kontrolu souborů, aby byly eliminovány i ty nejnovější hrozby, tj. antivir musí poskytovat skutečnou ochranu v reálném čase a nesmí se spoléhat na manuální aktualizace prováděné uživatelem. Antivirový program by měl vedle virů chránit také před veškerým malwarem včetně trojských koní, vyděračským ransomwarem, červy, spywarem a dalšími typy škodlivého softwaru. Velikost souborů by měla být neomezená a ochrana by při optimálním nastavení neměla narušovat výkon sítě.
  • Sandboxingtato technologie slouží k izolování souborů v bezpečném prostředí. Sandboxing odesílá podezřelé soubory na cloud a kontroluje, jestli neobsahují malware. Na rozdíl od tradičních řešení dokáže síťová ochrana vybavená technologií sandboxing odfiltrovat potenciálně škodlivé soubory ještě předtím, než mohou napáchat škody.
  • Antispam – měl by fungovat prostřednictvím protokolů SMTP a POP3, nabízet ochranu před hrozbami nultého dne, zahrnovat reputační filtr podle IP adres odesílatelů a podporovat funkci blacklist/whitelist.
  • Kontrola aplikací – měla by umožňovat granulární kontrolu důležitých aplikací a být schopna identifikovat a kontrolovat jejich chování včetně náročnosti na šířku pásma. Tato funkce by také měla umožňovat spolehlivou autentizaci uživatelů a generovat statistiky a reporty v reálném čase.
  • Filtrování obsahu – pro zajištění včasné ochrany by filtrování obsahu mělo využívat dynamickou cloudovou databázi. Na škodu není ani podpora funkcí SafeSearch a GeoIP pro monitorování IP adres.
  • Detekce a prevence průniků – systém ochrany před kybernetickými útoky by měl být schopen okamžitě detekovat veškeré podezřelé nebo škodlivé aktivity a upozornit vás na ně. Nastavení ochrany by mělo být přizpůsobitelné vašim individuálním preferencím.

Je evidentní, že kybernetičtí zločinci se v manipulaci se sítěmi a daty často vyznají lépe než samotní vlastníci těchto sítí. Také platí, že kybernetická kriminalita je stále rozsáhlejší a složitější, což ohrožuje každého z nás. Špičková ochrana sítě je v dnešní době naprosto nezbytná. A pokud ji nemáte, nezbývá než citovat další z postav ztvárněnou Clintem Eastwoodem: „Tak co, je tvůj šťastnej den…?“

Petr Koudelka Petr Koudelka
Autor článku je Senior Sales Engineer ve společnosti Zyxel Communications Czech.

Foto: Na úvodním snímku jsou Clint Eastwood a Eli Wallach ve scéně z filmu Hodný, Zlý a Ošklivý, © MGM, zdroj IMDB.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Digitální bitva o zákazníky i zaměstnance

IT Systems 11/2021Pokud bychom měli z aktuálního vydání IT Systems vypíchnout hlavní témata, upozornili bychom především na články věnované digitalizaci personalistiky, integraci podnikových aplikací, využití IT ve zdravotnictví nebo na téma bankovní identity, na kterou se díváme jak z perspektivy možného komerčního využití, tak i z hlediska její architektury a technologií, na nichž je tato moderní forma autentizace postavena. Největší prostor ovšem dostal blok článků věnovaný automatizaci zákaznické péče.