facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Cloud computing a virtualizace IT II , Cloud a virtualizace IT

Integrace cloudových a on-premise řešení

do jedné platformy iPaaSAIMTECSpráva informačních technologií se dnes vyznačuje přenášením částečné či úplné zodpovědnosti na dodavatele IT řešení. Rozdělení zodpovědností mezi externí a interní správu se dělí na 4 základní modely - On-Premises, Infrastruktura jako služba, Platforma jako služba, Software jako služba.


První model je On-Premises, kdy si společnost spravuje svůj hardware i software sama. Následuje infrastruktura jako služba IaaS, kdy je správa infrastruktury zcela v režii poskytovatele. V modelu platforma jako služba PaaS připadá na interní správu pouze oblast aplikací a dat. Poslední model je Software as a Service SaaS, kde je veškerá správa pod dohledem dodavatele IT a se službou pracuje zaměstnanec společnosti jako koncový uživatel.

AIMTEC


Specializovaná cloudová řešení

Zautomatizování obchodních procesů díky začlenění cloudových řešení SaaS do každodenního chodu společnosti přináší mnoho výhod. Specializovaná cloudová řešení v oblastech jako HR, CRM či EDI jsou díky úzkému zaměření zpracovány velmi specificky a kopírují trendy v oboru. Tím často odpovídají potřebám společností lépe než nákladné in-house řešení. Výhodou je také platba SaaS ve smyslu Pay As You Go, tedy pouze za služby, které společnost daný měsíc opravdu využije bez dodatečných nákladů týkajících se hardware, software a doplňkových IT služeb. Z pohledu budoucí integrace do jednoho systému je důležité již ve fázi pořízení cloudové služby zvolit takové řešení, které disponuje standardním programovacím rozhraním.

Integrace cloudových řešení s ERP

Společnost využívající více cloudových řešení může narazit na problém snížené efektivity z důvodu přenášení dat ze svého podnikového systému do cloudu s různými uživatelskými rozhraními a v rozdílných datových formátech. Řešením je propojení podnikového systému a cloudových řešení pomocí standardních integračních nástrojů. Vhodným způsobem je propojení všech cloudových služeb s využití integrační platformy provozované jako služba iPaaS. Integrační platforma je typem modelu platforma jako služba PaaS. Pokud je tato integrační platforma propojena s integračními nástroji provozovanými On-premise, jedná se o Hybridní integrační platformu HIP.

AIMTEC

Tato architektura většinou spojuje podnikové sběrnice služeb ESB (Enterprise Service Bus) a Integrační platformy provozované jako služba. ESB mají primární úkol spojení ERP a dalších in-house systémů a poskytnutí standardního otevřeného rozhraní pro okolní svět. iPaaS využívá toto rozhraní a v rámci Hybridní integrační platformy spojuje s EBS všechna cloudová řešení jako CRM, EDI, HR, sociální sítě, mobilní aplikace a tak dále. Napojení neprobíhá programováním, nýbrž konfigurací. Hybridní integrační platforma zvyšuje agilitu a hodnotu ukazatele Time to value, metriku měření výkonnosti investice do technologií podniku.

Integrační platformy a jejich výhody

Na trhu existuje několik integračních platforem, které nabízejí rozličné služby a různorodé portfolio on-premise řešení a software jako služba, což je nutné při výběru zohlednit. Důležitým prvkem při výběru iPaaS je nepochybně také Service Level Agreement, který garantuje dostupnost, podporu, výkon služby, odpovědnost, správu změn a podobně. Výhodou iPaaS je cenová dostupnost, přístupnost k datům z jednoho uživatelského rozhraní a škálovatelnost. Integrace cloudových služeb a on-premise řešení do iPaaS umožňuje společnostem a jejich IT oddělení zaměřit se ještě ve větší míře na zefektivnění procesů přímo v oblasti vlastního podnikání.

Petra Vašíčková, AIMTEC Petra Vašíčková
Autorka článku je manažerkou služby ClouEDI ve společnosti AIMTEC a. s.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.