facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 6/2008 , ITIL – Řízení IT

Windows Server 2008

1. díl: Základní vlastnosti nového operačního systému pro serveryWindows Server 2008Windows Server 2008 je již dva měsíce na českém trhu a určitě jste již na toto téma zažili řadu marketingových cvičení. Když se nad tím však zamyslíte pořádně, víte vlastně vůbec, co je ve Windows Serveru nového? Co se naopak nezměnilo? Pojďme se na tento systém tedy podívat blíže a odpovědět si na všechny otázky.


Co je vlastně Windows Server 2008

Jedná se o operační systém Windows NT verze 6.0, který má jádro stejné jako desktopový operační systém Windows Vista. Pouze je zajímavé, že jej dostáváte s již předinstalovaným prvním servisním balíčkem (Service Pack 1).

Windows Server 2008
Obrázek 1


Jeho předchůdce Windows Server 2003 měl oproti Windows XP svoji vlastní verzi 5.2. To vyžadovalo udržování více různých zdrojových kódů, a ztěžovalo tak Microsoftu například produkci záplat. Práce na vývoji Windows Serveru 2008 ukončil Microsoft již 4. února 2008, kdy uvolnil verzi Release to Manufacturing (RTM). Oficiální uvedení na trh však proběhlo až 27. února v USA a 2. dubna v České republice.

Licencování

Začněme však pěkně do začátku, kdy si systém musíte zakoupit. Edice operačního systému Windows 2008 se oproti předchozí verzi Windows 2003 nezměnily a nezměnila se podstatně ani jejich hardwarová podpora. Rovněž cena je téměř na korunu stejná, tedy lépe řečeno se změnila o pouhé jedno procento. Stále je také potřeba mít zalicencované uživatelské licence Client Access License (CAL).

Windows Server 2008
 
Za několik měsíců bude na trh uvedena ještě nová edice Small Business Server 2008 (SBS 2008), která je určená pro menší podniky do 75 uživatelů. Novinkou je, že oproti verzi Windows Small Business Server 2003 bude možné toto řešení ve verzi Premium nainstalovat na více než jeden server.
Zcela novým produktem je pak Essential Business Server 2008 (EBS 2008), který je určený pro podniky do 250 uživatelů. Stejně jako Small Business Server bude ve zvýhodněném balíku obsahovat Windows Server 2008, Microsoft Exchange 2007 a mnoho dalšího softwaru.

Windows Server 2008

Virtuální licence a virtualizace

Ale zpět k čistým edicím Windows Serveru 2008. Zásadní změna se týká především virtuálních licencí. Pokud si koupíte verzi Enterprise, můžete ji nainstalovat buď na jeden fyzický server, nebo čtyřikrát ve virtuálním prostředí. To zůstává stejné jako dříve. Změna však nastává u verze Standard, kterou můžete nainstalovat jednou ve fyzickém nebo ve virtuálním prostředí.
Další významnou novinkou je produkt, který se nazývá Hyper-V. Ten je přímo integrován jako nová role do 64bitových edicí Windows Serveru 2008, nicméně si jej budete moci koupit i jako samostatný produkt. Jedná se o nástroj pro virtualizaci na bázi Hypervizoru, který umožňuje virtualizovat bez nutnosti instalace operačního systému, jako tomu bylo v případě Windows Serveru 2003 a Virtual Serveru 2005. V současné době je ve verzi Release Candidate 1 a s plnou verzí se počítá do konce prázdnin.
Hyper-V vyžaduje určitou hardwarovou podporu, a proto je třeba vzít v úvahu tyto potřeby již při výběru správného hardwaru. Ideální je koupit 64bitový hardware a 64bitové Windows. Nainstalovat operační systém, do něho rovnou Hyper-V, a teprve do virtuálního prostředí produkční server.
Virtuálním serverům totiž můžete přímo přidělovat konkrétní fyzické procesory. Podporují až 32GB RAM. Není tedy problém virtualizovat ani SQL Server s ERP a CRM systémy. Vzhledem k tomu, že virtuální stroje mohou být i 64bitové, můžete virtualizovat také Exchange 2007. A pokud jsou některé aplikace dosud nekompatibilní s Windows 2008 (například Business NAV apod.), není přece problém nainstalovat pro ně virtuální 32bitové prostředí.

Jazyky

Se starší verzí Windows Server 2003 jste si museli pořídit konkrétní jazykovou verzi, obvykle českou nebo anglickou. U nové verze nastala v tomto ohledu podstatná změna, neboť Windows Server 2008 vlastně není dodáván s žádným jazykem. Libovolný jazyk, a to včetně angličtiny, je k dispozici ve formě tzv. Language Packu, kdy jsou všechny tyto balíčky zdarma ke stažení z Microsoft Update. Koupíte-li si tedy například českou verzi a později doinstalujete anglickou či německou, máte možnost mezi jazyky libovolně přepínat. Toto pak ocení mimo jiné například provozovatelé Terminal Serveru ve vícejazyčných prostředích.

Instalace

Také samotná instalace doznala podstatných změn. Nyní je výrazně rychlejší než dříve, neboť instalace probíhá přímo z image. Tedy nikoliv ze souborů, jako tomu bylo dříve. Pokud se podíváte na instalační DVD (stejně jako u Windows Vista), najdete na něm pouze jeden velký soubor s příponou WIM (Windows Image File). Tento soubor může obsahovat více různých operačních systémů, je komprimovaný a používá single-instance storage. Pokud je uvnitř více stejných souborů, ukládají se pouze jednou.
Možná vás v této souvislosti napadá otázka, zda nevzniká problém s různým hardwarem. Nikoliv, neboť Windows 2008 je hardwarově nezávislý. Můžete si ho tak například zazálohovat pomocí Windows Server Backup, nebo dokonce vyrobit vlastní WIM image pomocí nástroje Imagex. A pak bez problémů přenést na jiný hardware. Instalační program také podporuje USB zařízení i CD/DVD pro načítání ovladačů. Díky tomu tak nyní nepotřebujete žádnou disketovou mechaniku, která byla dříve nutností.
Jste-li uživatel předchozí verze Windows Serveru a budete-li chtít přejít na vyšší verzi, tuto možnost samozřejmě máte.

Podpora starších verzí

Je vhodné říci si něco o budoucí podpoře starších verzí operačních systémů. Microsoft poskytuje dvě základní fáze podpory svých produktů, tzv. mainstream support a extended support period.

Windows Server 2008

Závěr

Serverový operační systém by měl tvořit stabilní základ IT infrastruktury každé firmy. Widnows Server 2008 splňuje nejpřísnější požadavky na bezpečnost a stabilitu a kromě virtualizace nabízí novinky z oblastí bezpečnosti, webu, správy a vysoké dostupnosti. Upgrade z předchozích verzí je pro každou firmu jistě přínosem.

Ondřej Ševeček
Autor přednáší v počítačové škole Gopas.


Příště se podrobněji zaměříme na vlastnosti Windows Serveru 2008 v roli webového serveru a na možnosti virtualizace.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.