facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 5/2021 , ITIL – Řízení IT , IT Security

Řídicí systémy pro dohled nad UPS a datovými centry

Aleš Hill


Pro správný návrh záložního napájení a řízení ať už malé infrastruktury nebo rozsáhlého kritického datového centra je důležitá volba řídicího systému. Můžeme je podle zaměření, rozsahu a spravované infrastruktury rozdělit do několika skupin a představíme si je na řešení společnosti CyberPower, která nabízí ucelenou škálu.


Lokální UPS systémy

Pokročilý software pro správu napájení určený ke sledování a správě systémů UPS CyberPower a síťově připojených ATS/PDU (Automatic Transfer Switch/Power Distribution Unit) se nazývá CyberPower PowerPanel Business. Obsahuje nové intuitivní rozhraní, barevně rozlišené pro okamžité potvrzení stavu napájení a výstrahy systému. Pro různé úrovně požadavků na správu poskytuje PowerPanel Business odlišné úrovně modulů pro správu systému: Local (místní), Remote (vzdálené) a Management (řídící). PowerPanel Business se snadno nastavuje a nabízí celou řadu možností a přizpůsobitelných nastavení, například bezobslužné vypínání počítačů a virtuálních strojů připojených k záložnímu bateriovému napájení během poruch napájení, automatické upozornění na událost prostřednictvím e-mailu, SMS a okamžitých zpráv, plánování vypnutí a restartování, protokolování událostí historie pro sledování a analýzu trendů, uživatelsky programovatelné příkazové skripty pro přizpůsobení akcí při poruše a mnoho dalšího. Kromě toho software umožňuje vzdálený přístup a správu přes webový prohlížeč, zajišťující hladký provoz vašeho systému. Modul „Local“ dále podporuje cloudové řešení, které umožňuje uživatelům přidávat UPS do PowerPanel Cloud, což umožňuje monitorování systému na cestách prostřednictvím zabezpečeného webového portálu nebo mobilní aplikace.

UPS v datových centrech a různých geografických oblastech

K monitorování a správě velkého počtu distribuovaných zařízení v datovém centru se využívá CyberPower PowerPanel ve verzi Enterprise (ve variantách Basic, Standard, Advanced). Tento software umožňuje uživatelům vytvořit a přizpůsobit půdorysný plán datového centra a zobrazovat zařízení a jejich informace v reálném čase v různých barvách, což umožní uživatelům na první pohled zjistit problémy. Pokud je zařízení rozpoznáno jako neobvyklé, systém pošle uživatelům upozornění, aby uživatelé mohli okamžitě reagovat na problém a udržovat bezproblémové fungování datového centra. Software dále poskytuje dynamické přehledy, analytické grafy a periodické reporty, které ukazují komplexní informace o spotřebě energie v datovém centru, využití výkonu, o efektivitě napájení (PUE) a statistiky provozního prostředí, což uživatelům pomáhá při rozhodování o optimálním řízení spotřeby.

Řízení sítě UPS různých výrobců

CyberPower DCIM je primárně určený k monitorování a správě velkého počtu distribuovaných zařízení v datovém centru, avšak umožňuje také správu UPS a dalších zařízení třetích stran, jelikož se nejedná o čistě proprietární řešení. Vytváří a přizpůsobuje půdorysný plán datového centra a rovněž zobrazuje zařízení a informace v reálném čase v různých barvách, což umožní rychlé odhalení problémů. Obdobně jako předchozí nástroj nabízí veškeré analytické informace, přehledy a reporty o stavu, výkonech, spotřebě a efektivitě, takže lze nastavit optimální scénář.

Správa UPS přes cloud

Ani oblasti záložních zdrojů se nevyhýbají technologie, jako je cloud. CyberPower PowerPanel Cloud je tak cloudový systém, který využívá architekturu klient‒server a umožňuje uživatelům vzdálený přístup k systému prostřednictvím zabezpečeného webového portálu nebo mobilní aplikace. Vytvořením účtu prostřednictvím webového portálu PowerPanel Cloud nebo mobilní aplikace mohou uživatelé přidat UPS do cloudového systému a používat bezplatnou zkušební verzi pomocí softwaru PowerPanel Personal nebo PowerPanel Business Local. Pokud je UPS vybavena portem pro SNMP, mohou uživatelé přidat UPS také instalací cloudové karty CyberPower Cloud Card, která nabízí kabelové i bezdrátové připojení pro různá síťová prostředí a bezplatnou cloudovou službu. Toto řešení je ideální pro malé a střední podnikové uživatele nebo servisní pracovníky pro správu více systémů UPS nainstalovaných na různých místech. PowerPanel Cloud pak poskytuje 24/7 monitorování UPS a odesílá výstrahy stavu, aby informoval uživatele o událostech napájení prostřednictvím e-mailu a mobilní aplikace. Pro dlouhodobou analýzu stavu UPS a analýzu historického trendu poskytuje protokoly stavu důležitých parametrů zařízení, jako je napětí, frekvence, teplota a vlhkost.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývá, že CyberPower dokáže správu napájení zajistit různými způsoby, dle konkrétních požadavků na sledované hodnoty a výstrahy, i dle rozsahu řešení, včetně vzdálených lokalit. A to vše jak lokálně, tak i v dosahu internetu. A jak řešíte správu vy?

Aleš Hill
Autor článku působí ve společnosti CyberPower, kde je odpovědný za aktivity v regionu České republiky, Slovenska a Maďarska. V minulosti působil ve společnostech AT Computers, D-Link či GuardSec.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.