Infor
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEMS 3/2020 , DMS/ECM - Správa dokumentů , Banky a finanční organizace

Fenomén biometrického podpisu roztahuje křídla

Marek Řídký


DreamviewHlavním způsobem, jakým potvrzujeme naši vůli, je od nepaměti podpis dokumentu a je pravděpodobné, že to tak z velké části zůstane i v budoucnu. Možnosti, jak se můžeme podepsat, se v poslední době dramaticky změnily, a to především díky biometrickému podpisu. Tzv. „paperless office“ se díky němu může konečně stát realitou.


Představte si, co si nyní můžeme dovolit: jakýkoliv obchod, smlouva nebo objednávka klienta, případně i interní firemní dokument, už nyní lze právně zcela relevantním způsobem potvrdit elektronicky bez toho, že musí být vytištěná jediná stránka papíru. Navíc lze díky těm nejlepším aplikacím biometrického podpisu, jako je třeba naše aplikace InSign, potvrzovat dokumenty i na dálku. Například pojišťovací makléř se tak nemusí za každou cenu dobývat do obydlí svého klienta, ale obchod vyřídí z klidu svého obývacího pokoje, kdy svému klientovi pošle smlouvu a zároveň ji oba potvrdí podpisem prostřednictvím svých mobilních telefonů.

Biometrický podpis přináší obrovskou rychlost a efektivitu ve všech možných procesech. Nabízí možnost zefektivnit obchodní jednání, ale také interní procesy ve firmách, kde se potvrzuje velké množství dokumentů.

Biometrický podpis tak jde vstříc nejen trendu „paperless office“, ale i „home office“. Hlavně přináší obrovskou rychlost a efektivitu ve všech možných procesech. Prostě mění perspektivu fungování obchodu, ale i interního běhu velkých firem, kde se potvrzuje velké množství dokumentů.

Podobně jako v jiných oblastech, i tady teprve doháníme svět. Zmíněná aplikace InSign v sousedním Německu s velkým úspěchem funguje už řadu let, zatímco u nás jsme se sotva zmohli na pár řešení spojených s podpisovými tablety. Ty jsou dnes už spíše mrtvou větví vývoje. U našich sousedů se jasně ukazuje, že budoucnost patří podpisovým zařízením, která máme všichni po ruce: tedy chytrým dotykovým telefonům a běžným tabletům.

Budoucnost využití biometrického podpisu není na specializovaných podpisových zařízeních, ale na mobilních zařízeních, která máme neustále všichni po ruce, jako je dotykový telefon, konvertibilní notebook s dotykovou obrazovkou nebo běžný tablet.

Biometrický podpis je velkou příležitostí, kterou určitě mnozí minou a naskočí, teprve když až ostatní pojedou v rychlejším vlaku. Všichni to známe, u tahounů všech trendů, tedy velkých korporací, je třeba nejdřív přeprat rigidní a opatrnické uvažování, alibismus a kdovíco ještě, než všem dojde, že svět se vážně mění…

Marek Řídký
Autor článku je managing partner společnosti Dreamview, která vyvíjí řešení pro biometrický podpis InSign a řešení pro vzdálenou obchodní komunikaci Snapview.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.