facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 11/2023 , Veřejný sektor a zdravotnictví

Začíná éra digitalizace veřejné správyTechnologické novinky v běžném životě pře­bí­rá­me s napro­s­tou samo­zřej­mos­tí, chytré telefony, chytrá auta, chytré hodinky nebo chytré vysa­va­če běžně pou­ží­vá­me a rychle jsme si na ně zvykli. V pra­cov­ním životě je ale pro­sa­zo­vá­ní technologických novinek mnohem méně samozřejmé. Je to způsobeno tím, že v pracovním prostředí mají lidé větší odpor ke změnám, což potvrzují i vědecké studie. Přitom důraz na udržitelnost, úsporu času a tím i peněz znamená přejít na moderní způsob práce. Platí to v komerčním sektoru i ve veřejné správě.


„Dobrá zpráva je, že dnes již existuje mnoho nástrojů a technologií, které umožňují digitalizaci firemních procesů. Jedním z nich je koncept bezpapírové kanceláře, který nabízí řadu výhod,“ říká ing. Lucie Římalová, business analytička systémů HELIOS ve společnosti Asseco Solutions.

Lucie Římalová
Lucie Římalová

Přechod na bezpapírovou kancelář přináší řadu výhod

Přechod na bezpapírovou kancelář a využívání prvků umělé inteligence (AI) přináší i sektoru veřejné správy mnoho benefitů. Zvyšuje efektivitu procesů a zlepšuje přístup k informacím, podporuje udržitelnost.

Využívání nejmodernějších prvků umělé inteligence a digitálních nástrojů umožňuje zpracovávat a následně analyzovat obrovské množství dat rychle a přesně, zásadně snižuje chybovost. Ta je problémem zejména u rutinních úkolů, které vyžadují dodržování stejných postupů. Právě automatizace těchto procesů výrazně šetří čas a energii.

Digitalizace veřejné správy znamená přechod na bezpapírovou kancelář s častějším využíváním prvků umělé inteligence.

Automatizace odstraňuje rutinní procesy

Umělá inteligence může zcela automatizovat některé procesy, jako je zpracování a kategorizace dokumentů, vyhledávání informací nebo správa databází. To vede k rychlejšímu a efektivnějšímu vyřizování žádostí, správě evidencí, případně generování reportů. Pro zaměstnance ve státní správě to znamená snížení administrativní zátěže a zvýšení produktivity práce.

Další výhodou zavádění nejmodernějších technologií ve státní správě je elektronická archivace a správa dokumentů. Digitalizace umožňuje snadný a rychlý přístup ke všem potřebným informacím bez komplikovaného procházení fyzických složek. Tím se zkracuje doba hledání a zvyšuje se přesnost poskytovaných dat.

Lepší a rychlejší služby občanům

Elektronická komunikace a sdílení dokumentů usnadňují spolupráci mezi různými odděleními v rámci jednoho úřadu, ale i různými institucemi. To vede k větší efektivitě i transparentnosti.

„Díky využití AI může veřejná správa poskytovat občanům lepší a rychlejší služby. Například inteligentní chatboty mohou odpovídat na běžné dotazy občanů, zpracovávat jejich žádosti a poskytovat informace 24/7,“ dodává Lucie Římalová.

Zapojení umělé inteligence do procesů ve veřejné správě ale nutně neznamená, že se budou nahrazovat samotní referenti. Spíše se má jednat o jejich podporu a optimalizaci práce. Mohou se více věnovat kreativním úkolům, strategickému plánování a profesnímu rozvoji.

Podpora udržitelnosti

Přechod na bezpapírovou kancelář v neposlední řadě znamená i zodpovědnější přístup k ochraně životního prostředí a zdůraznění udržitelnosti ve veřejném sektoru. Omezení používání papíru na mini­mum vede ke snížení spotřeby energií, vody i dřeva při jeho výrobě. Snižuje se tím uhlíková stopa a šetří se cenné zdroje naší planety.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.