facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro veřejný sektor a zdravotnictví , Veřejný sektor a zdravotnictví

E-zdravotnictví se promění z Popelky v princeznu



Sprinx SystemsDigitalizace a elektronizace zdravotnictví je velké téma s malými výsledky. Alespoň zatím v Česku. Přitom možnosti jsou zajímavé. Pro pacienty, pro firmy i pro státní správu.


Podle mého názoru technologické společnosti mají připravená řešení, která by změnila papírové zdravotnictví v digitální. Hlavní překážkou jsou podle mě psychologické důvody. Způsob komunikace nerdů a geeků není kompatibilní se zvyklostmi a potřebami klasického českého obvoďáka. Pocit, že mu nové technologie spíše přidělávají práci a ubírají peníze, je mezi mnohými lékaři rozšířen. Jedním z důvodů je, že technologické společnosti spíše prezentují ony technologie než jejich přínos pro uživatele. Lékaři, lékárníci, lidé z firem, pojišťováci, úředníci, ti všichni se potřebují rychle orientovat v datech. Aby mohli více času trávit s pacientem, aby více vydělali, aby oslovili nové zákazníky, aby našli rezervy ve svých rozpočtech, aby se mohli soustředit na podstatné věci. Většina si ale představí pod novou technologií padající systém, hodiny učení nových postupů, ztrátu dat, peníze navíc. A další peníze navíc za servis. Je třeba více empatie a méně razance při digitalizaci našeho zdravotnictví.

Druhou nezanedbatelnou překážkou různých e-health řešení je skutečnost, že téměř každá větší IT zakázka se stane mediální kauzou. Odrazuje samozřejmě již tak opatrné úřadníky nejen od novátorských přístupů, ale od jakékoliv činnosti směrem k digitalizaci vůbec.

Přesto je jasné, že zdravotnictví se nestane pustým ostrovem uprostřed IT moře. Po pirátech a dobrodruzích přijdou budovatelé.

Státní správa má k dispozici celou řadu dat užitečných pro farmaceutický sektor, ať už máme na mysli úřední desku Ministerstva zdravotnictví nebo databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv (databáze léčivých přípravků, Seznam cen a úhrad, správní řízení). Forma zveřejňování informací ovšem často vychází spíše ze zákonem uložených povinností, než ze zohlednění toho, co je příjemné koncovým uživatelům z firemních řad.

V praxi to znamená, že zaměstnanci farmaceutických společností musí vynaložit značný čas a energii, aby se zorientovali ve všech portálech, které online publikují relevantní údaje. Jsou nuceni průběžně sledovat více informačních kanálů najednou, čímž zde logicky vzniká riziko, že dojde k neúmyslnému promeškání lhůt či k opomenutí důležitých změn.

Monitoring přitom není v jednadvacátém století nutné provádět "ručně". Moderní řešení tohoto problému mohou přinést nejnovější IT systémy, které pružně reagují na specifické potřeby sektoru zdravotnictví.

Zmiňované IT produkty umějí monitorovat jednotlivé léčivé přípravky od prvotní registrace v České republice, přes jejich pouť systémem stanovení ceny a úhrad, až po definitivní výsledek, tedy jejich zařazení do systému s platnou úhradou, které probíhá formou publikace přípravku v Seznamu cen a úhrad. Informační systém přirozeně odráží i veškeré změny, jež probíhají v režii Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Již po první dodávce konkrétního léčivého přípravku do distribuce lze také prostřednictvím IT technologií kvantifikovat, jaké objemy prodeje se v daném období realizovaly. Nechybí ani detaily o tom, v jakém množství se sledovaný přípravek exportoval do zahraničí - pokud tedy samozřejmě k vývozu dochází.

Z pohledu řadového uživatele je princip v zásadě prostý - každý si individuálně přednastaví soubory, o kterých si přeje být informován, aby ho IT systém nezahlcoval nadbytečnými zprávami. Pak už v pohodlí své kanceláře dostává automaticky e-mailová upozornění na příslušné novinky, lhůty či změny, a to včetně odkazů na relevantní zdroj dat.

Automatizace těchto činností snižuje pravděpodobnost chyb, způsobených lidským faktorem. Především ale šetří čas, který by jinak pracovníci museli strávit složitým vyhledáváním potřebných údajů na různých oficiálních stránkách.

Digitální data a technologie nabízí zdravotnictví možnost, aby se z vysmívané Popelky stalo žádanou princeznou. K tomu nejsou potřeba kouzelné oříšky, ale změna přístupu. Lidé z technologických firem musí rozumět práci kolegů ve zdravotnictví a ti se zase nesmí bát řešení, která jim ve skutečnosti přinesou čas, pohodlí i peníze.

PharmDr. Jiří Stránský PharmDr. Jiří Stránský
Autor článku je obchodním ředitelem divize Pharma společnosti Sprinx Systems, a.s.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.