facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 9/2016 , EAM/CMMS - Správa majetku a údržby

Smart Connected Solutions pro prediktivní údržbuJiří Hub, Asseco SolutionsSvět průmyslu se dnes čím dál víc prolíná se světem IT. V té souvislosti zaznívá především termín Průmysl 4.0 a v rámci něj pojmy jako prediktivní údržba a inteligentní servis. Jejich automatizovaná podpora je úkolem pro zcela nový produkt z dílny společnosti Asseco Solutions. Na podrobnosti týkající se této horké novinky jsme se zeptali Jiřího Huba, jejího výkonného ředitele pro Česko.


Váš nový produkt Smart Connected Solutions (SCS) není přímo z oblasti ERP systémů, na které jste se dosud specializovali? Proč jste se rozhodli k tomuto zdánlivému kroku stranou?

Asseco Solutions se odjakživa považuje za výrazně inovativní firmu. A protože jedním z hlavních trendů současné doby je Průmysl 4.0, tedy automatizace a digitalizace průmyslu dovedená k dokonalosti, je jasné, že i před touto vlnou musí plout naše firma mezi prvními. K tomu vezměme v potaz skutečnost, že naše informační systémy se zásadním způsobem zaměřují právě na oblast výrobních firem, kterým se snaží zjednodušit jejich „výrobní život“. Z toho jednoznačně vyplývá, že logickým dalším krokem byl systém sloužící ke zdokonalení servisu a údržby u našich zákazníků a možnosti propojení s ERP.


Co vás na myšlenku vytvoření produktu pro prediktivní údržbu vlastně přivedlo?

Inspirovali nás sami naši zákazníci. Při rozhovorech s nimi nám došla velmi logická skutečnost: odborníkem na konkrétní produkt je především sám jeho výrobce, a to i v případě, že už se tento výrobek nenachází v jeho firmě, ale je používán u zákazníka. Výrobce totiž přesně ví, na základě kterých detailů lze poznat, že u konkrétního stroje bude brzy nutné provést údržbu. Ať už je to nezvykle vysoká teplota, přílišné vibrace, nebo charakteristická kombinace určitých faktorů. Prostřednictvím systému SCS mohou nyní lidé z výrobních firem tyto vědomosti reálně využít a optimalizovat tak servis pro své koncové zákazníky.

Co je prediktivní údržba?

Prediktivní – předvídající na základě měření, pozorování a zkušeností. V praxi jde o automatizovaný sběr informací ze zařízení (od řídící jednotky, od senzorů a čidel, atd.) a dalších důležitých informací o provozu (sledování nekvalitních výrobků, personální obsazení, odstávky apod.). Vyhodnocováním těchto informací lze zjistit (předvídat) blížící se kolizní stav a je možné jej řešit například formou údržby či opravy dříve, než k němu skutečně dojde.

Existuje možnost využít SCS i jinde než v oblasti výroby?

Prediktivní údržba je vhodná nejen ve výrobě, ale prakticky ve všech oblastech firemního života. Při jejím využití si vždy ušetříme problémy vyplývající z neznalosti skutečného stavu, ale na druhé straně i lidské kapacity, které by neustále zbytečně manuálně kontrolovaly situaci. Pokud víme, že se můžeme spolehnout na chytré zařízení, které vše hlídá, ušetříme si jak kapacity, tak i potenciální nesnáze. Inteligentní servis je vhodný jak pro interní, tak externí použití. Lze jej poskytovat i lidem, kteří u zákazníků mají na starosti servis výrobků naší firmy, tedy nejen při samotné jejich výrobě. Uplatnění najde i při pronájmu zařízení, jestliže máme na starosti i jejich servis u zákazníka. V takovém modelu je pomoc daného nástroje doslova k nezaplacení.


Jak SCS komunikuje s ostatními systémy a s obsluhou?

Různým uživatelským zařízením se SCS přizpůsobuje automaticky – je schopno komunikovat s různými koncovými zařízeními, jako jsou stolní počítače, tablety či chytré telefony (s libovolným operačním systémem). Důležité je samozřejmě i jednoduché napojení na všechny běžné ERP. Jeho zajímavou výhodou je možnost ovládání řečí: díky integraci s analytickými nástroji rozpoznávání řeči, jako jsou Cortana nebo Siri, mohou uživatelé v případě potřeby řešení SCS obsluhovat, aniž by se jej museli dotýkat, což se při provádění servisních prací, kdy technik má obvykle plné ruce nástrojů, opravdu velmi hodí.


Plánuje Asseco Solutions nějaké další kroky související s Průmyslem 4.0?

Letos na jaře jsme uvedli SCS na německý trh. Debut na českém a slovenském jej čeká na podzim v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Naším cílem je však jeho uplatnění v kterémkoli regionu. Technologie i kompozice tohoto produktu totiž doslova vybízí k jeho „přesregionálnímu“ rozšíření.

Naším dlouhodobým záměrem však je postupně celkově podpořit komunikaci „Machine-to-Machine“, tak aby se zvýšila rychlost i efektivnost všech výrobních procesů.

Hana Janišová

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Ransomware, hybridní spisy, docházkové systémy a text mining

IT Systems 3/2020Březnové vydání IT Systems jsme připravovali v situaci, kdy je prakticky celý svět zasažen pandemií nového koronaviru. Ať bude další vývoj pandemie jakýkoli, je zřejmé, že nás koronavir zastihl v mnoha ohledech nepřipravené. Podobně nepřipravení jsme ovšem často i proti virům v kybernetické podobě. I proto jsme jako téma na obálku aktuálního vydání zvolili ransomware, tedy vir, který představuje vážnou hrozbu pro informační systémy, na nichž jsme stále více závislí.