facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 12/2013 , HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů

Přístupové a docházkové systémy

Nahraďte klasické klíče bezpečnější variantouIReSoftAčkoliv v dnešní době řada podniků přesouvá svá data i know-how do virtuálního světa, pro některé podnikatele zůstává nejcennější částí podnikání firemní centrála a výrobní provoz. Při ochraně hmotného i nehmotného majetku vzniká u firem zajímavý paradox. Zatímco virtuální data firmy chrání šifrováním a zálohováním, firemní kanceláře a provozy s drahými stroji mnohdy střeží jen obyčejný klíč nebo vrátný. Kontrola pohybu osob ve firemních areálech je přitom základním krokem pro ochranu majetku. Moderní alternativou lehce kopírovatelného klíče či zapomnětlivého vrátného jsou elektronické přístupové systémy. Jak se v nich vyznat?


Elektronické přístupové systémy umožňují a evidují příchody, odchody a pohyb osob v objektech. Tyto systémy se dnes využívají v privátním, podnikatelském i průmyslovém sektoru, tedy například na stavbách, v bytových domech, v kancelářích, ale i v technologických centrech. Základním cílem přístupových systémů je monitorovat a identifikovat osoby, které jsou do objektů vpuštěny. Firmy a výrobní podniky prostřednictvím přístupových systémů chrání svůj provoz před vstupem nežádoucích osob, jako jsou například bývalí zaměstnanci, konkurence či zloději.

Kontaktní, bezkontaktní, nebo biometrické přístupové systémy?

Přístupové systémy lze dělit na tři typy, a to podle způsobu, jakým identifikují vstup do objektu. Identifikaci osob provádějí tzv. přístupové terminály, které jsou umístěny u zabezpečených dveří. V případě kontaktních systémů je třeba, aby osoba, která chce do objektu vstoupit, přiložila na vstupní terminál přístupové médium. Přístupová média (například klíčenka nebo karta) tedy nahrazují klasický klíč, s tím rozdílem, že je nelze jednoduše zkopírovat. Bezkontaktní přístupové systémy umí identifikovat osoby i na vzdálenost několika desítek centimetrů. Identifikační kartu nebo čip tak zaměstnanci ani nemusejí vytahovat z peněženky.


Biometrické systémy používají k identifikaci unikátní biometrické znaky osob, například otisk prstu nebo snímek tváře. Do paměti biometrických čteček se ovšem tyto biometrické údaje neukládají. Z některých rysů specifických pro jednotlivce je vytvořen speciální algoritmus – tzv. biometrická šablona – podle níž systém rozpozná konkrétní osoby. „Biometrické systémy se již dnes běžně užívají, protože jsou velmi rychlé a přesné. Moderní čtečky rozpoznají a zaevidují zaměstnance za méně než sekundu, což ocení hlavně společnosti s větším počtem zaměstnanců,“ dodává Roman Straško z firmy IReSoft, která se zabývá vývojem a výrobou přístupových systémů Alveno.

Propojené, nebo autonomní systémy?

Důležitým kritériem při hodnocení přístupového systému je i míra jeho propojenosti systémů. Jednoduché autonomní systémy v podstatě jen nahrazují klíč kartou či čipem nebo dokážou na základě předchozího zazvonění otevřít dveře na dálku. Propojené systémy naopak využívají více různých přístupových terminálů, které jsou vzájemně propojeny do počítače či přístupového kontroléru. Díky propojení lze s takovým systémem jednoduše nastavit přístupová práva pro určitou osobu, na určitou hodinu a den v týdnu, nebo například jen pro určité zóny v objektu.

Přístupy do každých dveří lze v případě propojených systémů zpětně kontrolovat v počítači. Moderní systémy zabraňují také souběžnému otevření dveří stejným čipem či stanovují minimální časový rozestup pro použití stejného čipu. Ochrana pro případy zneužití ze strany zaměstnanců nebo ztráty čipu je tedy velmi vysoká, stejně jako ochrana při použití otisku prstu, který má každý člověk unikátní a nelze jej nijak replikovat. „Menší firmy ocení jednodušší autonomní systémy s přístupovými terminály. Větší provozy upřednostňují komplexní identifikační systémy, které například umožňují oboustranné otevírání dveří či rozdělení jednotlivých přístupů do zón,“ dodává Roman Straško.

Zabezpečený přístup a evidence docházky zaměstnanců

Přístupové systémy nejsou pouhou náhradou klíčů. Kromě regulace vstupu do objektů lze přístupové systémy propojit s dalšími zařízeními a používat je například jako docházkové systémy. V případě tohoto propojení systémů pak doslova jeden otisk vládne všem. Tyto systémy umí sledovat a vyhodnocovat skutečnou docházku zaměstnanců na stejný otisk prstu, na který byli do objektu vpuštěni. Propojení přístupového systému s docházkovým pomůže firmám šetřit náklady a efektivně kontrolovat práci zaměstnanců. Ačkoliv jsou přístupové a docházkové systémy moderním IT řešením, jejich implementace není pro podnikatele díky asistenci ze strany výrobců nijak náročná. Většina výrobců přístupových systémů zajistí nejen instalaci systému, ale také následnou uživatelskou podporu pro zákazníky. Konzultace řešení pro nové zákazníky výrobci taktéž poskytují zdarma.

-iresoft-

Článek byl vytvořen ve spolupráci s firmou IReSoft, která je výrobcem přístupových a docházkových systémů Alveno.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -