- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
Tematické sekce


















Branžové sekce
![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Partneři webu
IT SYSTEM 3/2001
Informační systémy a telekomunikace se stávají klíčovými prvky pro úspěch v dnešním silně konkurenčním prostředí. Trendy v komunikační oblasti jsou jedním z hlavních témat následujícího rozhovoru s Petrem Klaudou, ředitelem divize ICN (informační a komunikační sítě) firmy Siemens v České republice, která je předním dodavatelem telekomunikačních systémů jak v českém, tak i celosvětovém kontextu.
Sešli jsme se v Praze, v nových prostorách firmy Siemens, které jsou v těsném sousedství Tesly Karlín, kdysi významným státním podnikem v oblasti telekomunikací. Nakolik to spolu souvisí?
Souvisí to spolu velmi, má to své pozadí v historii. Tato lokalita patřila původně kompletně Tesle Karlín, vyráběly se tady telefonní ústředny tehdy ještě pro Sovětský svaz. Shodou okolností jsem do tohoto areálu nastoupil hned po skončení vysoké školy do vývoje, protože se tady vyvíjel systém EDISS - elektronický digitální spojovací systém, což měla být digitální telefonní ústředna čtvrté generace pro SPT Telecom. Potom přišel listopad 89 a bouřlivé změny i výběrové řízení SPT Telecomu. Bohužel, systém Tesly tehdy nebyl zralý, byl ve fázi ověřovacích a pilotních projektů a nebyl ve stavu, aby se dal nasadit celoplošně. Tehdy padlo rozhodnutí ve prospěch dvou zahraničních firem. Siemens byl jednou z nich a našel si tady tuzemského partnera - právě Teslu Karlín. Vznikl společný podnik s Teslou Karlín, která pro něj uvolnila část prostor a v nich se rozjela výroba systému EWSD pro SPT Telecom. Tehdy jsme jako Siemens Telekomunikace expandovali a Tesla ztrácela pozice nejen na domácím, ale i na zahraničním trhu, postupně odprodávala nemovitosti. Takže jsme měli kam expandovat. Část našich dnešních zaměstnanců naší Siemens ICN jsou bývalí zaměstnanci Tesly Karlín.
Zmínil jste se o společném podniku. Výroba digitálních ústředen, které instaloval dnešní Český Telecom při své digitalizaci, tedy probíhala na bázi join-venture?
Ano, bylo to join-venture, kde měla zpočátku Tesla Karlín 51 % a Siemens 49 %. Postupem času nám Tesla svůj podíl odprodala. Od loňského roku, kdy se uzavřela integrace aktivit Siemensu pod hlavičkou vrcholové společnosti Siemens s.r.o. jsme se stali divizí Informačních a komunikačních sítí (ICN).
Komunikace a telekomunikace - to je dnes velmi široká oblast. Můžeme blíže vymezit "území", na kterém se pohybujete?
Aktivity naší divize ICN stojí na třech pilířích. První dva jsou určeny pro telekomunikační operátory - jak pro operátory mobilních sítí, tak pro pevné sítě. Třetí výraznou aktivitou jsou sítě pro podnikové, privátní zákazníky. Tyto aktivity mají spoustu odlišností, ale mají také spoustu společných znaků, a tak se snažíme využít toho, že vše máme pod jednou střechou. Náš záběr je velmi široký. Ve všech třech oblastech jsme buď největšími dodavateli na českém trhu nebo jedním ze dvou klíčových dodavatelů. Tomu odpovídá i naše zázemí, lidské zdroje, které tady máme, ty jsou naší největší předností. Především u těch větších a komplexnějších projektů hovoří silné lidské zázemí v náš prospěch, protože zákazníkovi skýtá dostatečnou jistotu, že projekt budeme schopni dotáhnout.
Oblast telekomunikačních operátorů je poněkud specifická, naše čtenáře bude asi více zajímat situace v oblasti podnikových řešení. Jaký je zájem o vaše produkty z oblasti telekomunikací mezi českými podniky?
Největší zájem a boom tato oblast prožívala po politické změně, kdy drtivá většina podniků měla staré mechanické ústředny, často řízené a spravované útvary ochrany či energetiky a nazírané jako nutné a trpěné zlo. Tehdy se ještě podniky nedívaly na telekomunikační techniku jako na část své konkurenční výhody, jako na nástroj, který pomůže firmě být konkurenceschopnou. Nicméně vývoj šel velmi rychle dopředu, spousta firem si rychle uvědomila nejen že bez dobrého spojení není velení, ale především, že jsou pro své zákazníky těžko dosažitelné. To byl hlavní zlomový moment. Vše šlo navíc ruku v ruce s postupnou digitalizací veřejné telefonní sítě, byla velmi úzká vazba mezi tím, kde tehdejší SPT Telecom vybudoval a spustil digitální ústřednu a byl schopen nabídnout výrazně lepší kvalitu služeb, o kvalitě spojení ani nemluvě. Po zkvalitnění veřejné infrastruktury podniky velmi rychle investovaly do své vlastní infrastruktury. S postupujícími lety si zákazníci velmi rychle začali uvědomovat, že uspokojení základních telekomunikačních potřeb nestačí, že je potřeba začít systémy využívat efektivně. Telekomunikační systémy umožňují mnohem víc než je pouhé telefonování. Začali jsme tedy instalovat aplikace jak pro pohodlnější a komfortnější telefonní službu, tak i pro datovou komunikaci. Oblastí komunikací, jak veřejných, tak privátních, se velmi intenzivně od počátku devadesátých let prolíná slůvko ISDN.
ISDN je populární, ale počet instalovaných přípojek je pořád poměrně nízký.
Počet ISDN připojení udává počet kanálů. Nejsou to pouze jednotlivé linky, protože základní přípojka je dvoukanálová, tedy jakoby dvě nezávislé linky. A větší ústředny jsou připojeny přes dvoumegabitové ISDN toky, kdy každý obsahuje 30 kanálů - tím se to násobí. Vše velmi výrazně souvisí s cenovou politikou Českého Telecomu. Když se podíváme na našeho souseda, Německo, tak má nejrozvinutější ISDN telekomunikační síť na světě, což i např. Bill Gates oceňuje jako velkou výhodu z pohledu připojení na Internet. Čtenáři si určitě povšimli současné masivní kampaně Českého Telecomu propagující ISDN, která jde ruku v ruce se snížením cen za ISDN. A toto snížení, myslím si, povede k dalšímu masivnímu nasazení této technologie.
Po digitalizaci sítě byly uspokojeny základní požadavky jejích uživatelů. Hovořil jste o službách, které dále zvyšují komfort. Je známá možnost některých ústředen, nezávisle vyhledat nejvýhodnější cestu pro sestavení spojení. Mohl byste uvést další možnosti a výhody vašeho řešení?
Funkce optimálního vyhledávání cesty, o které jste se zmínil, je služba, kterou jsme začali nabízet jako první dodavatel na českém trhu, a nejlepší léta má ještě před sebou. To proto, že v okamžiku, kdy na českém trhu bude působit více telekomunikačních operátorů, budou si moci uživatelé vybírat operátora jak pro mezinárodní, tak i pro meziměstské hovory. Algoritmy pro výběr půjdou uložit do ústředny, dnes ji již nazýváme telekomunikačním serverem, protože má blíže k výpočetní technice než ke klasickým telefonním ústřednám. Tento telekomunikační server má ve své paměti neustále aktuální přehled všech operátorů a telekomunikačních poplatků, a podle poměrně sofistikovaných algoritmů hledá nejlevnější cestu. Dalších služeb je velká spousta. Když začnu u těch jednodušších, tak je to systém hlasové pošty - voice mail, což je aplikace, kterou už dodáváme několik let prakticky s každou ústřednou. V minulých letech byla poměrně rozšířena i služba centrálního faxu. Ta ale s postupným rozvojem Internetu a digitálního provozu ztrácí na významu a celosvětově ustupuje. Co naopak zažívá boom, a důkazem je i situace v České republice, jsou call centra, česky: centra volání. V podstatě je to služba, která vám opět výrazně přiblíží vašeho zákazníka. Call centra se využívají obousměrně, jak pro příchozí hovory, tak se dají využít i pro odchozí styk, pro marketingové kampaně, telemarketing. Call centra plní velmi kvalifikovanou úlohu, je to jeden styčný bod se zákazníkem. Odstraňuje to mnohdy zdlouhavé a nepříjemné přepojování z jedné linky na další, a na třetí a na čtvrtou, než se dostanete k tomu správnému člověku. Dovolí optimalizovat počet agentů, jak se označují jejich pracovníci, kteří zajišťují veškerý zákaznický styk. Přitom call centra nejsou využívána pouze na komunikaci hlasovou, ale podporují i veškeré další komunikační prostředky styku se zákazníkem. Dalšími nadstavbami jsou speciální aplikace pro banky, pojišťovny, nemocnice, ale to už jsou velmi specializovaná řešení, ke kterým jsou i specializované terminály, které nemají s telefonem v podstatě nic společného. Jsou to počítačové obrazovky s dotykovou funkcí, s mnoha virtuálními vrstvami nad sebou. Je to telefon, který může mít několik tisíc programovatelných tlačítek, můžete na něm mít rozpracováno několik stovek aktivních hovorů.
Zajímavým trendem, který se promítá i do vašich aplikací - především podnikových, je propojování hlasové a datové komunikace.
Prapůvod je ve službě ISDN, která umožňovala na tehdejší dobu více než dostačující přenosovou rychlost 64 kb. V dnešní době, kdy se nároky neustále zvyšují, by se mohlo zdát, že to již nedostačuje, ISDN přípojka se nedá srovnat s 10 Mb internetovou přípojkou, nicméně ale v mnoha aplikacích je její rychlost dostatečná a ISDN se s velkým úspěchem využívá pro přístup na Internet, protože kvalita linky je garantovaná a nabízený přístup je dnes velmi komfortní. Pro normálního uživatele je to ta nejkomfortnější varianta. Je spousta malých a středních podniků, které tuto rychlost využívají pro celopodnikové připojení na Internet. V minulosti jsme měli řadu aplikací, kde ISDN ústředna působila jako páteřní podniková síť pro propojování počítačů. Trendem v telefonii je dnes cesta do IP (= internet protokol) světa. Výsledkem jsou IP technologie v telekomunikacích, a to jak v oblasti privátní, tak i u operátorů. Většina operátorů dnes připravuje nasazení IP telefonie, resp. už ji v provozu nějakým způsobem mají. V příštích letech zažijeme obrovský boom v této oblasti. Z dnešního pohledu se ukazuje, že IP bude v příštích letech rozhodujícím protokolem v celé oblasti telekomunikací a informatiky. Je to protokol, který dokáže sjednotit na jednu technologickou a protokolovou úroveň dosud velmi odlišné světy. Profitovat z toho budeme my všichni, protože sítě se zjednoduší, tím pádem i zlevní. Vše se stane transparentním základem pro mnoho dalších, nových služeb, o kterých dnes ještě ani nevíme, které jsou teprve v hlavách vizionářů.
IP telefonie je perspektivní, ale dnes se pro mnoho podniků jeví jako značně nákladná. Kdy čekáte zlom, kdy se stane ekonomicky výhodnou?
Čekám, že se to stane již příští rok, protože paketový přenos ještě bude muset vyzrát tak, aby to pro uživatele bylo k nerozeznání ve všech ohledech od dnešní "vychytané" a léty prověřené technologie klasického kanálového propojování. Trend je jednoznačný, dnes nikdo nepochybujeme, že budoucnost je v IP. A cena se vždy odvíjí od vyrobených množství. Pokud dnes zákazník uvažuje o IP telefonii a uvažuje o využití pouze pro "primitivní" telefonování, není pro něj tato technologie ta pravá z cenového hlediska. Přesto je ale poměrně dost zákazníků, kteří jsou velmi progresivní, a kteří své podnikové počítačové sítě budují podle nejmodernějších standardů - tedy síť i počítače jsou velmi výkonné a zavedení IP telefonie už je potom z velké části pouze nainstalováním příslušného software. Pro propojení s vnějším světem je zatím třeba speciální brána, ale s postupujícím časem začnou operátoři nabízet v širším měřítku veřejnou IP telefonii a potřeba brány poté odpadne. Zákazníkům, kteří již dnes přecházejí na IP telefonii, stačí budování a údržba jediné sítě a stačí jim jediný personál školený na jedinou technologii. To jsou provozní úspory. A pokud má zákazník několik pracovišť, lokalit spojených počítačovou sítí může přes tuto síť i telefonovat, aniž by musel využívat ústředny veřejné telefonní sítě a tím pádem platit za vnitropodnikové hovory. A pro řadu takovýchto uživatelů je IP telefonie již dnes ekonomicky výhodná.
www.siemens.cz
Telekomunikace jako součást konkurenční výhody


Informační systémy a telekomunikace se stávají klíčovými prvky pro úspěch v dnešním silně konkurenčním prostředí. Trendy v komunikační oblasti jsou jedním z hlavních témat následujícího rozhovoru s Petrem Klaudou, ředitelem divize ICN (informační a komunikační sítě) firmy Siemens v České republice, která je předním dodavatelem telekomunikačních systémů jak v českém, tak i celosvětovém kontextu.
Sešli jsme se v Praze, v nových prostorách firmy Siemens, které jsou v těsném sousedství Tesly Karlín, kdysi významným státním podnikem v oblasti telekomunikací. Nakolik to spolu souvisí?
Souvisí to spolu velmi, má to své pozadí v historii. Tato lokalita patřila původně kompletně Tesle Karlín, vyráběly se tady telefonní ústředny tehdy ještě pro Sovětský svaz. Shodou okolností jsem do tohoto areálu nastoupil hned po skončení vysoké školy do vývoje, protože se tady vyvíjel systém EDISS - elektronický digitální spojovací systém, což měla být digitální telefonní ústředna čtvrté generace pro SPT Telecom. Potom přišel listopad 89 a bouřlivé změny i výběrové řízení SPT Telecomu. Bohužel, systém Tesly tehdy nebyl zralý, byl ve fázi ověřovacích a pilotních projektů a nebyl ve stavu, aby se dal nasadit celoplošně. Tehdy padlo rozhodnutí ve prospěch dvou zahraničních firem. Siemens byl jednou z nich a našel si tady tuzemského partnera - právě Teslu Karlín. Vznikl společný podnik s Teslou Karlín, která pro něj uvolnila část prostor a v nich se rozjela výroba systému EWSD pro SPT Telecom. Tehdy jsme jako Siemens Telekomunikace expandovali a Tesla ztrácela pozice nejen na domácím, ale i na zahraničním trhu, postupně odprodávala nemovitosti. Takže jsme měli kam expandovat. Část našich dnešních zaměstnanců naší Siemens ICN jsou bývalí zaměstnanci Tesly Karlín.
Zmínil jste se o společném podniku. Výroba digitálních ústředen, které instaloval dnešní Český Telecom při své digitalizaci, tedy probíhala na bázi join-venture?
Ano, bylo to join-venture, kde měla zpočátku Tesla Karlín 51 % a Siemens 49 %. Postupem času nám Tesla svůj podíl odprodala. Od loňského roku, kdy se uzavřela integrace aktivit Siemensu pod hlavičkou vrcholové společnosti Siemens s.r.o. jsme se stali divizí Informačních a komunikačních sítí (ICN).
Komunikace a telekomunikace - to je dnes velmi široká oblast. Můžeme blíže vymezit "území", na kterém se pohybujete?
Aktivity naší divize ICN stojí na třech pilířích. První dva jsou určeny pro telekomunikační operátory - jak pro operátory mobilních sítí, tak pro pevné sítě. Třetí výraznou aktivitou jsou sítě pro podnikové, privátní zákazníky. Tyto aktivity mají spoustu odlišností, ale mají také spoustu společných znaků, a tak se snažíme využít toho, že vše máme pod jednou střechou. Náš záběr je velmi široký. Ve všech třech oblastech jsme buď největšími dodavateli na českém trhu nebo jedním ze dvou klíčových dodavatelů. Tomu odpovídá i naše zázemí, lidské zdroje, které tady máme, ty jsou naší největší předností. Především u těch větších a komplexnějších projektů hovoří silné lidské zázemí v náš prospěch, protože zákazníkovi skýtá dostatečnou jistotu, že projekt budeme schopni dotáhnout.
Oblast telekomunikačních operátorů je poněkud specifická, naše čtenáře bude asi více zajímat situace v oblasti podnikových řešení. Jaký je zájem o vaše produkty z oblasti telekomunikací mezi českými podniky?
Největší zájem a boom tato oblast prožívala po politické změně, kdy drtivá většina podniků měla staré mechanické ústředny, často řízené a spravované útvary ochrany či energetiky a nazírané jako nutné a trpěné zlo. Tehdy se ještě podniky nedívaly na telekomunikační techniku jako na část své konkurenční výhody, jako na nástroj, který pomůže firmě být konkurenceschopnou. Nicméně vývoj šel velmi rychle dopředu, spousta firem si rychle uvědomila nejen že bez dobrého spojení není velení, ale především, že jsou pro své zákazníky těžko dosažitelné. To byl hlavní zlomový moment. Vše šlo navíc ruku v ruce s postupnou digitalizací veřejné telefonní sítě, byla velmi úzká vazba mezi tím, kde tehdejší SPT Telecom vybudoval a spustil digitální ústřednu a byl schopen nabídnout výrazně lepší kvalitu služeb, o kvalitě spojení ani nemluvě. Po zkvalitnění veřejné infrastruktury podniky velmi rychle investovaly do své vlastní infrastruktury. S postupujícími lety si zákazníci velmi rychle začali uvědomovat, že uspokojení základních telekomunikačních potřeb nestačí, že je potřeba začít systémy využívat efektivně. Telekomunikační systémy umožňují mnohem víc než je pouhé telefonování. Začali jsme tedy instalovat aplikace jak pro pohodlnější a komfortnější telefonní službu, tak i pro datovou komunikaci. Oblastí komunikací, jak veřejných, tak privátních, se velmi intenzivně od počátku devadesátých let prolíná slůvko ISDN.
ISDN je populární, ale počet instalovaných přípojek je pořád poměrně nízký.
Počet ISDN připojení udává počet kanálů. Nejsou to pouze jednotlivé linky, protože základní přípojka je dvoukanálová, tedy jakoby dvě nezávislé linky. A větší ústředny jsou připojeny přes dvoumegabitové ISDN toky, kdy každý obsahuje 30 kanálů - tím se to násobí. Vše velmi výrazně souvisí s cenovou politikou Českého Telecomu. Když se podíváme na našeho souseda, Německo, tak má nejrozvinutější ISDN telekomunikační síť na světě, což i např. Bill Gates oceňuje jako velkou výhodu z pohledu připojení na Internet. Čtenáři si určitě povšimli současné masivní kampaně Českého Telecomu propagující ISDN, která jde ruku v ruce se snížením cen za ISDN. A toto snížení, myslím si, povede k dalšímu masivnímu nasazení této technologie.
Po digitalizaci sítě byly uspokojeny základní požadavky jejích uživatelů. Hovořil jste o službách, které dále zvyšují komfort. Je známá možnost některých ústředen, nezávisle vyhledat nejvýhodnější cestu pro sestavení spojení. Mohl byste uvést další možnosti a výhody vašeho řešení?
Funkce optimálního vyhledávání cesty, o které jste se zmínil, je služba, kterou jsme začali nabízet jako první dodavatel na českém trhu, a nejlepší léta má ještě před sebou. To proto, že v okamžiku, kdy na českém trhu bude působit více telekomunikačních operátorů, budou si moci uživatelé vybírat operátora jak pro mezinárodní, tak i pro meziměstské hovory. Algoritmy pro výběr půjdou uložit do ústředny, dnes ji již nazýváme telekomunikačním serverem, protože má blíže k výpočetní technice než ke klasickým telefonním ústřednám. Tento telekomunikační server má ve své paměti neustále aktuální přehled všech operátorů a telekomunikačních poplatků, a podle poměrně sofistikovaných algoritmů hledá nejlevnější cestu. Dalších služeb je velká spousta. Když začnu u těch jednodušších, tak je to systém hlasové pošty - voice mail, což je aplikace, kterou už dodáváme několik let prakticky s každou ústřednou. V minulých letech byla poměrně rozšířena i služba centrálního faxu. Ta ale s postupným rozvojem Internetu a digitálního provozu ztrácí na významu a celosvětově ustupuje. Co naopak zažívá boom, a důkazem je i situace v České republice, jsou call centra, česky: centra volání. V podstatě je to služba, která vám opět výrazně přiblíží vašeho zákazníka. Call centra se využívají obousměrně, jak pro příchozí hovory, tak se dají využít i pro odchozí styk, pro marketingové kampaně, telemarketing. Call centra plní velmi kvalifikovanou úlohu, je to jeden styčný bod se zákazníkem. Odstraňuje to mnohdy zdlouhavé a nepříjemné přepojování z jedné linky na další, a na třetí a na čtvrtou, než se dostanete k tomu správnému člověku. Dovolí optimalizovat počet agentů, jak se označují jejich pracovníci, kteří zajišťují veškerý zákaznický styk. Přitom call centra nejsou využívána pouze na komunikaci hlasovou, ale podporují i veškeré další komunikační prostředky styku se zákazníkem. Dalšími nadstavbami jsou speciální aplikace pro banky, pojišťovny, nemocnice, ale to už jsou velmi specializovaná řešení, ke kterým jsou i specializované terminály, které nemají s telefonem v podstatě nic společného. Jsou to počítačové obrazovky s dotykovou funkcí, s mnoha virtuálními vrstvami nad sebou. Je to telefon, který může mít několik tisíc programovatelných tlačítek, můžete na něm mít rozpracováno několik stovek aktivních hovorů.
Zajímavým trendem, který se promítá i do vašich aplikací - především podnikových, je propojování hlasové a datové komunikace.
Prapůvod je ve službě ISDN, která umožňovala na tehdejší dobu více než dostačující přenosovou rychlost 64 kb. V dnešní době, kdy se nároky neustále zvyšují, by se mohlo zdát, že to již nedostačuje, ISDN přípojka se nedá srovnat s 10 Mb internetovou přípojkou, nicméně ale v mnoha aplikacích je její rychlost dostatečná a ISDN se s velkým úspěchem využívá pro přístup na Internet, protože kvalita linky je garantovaná a nabízený přístup je dnes velmi komfortní. Pro normálního uživatele je to ta nejkomfortnější varianta. Je spousta malých a středních podniků, které tuto rychlost využívají pro celopodnikové připojení na Internet. V minulosti jsme měli řadu aplikací, kde ISDN ústředna působila jako páteřní podniková síť pro propojování počítačů. Trendem v telefonii je dnes cesta do IP (= internet protokol) světa. Výsledkem jsou IP technologie v telekomunikacích, a to jak v oblasti privátní, tak i u operátorů. Většina operátorů dnes připravuje nasazení IP telefonie, resp. už ji v provozu nějakým způsobem mají. V příštích letech zažijeme obrovský boom v této oblasti. Z dnešního pohledu se ukazuje, že IP bude v příštích letech rozhodujícím protokolem v celé oblasti telekomunikací a informatiky. Je to protokol, který dokáže sjednotit na jednu technologickou a protokolovou úroveň dosud velmi odlišné světy. Profitovat z toho budeme my všichni, protože sítě se zjednoduší, tím pádem i zlevní. Vše se stane transparentním základem pro mnoho dalších, nových služeb, o kterých dnes ještě ani nevíme, které jsou teprve v hlavách vizionářů.
IP telefonie je perspektivní, ale dnes se pro mnoho podniků jeví jako značně nákladná. Kdy čekáte zlom, kdy se stane ekonomicky výhodnou?
Čekám, že se to stane již příští rok, protože paketový přenos ještě bude muset vyzrát tak, aby to pro uživatele bylo k nerozeznání ve všech ohledech od dnešní "vychytané" a léty prověřené technologie klasického kanálového propojování. Trend je jednoznačný, dnes nikdo nepochybujeme, že budoucnost je v IP. A cena se vždy odvíjí od vyrobených množství. Pokud dnes zákazník uvažuje o IP telefonii a uvažuje o využití pouze pro "primitivní" telefonování, není pro něj tato technologie ta pravá z cenového hlediska. Přesto je ale poměrně dost zákazníků, kteří jsou velmi progresivní, a kteří své podnikové počítačové sítě budují podle nejmodernějších standardů - tedy síť i počítače jsou velmi výkonné a zavedení IP telefonie už je potom z velké části pouze nainstalováním příslušného software. Pro propojení s vnějším světem je zatím třeba speciální brána, ale s postupujícím časem začnou operátoři nabízet v širším měřítku veřejnou IP telefonii a potřeba brány poté odpadne. Zákazníkům, kteří již dnes přecházejí na IP telefonii, stačí budování a údržba jediné sítě a stačí jim jediný personál školený na jedinou technologii. To jsou provozní úspory. A pokud má zákazník několik pracovišť, lokalit spojených počítačovou sítí může přes tuto síť i telefonovat, aniž by musel využívat ústředny veřejné telefonní sítě a tím pádem platit za vnitropodnikové hovory. A pro řadu takovýchto uživatelů je IP telefonie již dnes ekonomicky výhodná.
www.siemens.cz
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
IT Systems podporuje
Formulář pro přidání akce
Další vybrané akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |