facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
CVIS Consulting
IT SYSTEMS 7-8/2019 , Veřejný sektor a zdravotnictví

10 let datových schránek v Česku

Přes milion uživatelů a plynulost provozu na 99,9 %

-tz-


Minimální výpadky a bezproblémový chod provází již desátým rokem informační systém datových schránek (ISDS), jejímž prostřednictvím musí v České republice komunikovat právnické osoby se státními úřady. Podle společnosti Software602, která je autorem transakčního jádra ISDS a podílí se na zajištění jeho provozu dosahuje dostupnost tohoto systému úrovně 99,9%.


Datové schránky

„Během dekády jsme zaznamenali pouze několik úplných výpadků systému v celkové délce několika desítek minut. Většinou šlo jen o minutové záležitosti. Úhrnem za celých deset let měly datové schránky 327 minut úplných výpadků,“ říká Martin Vondrouš ze společnosti Software602 a dodává, že systém se neustále vylepšuje a plošných výpadků ubývá.

„Stabilizaci systému jsme zahájili v roce 2009, o tři roky později jsme opustili editorskou kontrolu a přešli na automatické hlášení změn,“ líčí Martin Vondrouš hlavní milníky vývoje ISDS. V roce 2012 také došlo k redesignu klientského portálu, zavedení autentizační služby ISDS a zavedení komerčních datových zpráv. „Od roku 2016 se zvýšila maximální kapacita datové zprávy z 10 na 20 MB a letos proběhl další redesign klientského portálu, přičemž bylo nasazeno přihlašování pomocí eObčanky přes NIA a také mobilním elektronickým prostředkem,“ dodává Martin Vondrouš.

857 tisíc schránek a 1,4 milionu uživatelů

Podle údajů ministerstva vnitra, zřizovatele ISDS, v systému aktuálně funguje 857 tisíc aktivních datových schránek (údaj k 21. červnu 2019). Většina připadá na právnické osoby (542 010), přibližně stejný počet účtů využívají fyzické osoby samostatně výdělečně činné (154 802) a fyzické osoby (142 038). Státní orgány provozují 18 096 datových schránek. V počtu uživatelů datové schránky vysoce překonaly hranici jednoho milionu osob, aktuálně jich je podle statistiky ministerstva 1 388 329. Z toho takřka milion připadá na právnické osoby (997 557). Datové schránky používá 180 989 podnikajících fyzických osob, 166 160 fyzických osob a 43 623 státních zaměstnanců.

Podíl uživatelů datových schránek

Datové schránky jsou stále využívanější. Jestliže začátkem roku 2015 je využívalo 50 tisíc fyzických osob, letos je jich už téměř trojnásobek. V letošním roce přibývá každý týden zhruba 600 nově zřízených aktivních datových schránek fyzických osob. „Průměrná velikost zaslané datové zprávy se pohybuje od 0,8 do 1 MB,“ říká Martin Vondrouš. Stoupá i počet zasílaných datových zpráv. Vůbec nejvíc jich systém zpracoval 25. dubna letošního roku, a to 545 003. Měsíčně uživatelé ISDS odešlou téměř 9 milionů datových zpráv. „Rekord padl v březnu 2017, kdy jich bylo takřka 9,9 milionu,“ cituje Martin Vondrouš ze statistiky ministerstva vnitra.

Největší počet datových zpráv Češi zasílají dopoledne okolo 11 hodiny a poté odpoledne ve 14 hodin. „Maximálních počtů odeslaných datových zpráv však bylo dosahováno i okolo 18 hodiny. 24. dubna 2019 bylo dosaženo špičkové hodnoty 1 840 odeslaných datových zpráv za minutu,“ upozorňuje ve své statistice ministerstvo vnitra, které začátkem tohoto měsíce vybralo v soutěži studentů uměleckých škol nové logo datových schránek. Autorem vítězného návrhu je student Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
konference Datová centra pro business


Inzerce

Nové možnosti Portálu občana od firmy GORDIC

Portál občana
od firmy GORDICFunkce webových stránek obcí dávno nejsou omezeny na pouhou publikaci informací. Stále větší oblibě se těší aktivní prvky, které umožní nejen on-line prezentaci novinek, ale i přímou interakci občana nebo firmy s úřadem bez nutnosti osobní návštěvy. Klíčovým nástrojem mnohých měst i krajských úřadů v této oblasti je Portál občana od firmy GORDIC. Ten komplexně pokrývá zmíněnou komunikaci i řadu dalších služeb a umožňuje plnou integraci do prostředí webových stránek. Portál je provázán na jednotlivé agendy informačního systému města, může však být napojen i na další systémy včetně Portálu občana Ministerstva vnitra.