facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 7-8/2019 , Veřejný sektor a zdravotnictví

10 let datových schránek v Česku

Přes milion uživatelů a plynulost provozu na 99,9 %

-tz-


Minimální výpadky a bezproblémový chod provází již desátým rokem informační systém datových schránek (ISDS), jejímž prostřednictvím musí v České republice komunikovat právnické osoby se státními úřady. Podle společnosti Software602, která je autorem transakčního jádra ISDS a podílí se na zajištění jeho provozu dosahuje dostupnost tohoto systému úrovně 99,9%.


Datové schránky

„Během dekády jsme zaznamenali pouze několik úplných výpadků systému v celkové délce několika desítek minut. Většinou šlo jen o minutové záležitosti. Úhrnem za celých deset let měly datové schránky 327 minut úplných výpadků,“ říká Martin Vondrouš ze společnosti Software602 a dodává, že systém se neustále vylepšuje a plošných výpadků ubývá.

„Stabilizaci systému jsme zahájili v roce 2009, o tři roky později jsme opustili editorskou kontrolu a přešli na automatické hlášení změn,“ líčí Martin Vondrouš hlavní milníky vývoje ISDS. V roce 2012 také došlo k redesignu klientského portálu, zavedení autentizační služby ISDS a zavedení komerčních datových zpráv. „Od roku 2016 se zvýšila maximální kapacita datové zprávy z 10 na 20 MB a letos proběhl další redesign klientského portálu, přičemž bylo nasazeno přihlašování pomocí eObčanky přes NIA a také mobilním elektronickým prostředkem,“ dodává Martin Vondrouš.

857 tisíc schránek a 1,4 milionu uživatelů

Podle údajů ministerstva vnitra, zřizovatele ISDS, v systému aktuálně funguje 857 tisíc aktivních datových schránek (údaj k 21. červnu 2019). Většina připadá na právnické osoby (542 010), přibližně stejný počet účtů využívají fyzické osoby samostatně výdělečně činné (154 802) a fyzické osoby (142 038). Státní orgány provozují 18 096 datových schránek. V počtu uživatelů datové schránky vysoce překonaly hranici jednoho milionu osob, aktuálně jich je podle statistiky ministerstva 1 388 329. Z toho takřka milion připadá na právnické osoby (997 557). Datové schránky používá 180 989 podnikajících fyzických osob, 166 160 fyzických osob a 43 623 státních zaměstnanců.

Podíl uživatelů datových schránek

Datové schránky jsou stále využívanější. Jestliže začátkem roku 2015 je využívalo 50 tisíc fyzických osob, letos je jich už téměř trojnásobek. V letošním roce přibývá každý týden zhruba 600 nově zřízených aktivních datových schránek fyzických osob. „Průměrná velikost zaslané datové zprávy se pohybuje od 0,8 do 1 MB,“ říká Martin Vondrouš. Stoupá i počet zasílaných datových zpráv. Vůbec nejvíc jich systém zpracoval 25. dubna letošního roku, a to 545 003. Měsíčně uživatelé ISDS odešlou téměř 9 milionů datových zpráv. „Rekord padl v březnu 2017, kdy jich bylo takřka 9,9 milionu,“ cituje Martin Vondrouš ze statistiky ministerstva vnitra.

Největší počet datových zpráv Češi zasílají dopoledne okolo 11 hodiny a poté odpoledne ve 14 hodin. „Maximálních počtů odeslaných datových zpráv však bylo dosahováno i okolo 18 hodiny. 24. dubna 2019 bylo dosaženo špičkové hodnoty 1 840 odeslaných datových zpráv za minutu,“ upozorňuje ve své statistice ministerstvo vnitra, které začátkem tohoto měsíce vybralo v soutěži studentů uměleckých škol nové logo datových schránek. Autorem vítězného návrhu je student Střední umělecké školy Ostrava Lukáš Adamík.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.