facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2011 , AI a Business Intelligence

Jste připraveni na business intelligence 2.0?



Novým žhavým tématem v oblasti business intelligence je koncepce BI 2.0. Smysl spočívá v promyšleném přístupu ke správě dat. Zatímco tradiční koncepce business intelligence a skladování dat se zabývá analýzou minulosti, BI 2.0 se soustředí na budoucnost. Zahrnuje vytváření hypotéz z historických dat, aplikaci výsledných závěrů na aktuální události a nakonec management budoucích událostí prostřednictvím prediktivní analýzy.


Zachytit neobvyklé procesy, provést analýzu události a navrhnout a provést potřebná opatření trvalo ještě před několika roky celé týdny, či dokonce měsíce. BI 2.0 tyto možnosti uskutečňuje v reálném čase. BI 2.0 představuje radikální změnu konceptu a přináší množství příslibů, které – dojde-li k jejich uskutečnění – společnostem zajistí významné změny v hospodářských výsledcích a pomohou jim dosáhnout vysoké úrovně výkonu. Co však ve skutečnosti potřebujete pro přijetí koncepce BI 2.0?

IT ředitelé se zaměřují na správu dat

Průzkum společnosti Accenture ukazuje, že 92 procent IT ředitelů se ve svých informačních strategiích široce opírá o strukturovaná data a téměř šedesát procent z nich vnímá BI jako zásadní pro získání náskoku před konkurencí. Tato zjištění nejsou nijak převratná, na pováženou však je, že se tradiční business intelligence příliš často využívá nediferencovaně. Agregovaná data z minulosti jsou často nahlížena mimo jejich kontext a bývají srovnávána se statickými klíčovými indikátory výkonu. Znalostní pracovníci dostávají do rukou standardizované zprávy, provádí jejich interpretaci a rozhodnutí na základě získaných dat.
Business intelligence 2.0 se zaměřuje na identifikace události v obchodní sféře a na to, jak na ně firemní procesy a uživatelé reagují. Například neobvykle vysoké procento reklamací úspěšného produktu by vedlo k přezkoumání mnoha faktorů. Je daná série výrobků vadná? Existuje nějaká souvislost mezi zákazníky, kteří výrobek reklamují? Jedná se o problém s obalem výrobku, či s prodejci? Existuje snad dokonce důkaz, že se jedná o podvod? V tomto zjednodušeném příkladu spouští událost nazvaná reklamace řadu reakcí, které vyžadují přístup k informacím a jež by měly vyústit v proces inteligentního rozhodování založeného na řadě podmínek.
Většina aplikací a procesů má jen omezenou schopnost adaptace na měnící se obchodní potřeby, není explicitně definovaná a nedisponuje dostatečně komplexními procesy pro správu metadat. Má-li se koncepce BI 2.0 stát skutečností, je třeba předpoklady a přísliby, jež s sebou nese, nejprve posoudit z hlediska přístupu ke správě dat.
Koncepce business intelligence 2.0 lze charakterizovat prostřednictvím pěti klíčových rysů, každý z těchto rysů ovlivňuje potřebný přístup ke správě dat:

Reakce na události, a to v reálném čase

V případě tradičních BI řešení je k interpretaci výsledků a přijetí rozhodnutí nutný znalostní specialista, takže typicky dochází k prodlevě mezi získáním informací o události a potřebnou reakcí na tuto událost. Z důvodu požadavků na rychlost a objemy dat zahrnuje koncepce BI 2.0 vyšší stupeň automatizace. Jakmile dojde k určité události, jsou vygenerována data a ve stejném okamžiku proběhne i jejich analýza. Zároveň je nutné provádět v reálném čase vyhodnocení kvality získaných dat. Pokud má být rozhodovací proces automatizován, garantovaná kvalita použitých dat by měla být výrazně vyšší než u tradiční podoby business intelligence.

Soustředění na atomická i agregovaná data v jednom okamžiku

Každý datový bod interpretujeme v kontextu existujících agregovaných dat z minulosti a predikcemi odvozenými z minulého chování. V okamžiku, kdy k určité události dojde, mohou být transakční data, podnikový kontext a související prediktivní modely i pravidla rozhodování vysoce distribuované a pohybovat se na velmi odlišných úrovních granularity. Technologie i systém data governance musí umožňovat získávání dat z těchto zdrojů v reálném čase, bez ohledu na jejich umístění a způsob ukládání nebo na používané metody zabezpečení dat a přístupu k nim.

Orientace na budoucnost

BI 2.0 vytváří hypotézy z aktuální situace za účelem porozumět jejich pravděpodobnému dopadu na chod podniku v budoucnosti. Výsledné rozhodování v reálném čase využívá řadu rozhodovacích stromů a podnikových pravidel, které se přizpůsobují změnám scénáře. Toto je možné při využití tzv. in-memory architektury – ukládání dat v hlavní paměti. Správa veškerých souvisejících dat a jejich přiřazování k jednotlivým událostem vyžaduje robustní framework pro správu metadat, zejména proto, že operační BI ze své povahy vyžaduje, aby management a řízení definic a využití dat byly prováděny distribuovaně.

Orientace na procesy

Využívání BI nástrojů pro dotazování, reportování a měření jako provozních podpůrných faktorů pomůže společnostem vymýtit nedostatky ve výkonnosti související s délkou cyklu, produktivitou nebo provozními náklady. Aby bylo možné tohoto vhledu dosáhnout a provádět automatizované rozhodování, musí struktura dat umožňovat jejich uchovávání společně s obchodním kontextem a v návaznosti na to, jak jedna událost vede v řetězu obchodních událostí k další. Jak atributy dat, tak hodnota, kterou nesou, by měly být inteligentní a automaticky přiřazované k proměnlivým obchodním kontextům a strategiím.

Škálovatelnost

Tradiční business intelligence zkoumá data z minulosti, tedy data, jejichž charakteristiky a rozsah jsou známy. BI 2.0 oproti tomu zkoumá proměnlivou přítomnost. Data tak mohou být nepředvídatelná a mohou se vyskytovat ve velkých objemech napříč mnoha různými obchodními událostmi a aplikacemi. Datová architektura, datové definice, metadata, pravidla využití a bezpečnostní politiky musí být plánovány s ohledem na zpracovávání náhlých a skokově objemných množství nečekaných dat. Systémy musí být schopné pojímat velké objemy dat do hlavní paměti, aby bylo možné zaručit jejich rychlou analýzu a odpovídající reakci.

Doporučení

Business intelligence 2.0 využívá mnohem širší přístup než tradiční BI. Vyžaduje sběr dat v reálném čase, tedy v době, kdy k události dochází. Poté okamžitě dochází k analýze a prediktivnímu monitoringu, jejichž výsledky systém využívá jako zpětnou vazbu, která umožňuje provádět skutečně automatizované rozhodování. Pro společnosti, které jsou schopné věnovat dostatečné úsilí správnému porozumění informacím skrývajícím se v datech, bude toto zaměření na rychlost a na informace orientované na budoucnost stále atraktivnější.
Na první místo musí přijít dobře promyšlený přístup ke správě dat a datové architektuře, který umožní vznik robustní platformy, na níž bude možné BI 2.0 provozovat. Má-li koncepce BI 2.0 dosáhnout plného potenciálu, je třeba, aby byly součástí jejího frameworku všechny následující prvky:

  • systém data governance,
  • struktura dat,
  • datová architektura,
  • správa kmenových dat,
  • správa metadat,
  • kvalita dat,
  • zabezpečení dat.

Jakmile jsou k dispozici data využitelná v BI 2.0, příležitosti získané jejich zásluhou stojí za vynaložené úsilí. Monitoring událostí v reálném čase společnostem umožňuje dosáhnout lepší reakceschopnosti a vhledu. Mít informace k dispozici rychle je skvělé, ale mít možnost rychle rozhodovat je ještě lepší, protože společnost tak získává výraznou výhodu před konkurencí – na základě správných rozhodnutí může jednat dříve než konkurence.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.