facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2019 , Trendy ICT

Trendy ICT v roce 2019

Johan Sajfrt


Trendy ICTTrendy se jednoznačně vyvíjejí ve prospěch sjednocení a možnosti flexibilní obsluhy infrastrukturních prostředků z jednoho místa. Možnosti reagovat téměř okamžitě na nově vzniklou situaci bez potřeby restrukturalizace prostředí či urgentního nákupu nových komponent. Tuto definici splňuje privátní, hybridní či veřejný cloud. Přestože cloud již není to pravé trendy a fancy slovo a řadí se do šedého IT průměru hned za virtualizaci, i nadále to bude téma, které bude nutné řešit, jen už nepřitahuje tolik pozornosti.


Důležitost blockchainu je nezpochybnitelná

Tématem pro rok 2019 bude jistě také blockchain, jeho přední pozice na poli moderních buzzwords není a nebude ohrožena, a to ani případným pádem bitcoinu. Jeho důležitost je nezpochybnitelná, ale ani tak se nejedná o „nesmrtelné“ řešení na poli moderních technologií. Např. zjištěním o možnosti ovlivnění blockchainu jako celku skrze umístění většiny výpočetních zdrojů za „velkou zdí“ se z neprůstřelného řešení stává technologie poměrně náchylná na celkovou stabilitu svých zdrojů. Zároveň však poskytuje dosud netušené možnosti, a částečně tak nahrazuje jiné peer-to-peer technologie, které měly za cíl uchování „nesmazatelného“ obsahu. Příkladem může být nedávné zveřejnění údajně veřejné části šifrovacího klíče k projektu eObčanka.
Trendem bude rovněž přesun služeb do blockchainu a nabídka této služby jako komerčního řešení. Takové využití už jsme mohli vidět u velkých hráčů typu IBM, Microsoft a jeho Azure, přední čínské banky, Samsung apod. O tomto tématu určitě uslyšíme a za služby založené na této technologii určitě zaplatíte.

Kvantové počítače jsou východiskem ze stagnace

Dalším neméně významným tématem jsou kvantové počítače a výpočty na nich založené. Proces stagnace u konvenčních x86 platforem je dlouhodobě neudržitelný a paralelizaci výpočtů nelze dělat donekonečna. Limitem zdaleka není hardware (počet souběžně běžících jader v procesoru může jít do desítek), ale jeho spotřeba a hlavně optimalizace na straně softwaru je velkým omezením ve využití na pracovních stanicích běžných uživatelů. Proto je rozvoj v tomto směru daleko pomalejší, než tomu bylo v minulém tisíciletí. Gigahertzy stagnují, počty jader u běžných notebooků jsou skoro 10 let na stejném počtu dvou, v lepším případě čtyř. Bohužel není problém koupit zcela nový notebook s 4GB RAM, který stojí přes 10 000 Kč, a 8GB RAM je stále standardem.  Zmenšení výrobního procesu je tak nákladné, že způsobuje nedostatek procesorů, a tím ještě více komplikuje celou situaci, kde je důležitý poměr cena/výkon/spotřeba. Proto se můžeme setkávat se snahami o rozšíření jiné než x86 architektury na consumer/desktop prostředí.

Týká se to hlavně platformy, která byla od začátku koncipována pro spotřebu, a výkon se dostavil postupně s přirozeným vývojem celé platformy. Co teď musí běžní výrobci dohánět a řešit různými hacky a výrobními technologiemi, to konkurenční ARM platformy zvládají bez většího stresu, např. Apple a jeho prezentace iPadu jakožto plnohodnotného pracovního nástroje. Výrobci softwaru v tom vidí natolik velký potenciál, že např. společnost Microsoft začala spolupracovat s firmou Qualcomm na fungování plnohodnotných Windows pro platformu ARM. Ano, tyto pokusy nejsou ničím novým, ale Microsoft nikdy neměl snahu o zprovoznění non x86 platforem na uživatelských stanicích. Vždy se jednalo o serverovou část trhu. A protože serverová část je vždycky průkopníkem na poli rozšíření funkcionalit či prosazení změny u procesorů, vkládá se naděje do již zmíněného kvantového výpočtu, který má za úkol přinést úplně jiné pojetí výkonu do stojacích vod dnešních procesorů. Cesta je to dlouhá, ale je do ní investováno tolik finančních prostředků, že se jedná o jistý směr v posunu na poli výkonnosti a celkového pojetí dnešních výpočetních jednotek.

Automatizace procesů a umělá inteligence

Ruku v ruce s celkovým výkonem roste tlak na zpracování obrovského objemu dat nejenom dle předem definovaných scénářů, ale i na základě umělé inteligence. S rozvojem rozlehlých sítí, obrovských datových toků a počtu celkově komunikujících zařízení nezbývá nic jiného než nasadit něco, co bylo dříve námětem k vytvoření kultovních sci-fi filmů. Protože nároky na přesnost, rychlost, odezvu a kvalitu vzrůstají, proces automatizace a umělé inteligence se přesunuje z pozadí, kde vykonával částečně analytickou funkci, do popředí ve formě chat botů, virtuálních operátorů, kteří jako podpora zákazníků například v Číně čtou zprávy anebo automatické předpovědi počasí, na něž spoléhá většina z nás. Tento proces je možný díky přesunutí výpočtu do cloudu, jednoduchému sizingu a hlavně možnosti využití analytických enginů, které jsou nabízeny jako nadstavba a výhoda při využití komerčních cloudových řešení (např. MS Azure, Amazon EWS apod.). V této oblasti probíhá neustálý rozvoj a je to určitě téma, které se bude masivně rozvíjet i v roce 2019. Množství analytických služeb a procesů se bude ještě rozšiřovat, aby zákazník nemusel přemýšlet nad tím, jak věci docílit, ale pouze co chce řešit. Zbytek za něj rozhodne již poskytnutá služba od cloudového providera.

Tím se celkově upozadí proces nutnosti vědět, jak správně navrhnout, nasazovat a následně nakoupit hardware pro službu, kterou chci poskytovat svým klientům/zákazníkům. Tento proces se zakomponuje do celkového vývoje softwaru, a odrazí se tak nejenom ve tvorbě a v rychlosti vývoje, ale i ve vývojových procesech. Pravděpodobně se tak výrazně zjednoduší a hlavně zrychlí celý vývojový proces, včetně testovacích scénářů a následného nasazení do produkce.
To znamená, že celkový trend se nebude týkat hardwaru, který, jak jsem již zmínil, je podpůrnou vrstvou pro řešení, jež bude dostatečně modulární, škálovatelné a pokud možno platformově nezávislé. Díky takovému řešení bude možné flexibilně reagovat na stav trhu, technologické náskoky jednotlivých firem a efektivně hospodařit s náklady na tuto podpůrnou infrastrukturu. Flexibilita bude natolik velká, že nebude problém řešit nejenom přechod mezi jednotlivými výrobci HW řešení, ale i mezi jednotlivými platformami x86, ARM, RISC apod. To ovlivní celkový pohled na svět HW, SW a jejich provázanost.

Závěrem

Domnívám se, že tyto trendy vydrží následujících několik let jako hlavní hybatelé IT odvětví a že vyjde ještě mnoho úvah podobných této. Pevně doufám, že bude existovat dostatek firem, které dokážou svým klientům vysvětlit zmíněný přínos a aplikovat ho.

Johan Sajfrt
Autor článku je Infrastructure Architect a Project Manager pracující pro společnost Unicorn Systems. Má za sebou bohaté zkušenosti z projektů zejména v oblasti energetiky.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Quo vadis, e-commerce?

IT Systems 4/2023V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především oblasti e-commerce, která v minulém roce zažila doposud nepoznanou situaci. Česká e-commerce totiž po 20 letech růstu náhle klesla, což v mnohých vyvolalo paniku a dupnutí na brzdu technologického rozvoje. Jenže náročnost a vybíravost zákazníků nezmizela s tím, že se do hry vrátil kamenný retail a vzal si zpět část podílu na trhu.