facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT pro veřejný sektor a zdravotnictví , Trendy ICT , Veřejný sektor a zdravotnictví

Roboti, kteří udělají přesnou díru do hlavy, zachraňují životyRobot neuromate s měřicí koncovkou a rámem použitým jako reference a pevná opora lebkyCo má společného technické inženýrství a neurochirurgie? Potřebu přesného měření a málo ženských osobností. Zatímco pravítka a sondy jsou nezbytné ve výrobě k přesnému opracování výrobků a provedení vrtů, v neurochirurgii je stejná přesnost nutná k provrtání lebky a zavedení sond do mozku či provedení jiných operačních úkonů. Vysoké přesnosti je třeba kvůli správné lokalizaci místa zákroku. Medicínské inženýrství tak vychází z principů používaných ve strojírenství.


V medicíně se již delší dobu využívají roboti, kteří díky své přesnosti a neúnavnosti pomáhají lépe a rychleji zejména při chirurgických zákrocích. Své místo nacházejí zejména v neurochirurgii, kde při operaci mozku či páteře mohou i desetiny milimetru hrát fatální roli.

„Robot snižuje míru chybovosti tím, že přesně nasměruje chirurgické nástroje do předprogramovaných poloh na základě předchozího vyšetření na výpočetní tomografii (CT). Vyznačuje se přitom vysokým stupněm přesnosti a opakovatelnosti při absenci únavy,“ vysvětluje Josef Sláma, ředitel české pobočky společnosti Renishaw, která vyvíjí měřicí systémy pro strojírenství i lékařství.

Roboti pomáhají šetrně léčit epilepsii, nádory, abscesy

Specializovaní roboti se úspěšně prosazují zejména ve stereotaktické neurochirurgii, která je díky minimálnímu zásahu do těla pacienta velmi šetrná. Využívá trojrozměrný souřadnicový systém k lokalizaci míst uvnitř nitrolebního prostoru. Podobně jako u obráběcích strojů se hlava pacienta fixuje pomocí stereotaktického rámu, který kromě fixace hlavy přesně definuje operační pole ve speciálním softwaru souřadnice X, Y a Z.

„Neurochirurg má stále plnou kontrolu a může přesně manévrovat kloubovým robotickým ramenem, které slouží jako pevná základna pro upevnění a manipulaci s chirurgickými nástroji. Hlava pacienta je spolu s rámem upevněna k základně robota,“ popisuje praxi Josef Sláma.


Neurochirurg Dr. Cardinale ovládá kloubové robotické rameno. Hlava pacienta je upevněna v rámu k základně robota. Robot přesně nasměruje chirurgické nástroje do polohy na základě vyšetření na výpočetní tomografii (CT).

Při vlastní operaci se rameno robota díky přesným souřadnicím zaměří na cílový bod, který může představovat místo pro stimulaci mozku při léčbě epilepsie, nádor či absces. Poté se provede návrt lebeční kosti, který má u biopsie průměr 2,1 mm, v případě hluboké mozkové stimulace 14 mm. Nástroj poté pronikne do nitrolebního prostoru a následně do cílového bodu. Podle typu výkonu se může zavést stimulační sonda, odebere se vzorek tkáně k histologickému vyšetření či se provede punkce abscesu odsátím zánětlivého ložiska.


Zpětná vazba k poloze hrotu sondy v reálném čase na navigační stanici neuromate

„Roboti na sále nenahrazují chirurga, ale dělají za něj úkony náročné na přesnost a soustředění, které jsou v průběhu operace vyčerpávající. Chirurg se tak může plně soustředit na zákrok. Roboti navíc snižují počet neurochirurgů potřebných na operačním sále,“ vysvětluje roli robotů Josef Sláma.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Digitalizace výroby teoreticky i prakticky

IT Systems 9/2022Aktuální vydání IT Systems je věnováno především automatizaci a digitalizaci průmyslu. Daniel Bičík ze SAPu popisuje, jak nejefektivněji využít AI ve výrobě od designu až po servis. Kristin Poulton z QAD se věnuje problematice plánování kapacitních požadavků a jeho využití ve výrobě. Jan Hofman z QI GROUP ukazuje, že cestou k optimalizaci výroby je dobře sladěný tandem systémů MES a ERP.