facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2023 , Trendy ICT

10 trendů IT v roce 2023

Poroste využití AI a tlak na udržitelnost, cloud first a superaplikace vyjdou z módy

Joe Baguley


Posledních několik let bylo pro nás všechny nesmírně náročných. Zejména rok 2022 se zapíše jako jeden z nejbouřlivějších roků poslední doby. Přinesl řadu otázek, které zřejmě zásadním způsobem promění podnikatelské a společenské prostředí na dlouhá léta, ne-li desetiletí dopředu. Informační technologie v tomto ohledu nejsou výjimkou. Ty se potýkají se závažnými problémy – od otázek ochrany soukromí a odpovědnosti přes rostoucí tlak na udržitelnost po regulatorní požadavky. Celkově však zůstávají velkým příslibem v době, kdy je jinak o jistotu a spolehlivost nouze.


Setrvalý růst v oblasti IT stojí především na cloudu a digitální komunikaci. Vzhledem ke značnému tlaku na inovace, k omezeným finančním zdrojům při stoupajících nákladech a k rostoucí snaze o efektivnější řízení se však seznam priorit manažerů IT v roce 2023 nijak nezkrátí.

S ohledem na tuto situaci jsem sestavil seznam deseti hlavních oblastí, které podle mého názoru budou v roce 2023 nejvíce zaměstnávat manažery IT a kterým by podniky měly věnovat zvýšenou pozornost:

1. Lidé se budou chovat udržitelněji, a to i neúmyslně

Tlak na zlepšování environmentální udržitelnosti podniků stále roste. Vzhledem ke strmému nárůstu cen energií se všichni – spotřebitelé i podniky – snaží snížit náklady. Pro spotřebitele to může být například termofor pod peřinou, pro podniky potom například napájení datových center z obnovitelných zdrojů. S blížící se platností evropské směrnice o podávání zpráv v oblasti udržitelnosti (CSRD) se však rozumní manažeři začínají zaměřovat na snižování celkové spotřeby energie a využívání nástrojů, které zvyšují přesnost a odpovědnost při dosahování cílů udržitelnosti. Spolu s našimi partnery pomáháme zákazníkům snižovat náklady na energie a omezovat emise uhlíku a uvědomujeme si, jak je důležité, aby bylo možné pokroky objektivně měřit.

ESG

2. Podniky budou definovány podle fungování

Bude pokračovat boj mezi těmi, kdo trvají na neustálé přítomnosti zaměstnanců na pracovišti, a těmi, kdo preferují flexibilní uspořádání práce. Ten se silněji projevuje v našem světě digitálních technologií, kde mají zaměstnanci stále velkou moc a dávají jasně najevo, že bez mrknutí oka půjdou o dům dál, pokud si nebudou moci zvolit vlastní přístup. Ať už je náš osobní postoj jakýkoli, snaha přinutit lidi, aby se vydali jedním nebo druhým směrem, bude určující pro podnikovou IT strategii i pro budoucnost samotného podniku. Vedení podniků se musí dohodnout, jak dál, protože pokrok v oblasti hybridní práce nelze vrátit zpět. A dnešní doba je rozhodující, protože další směrování zásadně ovlivní obraz podniku.

3. Princip „cloud na prvním místě“ vyjde z módy

Do módy se dostane chytrý přístup k využití cloudu. Podle našeho indexu vyspělosti multicloudu se cloud pro mnohé stal chaotický a složitý, což je brzdí v rozvoji. Nejúspěšnější lídři nebudou stavět svou strategii na cloudu, ale na výkonných distribuovaných aplika­cích (včetně aplikací pro edge prostředí), protože právě ty budou hnací silou diferenciace na trhu. Je pak na jejich infrastrukturních a architektonických IT týmech, aby určily, který multicloudový přístup jim poskytne možnosti, které potřebují k vytváření a udržování těch­to aplikací a požadované zákaznické a zaměstnanecké zkušenosti.

4. Umělá inteligence bude sloužit ke zlepšení rozhodování

Míra využití umělé inteligence k lépe informovanému rozhodování bude nepochybně i nadále narůstat. Se zpřísňováním regulace a požadavků na správnou praxi a prohlubováním pochopení možné předpojatosti umělé inteligence však bude její užívání provázet opatrnost ohledně typů rozhodnutí, a především volby souborů dat. Nikdo nechce dopadnout jako jedna významná úvěrová společnost, která byla před několika lety obviněna z toho, že její algoritmus dával mužům výrazně vyšší úvěrové skóre než ženám – kvůli zastaralým údajům. Není však pochyb o tom, že zájem o AI i nadále poroste a AI se bude díky zajímavým nástrojům, jako je ChatGPT, dostávat do rukou stále širšímu okruhu uživatelů, včetně netechnicky zaměřených.

5. První krůčky k zajištění bezpečné interakce robotů a lidí

V tomtéž duchu přibližování technologií a lidí se roboti začali přesouvat z továren a nyní vstupují s lidmi do interakce, se střídavými úspěchy a mnohdy s kritikou. Ve Velké Británii se zavádějí roboti na rozvoz jídla a Tesla už téměř 12 měsíců provozuje v USA beta program plně autonomního vozidla. Je tedy čas se zamyslet a pragmaticky zhodnotit situaci. I když došlo k několika nehodám samořiditelných automobilů, buďme upřímní – kolikrát se stane, že havarují řidiči rozvážkových služeb na svých mopedech? Namísto toho, abychom zbrkle prohlásili roboty za hrdiny nebo za padouchy, bude v roce 2023 zapotřebí vyhodnotit obrovské množství dat o prvotních interakcích mezi stroji a lidmi, která shromažďujeme, a uplatnit závěry tak, abychom zajistili bezpečné začlenění autonomních strojů do lidské sféry. K úplné integraci robotů do světa lidí je ještě daleko. Bude nutné postupovat drobnými krůčky bez zbytečného alarmismu, který roboty zatím provází.

6. Zaměření na přenosnost technických dovedností, která pomůže urychlit postup

Na trh sice neustále přicházejí „nové“ technologie, nástroje a programy, ale nic z toho není „absolutně nové“. Je téměř nemožné držet v dovednostech a znalostech krok s tempem vývoje. Z univerzit nevychází architekti multicloudu a bezpečnostní experti automaticky nerozumí novým hrozbám. Spíše než na dovednosti a schopnosti specifické pro jednotlivé platformy nebo technologie je zapotřebí se více zaměřit na dovednosti, které jsou přenositelné mezi stávajícími a novými technologiemi a staví na letech zkušeností, které jsme dosud nashromáždili. Pokud si lidé osvojí základy a zaujmou správný přístup, bude možné větší měrou předávat dovednosti na podporu digitální ekonomiky.

7. Pokračuje hledání té nejúžasnější aplikace pro metaverzum

Metaverzum v nějaké podobě má v posledních deseti letech na seznamu trendů snad každý a všechny významné firmy slibují, že poskytnou zážitek z virtuální reality, který změní svět. Bohužel se stále nepodařilo takové sliby naplnit a lidé proto ztrácejí důvěru. Z mého pohledu určitě existuje revoluční potenciál, ale stále se hledá způsob využití, který skutečně zaujme široký okruh uživatelů a přiláká je k opakovaným návštěvám a zážitkům.

8. Konec snů o superaplikaci

Namísto přechodu na jedinou superaplikaci dochází na trhu k větší fragmentaci. Podívejme se, co se děje v oblasti sociálních médií s Twitterem, na vzestup Instagramu a nyní TikToku. Dosud se mnozí upínali ke vzniku superaplikací, což je pochopitelné vzhledem k poptávce spotřebitelů po snadno použitelných řešeních a službách bez námahy. Západní svět však není Čína, takže se evropská verze WeChatu pravděpodobně neujme. Je to jasný důkaz, že superaplika­ce jednoduše nevzniknou – lidé chtějí aplikace, které slouží konkrét­ní­mu účelu a slouží mu dobře. Pokud tedy k něčemu v tomto ohledu v roce 2023 dojde, pravděpodobně to bude ještě větší fragmentace.

9. Využití komoditního hardwaru k překonání problémů s dodavatelským řetězcem

Ve světě, kde se situace mění z hodiny na hodinu, není možné čekat více než 6 měsíců na dodávku specializovaného vybavení. Někteří již začali tento problém obcházet tak, že nakupují komoditní hardware, který je mnohem dostupnější, a následně investují do specializovaného softwaru, aby mohli rychle a efektivně poskytovat to, co je potřeba. Toto zaměření na softwarově definovaná a na softwaru založená řešení bude pokračovat.

10. Další stírání hranice mezi poskytovateli telekomunikačních a cloudových služeb

Telekomunikační společnosti budují cloudy již řadu let, ale s rozmachem distribuovaných aplikací, tlakem na možnosti volby a požadavky na vysokou flexibilitu prostředí se začne stále více cloudových poskytovatelů zabývat sítěmi, infrastrukturou a správou lokálních zákaznických prostředí. Už tak nejasné hranice mezi nimi se budou ještě více stírat. Schyluje se k bitvě...

Joe Baguley Joe Baguley
Autor článku je viceprezident a technologický ředitel společnosti VMware pro region EMEA.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Quo vadis, e-commerce?

IT Systems 4/2023V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především oblasti e-commerce, která v minulém roce zažila doposud nepoznanou situaci. Česká e-commerce totiž po 20 letech růstu náhle klesla, což v mnohých vyvolalo paniku a dupnutí na brzdu technologického rozvoje. Jenže náročnost a vybíravost zákazníků nezmizela s tím, že se do hry vrátil kamenný retail a vzal si zpět část podílu na trhu.