facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT security , ITIL – Řízení IT , IT Security

Vysoká dostupnost je havarijním pojištěním pro váš online projekt

Lucie Javorská Rybičková


Serverová řešení s vysokou dostupností zažívají zasloužený boom. U nás je nyní klienti poptávají o 40 % častěji než v předchozích několika letech. Zejména velké e-commerce projekty si totiž snadno spočítají, že se jim taková investice mnohonásobně vyplatí. Výpadek si jednoduše nemohou dovolit.


Koneckonců jak dopadají řešení bez vysoké dostupnosti jsme všichni zaznamenali na zářném příkladu kolapsu vládního systému pro kompenzační programy Covid. O přesné příčině havárie se stále spekuluje, ale jedno je jasné - kdyby infrastrukturu provozovali v režimu vysoké dostupnosti, o žádném skandálu bychom se nedoslechli.

Co je „vysokodostupňové“ řešení

O vysoké dostupnosti se mluví hlavně v souvislosti s infrastrukturou složenou z více serverů - tzv. clusterem. Takové seskupení serverů poskytuje výkon provozované aplikaci či databázi včetně rezervy pro případ neočekávané poruchy. I ty nejkvalitnější servery jsou totiž stále jen hardwarem, u kterého vždy může dojít k selhání.

Infrastruktura s vysokou dostupností zajišťuje bezchybné fungování i pokud některý ze serverů najednou přestane fungovat. Proto je obzvlášť vhodná pro provoz kriticky důležitých částí vašeho online projektu, kde si nemůžete dovolit sebemenší výpadek - zejména produkční a databázovou část.

Prakticky si vysokou dostupnost můžete představit jako havarijní pojištění, díky kterému hned po nehodě dostanete nový vůz. V kombinaci s příjemnou formou amnézie, jejímž následkem vy i vaše okolí zapomenete, že k nějaké havárii vůbec došlo. Protože navenek se vlastně vůbec nic nestalo.

Komu se vysoká dostupnost vyplatí?

Vysoká dostupnost není pro každého. Investice do ní pro vás může snadno znamenat zdvojnásobení nákladů na hostingové řešení. Pokud ale provozujete větší e-shop, kde by vás každá hodina výpadku stála desetitisíce v ušlých tržbách či více, náklady na servery se vám mnohonásobně vrátí.

Když už totiž k poruše hardwaru dojde, oprava nějakou dobu zabere (u nás ji garantujeme do 60 minut, ale není to běžné). Po znovuzprovoznění nebo výměně serveru následují další prodlevy - například opětovné nabíhání databáze. Doba výpadku tak snadno naroste na několik hodin, a vaše náklady nekontrolovatelně naskakují.

Navíc nejde jen o neuskutečněné prodeje - výpadek rozvrátí fungování celé firmy, od logistiky až po administrativu. Zároveň přicházíte o důvěru zákazníků, kteří v online světě velkou trpělivostí neoplývají. Půjdou nakoupit jinam a zpět se už často nevrátí. O nákladech na reklamu, které v momentě výpadku vyhazujete oknem, ani nemluvě.

Pokud váš e-shop běží na vysokodostupňovém řešení, porucha jednoho serveru pro vás neznamená vůbec nic. Pravděpodobně si jí vůbec nevšimnete ani vy, natož vaši zákazníci. Budete dál prodávat, jakoby se nechumelilo.

Fyzické nebo cloudové řešení?

Vysoká dostupnost je skloňována hlavně v souvislosti s virtualizací, my ale klientům primárně doporučujeme fyzická řešení. Oproti cloudu disponují výrazně vyšším garantovaným výkonem a nižší síťovou režií. Pro e-shop v našem příkladu to znamená rychlejší odezvu a lepší zákaznickou zkušenost, což v konečném důsledku vede k vyššímu obratu.

Nemůžeme zapomenout ani na náklady - jednotka výkonu u fyzických řešení totiž vyjde výrazně levněji. Zejména v objemech výkonu, které projekty vhodné pro vysokodostupňovou infrastrukturu potřebují, je cenový rozdíl opravdu znát. Pro volbu cloudového řešení byste tak museli mít opravdu pádné důvody.

Vyplatí se vám tedy investovat do vysoké dostupnosti? Pokud provozujete větší e-shop nebo jiný velký online projekt a se svým byznysem to myslíte vážně, odpověď je za nás: „zcela jistě ano“. Nechcete přece skončit na titulních stránkách médií, jako neslavný systém na rozdělování podpory podnikatelům...

Lucie Rybičková Lucie Rybičková
Autora článku je PR manažerka společnosti vshosting~
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -