facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2012 , ITSM (ITIL) - Řízení IT

Tři inovace pro efektivnější řízení firmy



T-SystemsSnad každý CIO přemýšlí nad tím, jak zajistit bezproblémové fungování ICT a přispět ke zlepšení chodu svého podniku. Implementací některých technologií lze přitom dosáhnout klíčové konkurenční převahy, která může rozhodnout o bytí a nebytí společnosti…


Organizace pro průzkum trhu Gartner ve svém každoročním přehledu klíčových odvětvových trendů vyjmenovala deset hlavních technologií, které nejvíce ovlivňují organizace, jejich obchodní modely, IT i nároky na investice. Všechny lze přitom přiřadit k některé ze tří inovací, jimž se nyní budeme věnovat (viz obrázek): in-memory technology (práce s daty přímo v operační paměti), firemní mobilitě a cloud computingu. Je pak málo překvapivé, že kombinací těchto tří důležitých inovací mohou firmy dosáhnout ještě výraznějších benefitů.

Enormní množství dat lze využít ku prospěchu, pouze pokud máme k dispozici následující:
  • Rychlou analýzu dat – v ideálním případě v reálném čase – k získání užitečných akčních vědomostí. Umožňuje to technologie in-memory.
  • Přístup k informacím a rozhodování kdykoli a kdekoli – na silnici, na letišti, při externích poradách. To umožňuje firemní mobilita.
  • Neomezený přístup k internetu urychlující růst cloudových nabídek. Ty mohou překonat mnoho obchodních a technologických úskalí, kdy mají poskytovatelé služeb prostředky, jak dostát požadavkům zákazníků na dostupnost a bezpečnost.

Trojlístek stěžejních inovací

Zde se hodláme věnovat již zmiňovaným oblastem v podobě in-memory computingu, mobility a řešeních cloud computingu, které mohou výrazně zefektivnit využívání obchodních aplikací a technologií typu ERP, CRM a databázové systémy. Co může pokrok v těchto oblastech přinést? Nové obchodní modely, kratší inovační cykly, zvýšené povědomí o nákladech nebo třeba stále rostoucí vliv zákazníků na firmy (zde hrají výraznou roli sociální sítě).

In-memory computing

Množství dat globálně roste takřka exponenciální řadou, nutně nás to však nečiní informovanějšími. Bez schopnosti proměnit změť dat v hodnotný přehled a vytěžit z něj potřebné znalosti jsou nám tato data z obchodního hlediska téměř k ničemu. Na to už léta existují technologie zvané data-mining. Potíže ale nastávají, když potřebujete odpovědi obratem. A právě proto jsou potřeba nové přístupy, které umožní přístup k datům a jejich rozbor v reálném čase. Jedním z těchto přístupů je výpočetní model v operační paměti (in-memory), jako je například HANA od SAPu.

Technologie in-memory představuje významný posun. Běžné systémy IT ukládají data na pevný disk a stahují je do hlavní paměti jen pro zpracování. U tohoto modelu ovšem závisí celková rychlost úkolů zpracování dat a rychlost dodání použitelných informací na faktorech, jako je např. rychlost pevného disku. Zpracování a analýza velkých objemů dat proto byly do současné doby pro běžné společnosti téměř nemožné. Uživatelé, kteří požadovali údaje pro rozhodování, museli buď trpělivě čekat, či postupovat bez luxusu zpřesňujících dotazů. Cestu technologii in-memory otevřely padající ceny úložné technologie a dostupnost SSD disků. To umožňuje udržovat data v mnohem rychlejší paměti, než je pevný disk, což výrazně zrychluje přístup. Lze tak analyzovat obrovské objemy dat a výsledky poskytovat v řádu vteřin, což otevírá nové možnosti například pro plánování a prognózování, simulace, oceňování a mnoho dalšího. Tato technologie navíc snižuje složitost prostředí IT, zvyšuje výkonnost podniku (obchodu), přičemž snižuje celkové provozní náklady.

Podniková mobilita

Podle studií IDC pracuje asi jedna třetina nemanažerských zaměstnanců v Evropě mimo kancelář a na cestách. Do roku 2013 se to bude celosvětově týkat 1,2 miliardy lidí. Mobilní práce je tedy jasným silným a rostoucím trendem. Firmy mají plné ruce práce s přípravou svých obchodních procesů a příslušných systémů IT pro mobilní pracoviště.

T-Systems

Podniková mobilita přitom daleko přesahuje pouhou správu a přístup ke zdrojům IT a k obchodním procesům pomocí mobilních přístrojů. Tato volba sama o sobě totiž otevírá spoustu nových možností. Firmy nyní mohou využívat nejčerstvější logistická data a zasílat cílenou produktovou reklamu zákazníkům na chytré telefony. Zaměstnanci se zároveň mohou odkudkoli přihlašovat do firemní sítě IT pomocí mobilních spojovacích prostředků, nahlížet do zákaznické historie, zpracovávat a editovat dokumenty a také si sjednávat schůzky se svými kolegy prostřednictvím Microsoft Outlook či obdobných aplikací. Aplikace jako Sybase Mobile Workflow for SAP Business Suite zaměstnancům umožňují, aby byli produktivní kdykoli a kdekoli. Administrativní procesy, jako schvalování obchodních cest a žádostí o dovolenou, již nemusejí čekat na to, až bude odpovědný manažer ve své kanceláři a bude se tam moci přihlásit do SAP Business Suite. Na cestách jsou přístupné všechny běžné a známé aplikace a pracovní toky SAPu. Prostřednictvím systémů pro podnikovou mobilitu lze zvýšit produktivitu zaměstnanců až o celých 75 %!

Cloud computing

Analytici očekávají, že ještě do konce letošního roku bude cloudové služby celosvětově využívat celých 50 procent firem. V rámci tohoto procesu budou těžit z výhod spočívajících v nižších nákladech, pružnosti i efektivnosti. Mezi další benefity cloudových služeb patří uživatelský komfort, dostupnost programů a výpočetních výkonů, úložišť a síťových zdrojů. Tento dodavatelský model je ne nadarmo mnohými označován za cestu budoucnosti (i současnosti).

Firmy kdysi vlastnily své vlastní počítače (servery) i aplikace. Jejich kapacity se využívaly jen několik hodin, obyčejně pět pracovních dnů v týdnu, nikdy ale neběžely na plný výkon 24 hodin denně. Podniky tehdy musely investovat velké částky do nákupu softwaru a služeb IT. Dnes již není třeba udržovat zdroje lokálně. Místo toho mohou být dodávány dynamicky prostřednictvím internetu. Firmy platí jen za kapacitu a zdroje, které využijí, a mají prospěch z flexibilních cenových modelů. Už nemusejí vázat kapitál ve své vlastní infrastruktuře a jejich fixní náklady jsou díky cloudu nahrazovány proměnlivými provozními náklady, které uvolňují zdroje pro nové myšlenky a inovace. Za provoz, údržbu a pravidelnou aktualizaci prostředí IT odpovídá poskytovatel služby, který může prostřednictvím cloudu svým zákazníkům dodávat kompletní služby.

Závěr

Všechny zmiňované inovace – in-memory (např. SAP HANA), podniková mobilita a cloudová řešení – mohou firmám nabídnout značné výhody. Vzhledem k tomu, že jsou tyto tři oblasti stále více propojeny, rostou jejich výhody exponenciálně – ve smyslu nákladové efektivnosti, transparentnosti, pružnosti a bezpečnosti. Aby firmy mohly plně využívat tento potenciál, potřebují vyvinout strategie šité na míru. Musejí oslovovat prostředí IT, způsoby a kanály komunikace mezi zaměstnanci, zákazníky, partnery a dodavateli a konečně i obchodní procesy typické pro odvětví a pro jednotlivé firmy. To může být pro mnohé firmy příliš velkým soustem, v takovém případě by měly zvážit spolupráci s poskytovatelem služby, který ve spolupráci s partnery nabízí jednotný přístup. Mimo rozsáhlé znalosti a dovednosti ve všech třech oblastech by měl tento poskytovatel splňovat mnohá další kritéria (nabízet pokrytí celého implementačního cyklu včetně konzultací a integrace, mít zkušenosti se systémy BI, ERP a CRM, vyznat se v otázkách IT governance, řízení rizik i shody nebo např. disponovat certifikací SAP). Při výběru partnera pak hleďte také na jeho velikost a finanční stabilitu.

Josef Mühl
Autor působí jako Head of Project Delivery Centre SAP ve společnosti T-Systems Czech republic.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.