facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 11/2017 , ITIL – Řízení IT

Synology DSM 6.2Synology představuje budoucnost systému DSMNa počátku října společnost Synology vydala beta verzi systému DiskStation Manager (DSM) 6.2, která přináší spoustu vylepšení, několik nových nebo zásadně přepracovaných funkcí i zcela nových aplikací. Synology současně vyzvala uživatele zařízení této značky, aby nejnovější verzi systému vyzkoušeli a stali se tak součástí procesu vývoje nové verze. My v redakci IT Systems zařízení Synology dlouhodobě používáme, a proto jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít možnost otestovat novou verzi DSM 6.2 mezi prvními.


Systém DSM jsme v IT Systems už několikrát ocenili za jeho vlastnosti, širokou nabídku funkcí i rozšiřujících aplikací. Na prvním místě jsme ale vždy zmínili přehlednost systému. Přestože se i ostatní výrobci NAS zařízení snaží uživatelské rozhraní svých systémů neustále zlepšovat, DSM od Synology stále hodnotím jako jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší systém z hlediska intuitivního prostředí pro nastavení a správu NASu. Pracuji přitom prakticky souběžně se čtyřmi různými značkami NASů, abych nepodlehl zvyku, který je, jak známo, železná košile a brání objektivnímu pohledu na věc.

 

Nový Storage Manager je přehlednější.
Nový Storage Manager je přehlednější.

 

Nový Storage Manager

Příkladem vylepšování uživatelského rozhraní DSM je nová verze Storage Managera (v české verzi Správce úložiště), který je nyní ještě přehlednější. Nový panelový přehled zdrojů nabízí konzistentní pohled na úložiště a jeho pohodlnou správu. Dříve používanou skupinu RAID Group a diskové skupiny nyní nahrazuje přehlednější Fond úložiště. Důležitou funkcí nové verze Storage Managera je pravidelná kontrola úložiště pomocí inteligentního scrubbingu dat, což snižuje pravděpodobnost skrytého poškození dat a minimalizuje riziko vzniku neopravitelných chyb (scrubbing je funkce údržby dat, která zkontroluje svazky nebo diskové skupiny a opraví veškeré nekonzistence).

 

Užitečnou funkcí je Rychlé zobrazení spotřeby úložiště snímkem, které nabízí přehled o spotřebě místa v úložišti snímky sdílených složek. Díky odstraňování objemných snímků mohou správci IT efektivněji využívat prostor úložiště.
Užitečnou funkcí je Rychlé zobrazení spotřeby úložiště snímkem, které nabízí přehled o spotřebě místa v úložišti snímky sdílených složek. Díky odstraňování objemných snímků mohou správci IT efektivněji využívat prostor úložiště.

 

Rozšířená jednotka LUN a vylepšený iSCSI Manager

Všechny uživatele virtuálních strojů bude jistě zajímat nová rozšířená jednotka LUN a vylepšený iSCSI Manager (Správce iSCSI). Rozšířená jednotka LUN přináší rychlé vytváření snímků, obnovení a klonování v několika sekundách a také podporu technologií VAAI/ODX, zajišťujících lepší výkon virtuálních počítačů. Podle prvních testů došlo ke zvýšení sekvenčního výkonu při zápisu o 46 %. Vylepšená technologie pořizování snímků na souborovém systému Btrfs umožňuje pořizování snímků v řádu sekund bez ohledu na velikost jednotky LUN.

 

Propojení a konfigurace dvou NAS zařízení Synology do systému vysoké dostupnosti je v DSM 6.2 jednodušší.
Propojení a konfigurace dvou NAS zařízení Synology do systému vysoké dostupnosti je v DSM 6.2 jednodušší.

 

Vylepšený režim Synology High Availability (SHA)

O možnosti propojení dvou NAS zařízení Synology do systému vysoké dostupnosti SHA jsme už v IT Systems psali loni. V nové verzi DSM je tato možnost maximalizace dostupnosti služeb a zvýšení odolnosti proti selhání vylepšena zejména z hlediska zjednodušení konfigurace. Nastavit a spustit technologii SHA by mělo být možné do 10 minut. Díky vylepšeným nástrojům pro sledování a řízení úložiště mohou ve verzi 6.2 správci IT snadněji sledovat aktivní i pasivní server a provádět jejich údržbu.

 

Výběr úrovně profilu TLS/SSL umožňuje nastavení vlastního profilu pro jednotlivé síťové služby.
Výběr úrovně profilu TLS/SSL umožňuje nastavení vlastního profilu pro jednotlivé síťové služby.

 

Další vylepšení

Mezi významně přepracované a vylepšené funkce a nástroje systému DSM 6.2 dále patří:

  • Security Advisor, který zajišťuje ochranu systému a zabezpečení při přihlášení i při připojení. Nástroj Security Advisor dokáže pomocí inteligentních metod rozeznat neobvyklé přihlášení a analyzovat umístění útočníka. V případě zjištění neobvyklých aktivit přihlášení odešle systém DSM upozornění. Pomocí jediného kliknutí si pak mohou správci IT zobrazit denní či měsíční zprávu o bezpečnostní kontrole systému DSM.
  • Nastavení úrovně profilu TLS/SSL také přispívá ke zvýšení bezpečnosti systému. Výběr úrovně profilu TLS/SSL umožňuje nastavení vlastního profilu připojení TLS/SSL pro jednotlivé síťové služby. Nabízí tak uživatelům flexibilnější způsob konfigurace prostředí zabezpečení sítě.
  • Vylepšení a rozšíření podpory Btrfs – systém DSM 6.2 lépe využívá možnosti souborového systému Btrfs. Systém Btrfs je také dostupný na více modelech a je podporován i na vybraných řadách Value zařízení NAS. Nabízí tak i jejich uživatelům funkce jako automatické opravy souborů, zajištění konzistence dat a snímky sdílených složek.

 

Souborový systém Btrfs přináší funkci snímků, které umožňují vytvořit kopii celé sdílené složky k nějakému okamžiku v čase. V případě ztráty nebo poškození databáze tak lze rychle obnovit data zpět do okamžiku, kdy byl snímek pořízen. Jednou z výhod Btrfs navíc je, že v porovnání s ext4 svazky nevyžaduje tolik úložného prostoru pro data obsahující verze a historii souborů.
Souborový systém Btrfs přináší funkci snímků, které umožňují vytvořit kopii celé sdílené složky k nějakému okamžiku v čase. V případě ztráty nebo poškození databáze tak lze rychle obnovit data zpět do okamžiku, kdy byl snímek pořízen. Jednou z výhod Btrfs navíc je, že v porovnání s ext4 svazky nevyžaduje tolik úložného prostoru pro data obsahující verze a historii souborů.

 

Nové a vylepšené aplikace a služby

  • Chat – služba Chat nově nabízí desktopovou aplikaci pro systémy Windows, MacOS i Linux. Kromě chatování nabízí i funkce, jako jsou ankety, roboti, komunikaci ve vláknech a integrace videokonferenčních aplikací třetích stran.
  • Calendar – služba Calendar nyní umožňuje připojovat k událostem soubory a centralizovat tak všechny relevantní informace a rovněž umožňuje číslování týdnů a používání klávesových zkratek ke snadnému zobrazení kalendářů.
  • Drive – nová aplikace a služba Drive nahrazuje všechny funkce starší služby Cloud Station Server a nabízí nové funkce pro sdílení dat a spolupráci nad nimi. Drive je nová aplikace pro správu dat, jejich sdílení a přístup k nim z různých platforem. Drive nabízí přístup z prostředí internetového prohlížeče (Drive Web), z mobilních zařízení (Drive Mobile), prostřednictvím lokální sítě (LAN access) a samozřejmě i klasických koncových zařízení s operačními systémy Windows, MacOS, Linux (Drive Client).

Přechod na Drive je velmi snadný. Přesně jak jsem od Synology očekával, po instalaci Drive došlo k nahrazení Cloud Station Server bez nutnosti konfigurace a nastavení. Všechna nastavení synchronizace se přenesla ze starší aplikace do Drive. Dokonce ani nebylo nutné ihned aktualizovat aplikace na straně uživatelů. Všichni uživatelé starší aplikace Cloud Station se totiž mohou připojit ke Drive a mohou ji nadále používat. Pochopitelně ale nebudou moci využívat některé nové funkce, dokud nepřejdou na nového klienta Drive Client. Je také třeba dát pozor na vytvořené odkazy ke sdílení, protože standardní složka CloudStation se ve složkách jednotlivých uživatelů přejmenuje na Drive. Z tohoto důvodu přestanou platit odkazy sdílení vytvořené ve složce CloudStation.

Dostupnost

Beta verze systému Synology DSM 6.2 je bezplatně k dispozici ke stažení pro uživatele, kteří vlastní některé ze zařízení DiskStation, RackStation a FlashStation. Podporovány jsou nejen aktuální modely, ale zpětně i zařízení o několik generací starší. Výhod nového systému DiskStation Manager (DSM) 6.2 tak mohou využít téměř všichni uživatelé zařízení Synology. Podrobné informace o kompatibilitě s konkrétním zařízením a instalaci naleznete na stránkách https://www.synology.com/beta.

 

Synology

 

V příštím čísle vám blíže představíme služby Drive a Moments a také nové cloudové služby Synology pro zálohování a obnovu dat s názvem C2 Backup a C2 Disaster Recovery. Navíc právě testujeme novinku od Synology, kterou je výkonný čtyřdiskový model DS 918+, vhodný pro menší firmy.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Covid jako katalyzátor digitalizace a fenomén homeworkingu

IT Systems 1-2/2021V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na odvětví, která v současné době prochází velmi turbulentním vývojem. Vím, že se to dnes dá říct prakticky o všech oblastech našeho života, ovšem retail, logistika a potravinářský průmysl jsou navíc názorným příkladem, proč je pandemie onemocnění covid označována za katalyzátor digitalizace desetiletí. Pokud totiž ještě někdo pochyboval o významu digitalizace, musel v loňském roce prozřít.