facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2013 , ITSM (ITIL) - Řízení IT

Rozhovor: Ondřej Bačina, Dell

„Většina datových center se dnes sestavuje, jako když pejsek s kočičkou vařili dort“



Dell je třetím největším výrobcem osobních počítačů na světě. Posledních několik let nicméně věnuje úsilí zbavit se této nálepky a rozvinout svůj obchod na jiných trzích, především IT služeb a řešení v oblasti serverů, síťových přepínačů a diskových úložišť. O směřování Dellu a trendu integrovaných řešení jsme si povídali s Ondřejem Bačinou.


Začátkem června jste oznámili nové partnerství s Oraclem nad platformou x86. Máte už informace, co by z něj mělo vzejít?
Dokáži si představit, že Oracle bude společně s naší OEM divizí dělat tzv. appliance, tedy společná hardwarová a softwarová řešení pro středně velké společnosti. Pro začátek byla oznámena certifikace a podpora Oracle Linux, Oracle Virtualizace a Oracle Enterprise Managera pro servery Dell. Více zatím nemohu komentovat.


Projevilo se už nějak oznámené partnerství v České republice?
Asi čtrnáct dní poté, co bylo partnerství oznámeno, mě čeští kolegové z Oraclu požádali, zda bych jim mohl půjčit nějaké servery (smích).


Nedávno jste založili softwarovou divizi. V poslední tiskové zprávě jste zase oznamovali uvedení nových řešení Dell podporujících databázovou platformu pro práci s nestrukturovanými „big daty“ hadoop. Lze to chápat jako směřování dříve čistě hardwarové společnosti k softwaru?
Pokud vím, ambicí Dellu není stát se software housem. I když tím už trochu jsme vzhledem k zmiňované softwarové divizi. Nicméně, náš software se pohybuje na úrovni funkcí maintenance, managementu, sledování a zálohování. Stále jsme spíše hardwarovým podvozkem softwarových řešení. Stejně tak je to v případě hadoopu, kdy naše řešení slouží jako báze pro softwarové nástroje, které umíme spolu s našimi partery dodat jako celkové řešení. Zcela otevřeně, v České republice nemáme ambice se na tato řešení zaměřovat, a to i z důvodu velikosti trhu.


Jak vidíte situaci kolem big dat z pohledu, jak říkáte, dodavatele hardwarového podvozku?
Big data jsou podobně jako cloud pěkný buzzword. Můžeme je chápat jako neutuchající růst dat, ale zrovna tak jako inteligentní analýzu velkého množství zdánlivě nesouvisejících dat, která může vést k zajímavým byznysovým rozhodnutím. To jsou z mého pohledu dvě oblasti řešení, které na trhu jsou. Protože jsme v České republice, je třeba toto téma nahlížet trochu rezervovaněji, než jak jej vnímají moji kolegové v zahraničí. Ti jsou zvyklí na řešení pro firmy se statisíci zaměstnanci. Je pravda, že i u nás začínají zdánlivě malé firmy narážet na problémy spojené s růstem dat. Typicky v oblasti zálohování. Středně velké firmy zase naráží na omezení modelu „monolitických“ storage systémů. To znamená, že mají systém, který si pořídí na určitou kapacitu, kterou když přerostu, musí si pořídit nový. Na druhou stranu jsou dnes na trhu i storage systémy scale out, které fungují tím způsobem, že mohu přidávat a postupně systém rozšiřovat. Nicméně i to má své limity v řádech petabytů, proto se pro větší objemy nasazují právě například již zmíněné hadoop clustery.


I na české firmy cílíte s produkty tzv. konvergované infrastruktury, tedy s předem integrovanými a otestovanými řešeními. Naposledy jste oznámili dostupnost „datacentra pod stůl“ s označením VRTX (Vertex) pro malé podniky a kanceláře. V tiskové zprávě uvádíte, že se Dellu podařilo vytvořit produkt, který bude v enterprise segmentu znamenat stejnou revoluci, jako tablet mezi zřízeními pro koncové uživatele. Co vás vedlo k tomuto, řekněme velmi silnému prohlášení?
V konvergovaných řešeních je jednoznačně budoucnost. Způsob, jakým dnes funguje většina datových center, by se dal přirovnat k tomu, když pejsek s kočičkou vařili dort. Vybírají se ty nejlepší ingredience a z toho se „vaří“. Výsledek nemusí vždy chutnat. Dostanou se třeba do situace, kdy updatují firmware na diskovém poli, ale systém přestane fungovat, protože neupdatovali firmware na switchi. V momentě, kdy chtějí situaci vyřešit, se najednou dostávají do „ping-pongu“ mezi dodavatelem diskového pole a switche. Stejnou analogii můžeme vidět ve vlastních počítačích. Dříve si lidé stavěli počítače sami, dnes to až na výjimky nikdo nedělá a raději si koupí hotový notebook. Podobná změna nás čeká v datových centrech. Uživatelé si nebudou kupovat jednotlivé servery, disková pole a swtiche, ale hotové „krabice“, v našem případě od menších řešení typu VRTX až po systémy Active Infrastructure pro tisíce virtuálních serverů. Chápejme to jako takový datacenter počítač, který zabere třeba celý rack. Výhoda je vyladěnost a certifikovanost všech komponent, s jedním managementem, jednou správou aktualizací a jedním telefonním číslem v případě poruchy. 

Dell

Takže si zákazníci budou vybírat z nabídky předem sestavených boxů?
Zaměření bude spíše v opačném gardu, v Dellu tomu říkáme workload based. IT manažer například dostane za úkol rozchodit kolaboraci pro dva tisíce uživatelů. Vypíše výběrové řízení a vendoři potom dodají řešení přímo certifikované na takový počet uživatelů. On už se potom nebude muset zabývat sestavováním, instalováním, testováním. Tím se při implementaci takových řešení ušetří spousta času.


Jak se projeví trend integrovaných zařízení typu VRTX v datových centrech?
VRTX je první z řady next generation hardware, kde je storage propojená se servery pomocí PCI-expres rozhraní s integrovaným síťový přepínačem pro připojení uživatelů a blade servery. PCI expres má potenciál konektivity v rámci datového centra, nebo minimálně racku. V laboratořích už testujeme i využití tohoto rozhraní v networkingu. Čili budoucnost směřuje k tomu, že v rámci datacentra bude fungovat nějaký datacenter computer, server o velikosti třeba jednoho racku, a vše bude řídit virtualizační vrstva. Budoucnost vidím také v oblasti softwarově definovaných sítí. Zatím ale, pokud vím, se zde definují standardy, jako je například OpenFlow, jehož podporu Dell jako první na světě implementoval do svých switchů. Bavíme se ale o „totálním“ enterprise IT a jsme v úplných začátcích. Většina softwarově definovaných sítí potřebuje funkční platformu, kterou potom virtualizuje. Rozhodně tedy nejsme ve fázi, kdy by tato řešení byla schopna sama převzít, překonfigurovat a následně zvritualizovat. Z toho plyne, že je potřeba mít velmi dobře postavenou fyzickou síť, nad kterou začnete budovat tu softwarově definovanou. Rozhodně nejsme ve stavu, který by měl být cílový.


Již dříve jste uvedl, že VRTX pravděpodobně výrazně ukrojí z prodejů vašich řešení PowerVault pro menší podniky. Jaká je jeho konkurenční výhoda?
Drtivá většina malých a středních zákazníků si dnes pořizuje dva až tři servery spolu s diskovým polem a síťovými přepínači spojené virtualizační vrstvou. Touto kombinací jsme dnes schopni pokrýt devadesát procent trhu u nás. Pokud se bavíme o klasických storageových systémech, tak ty mají v sobě software umožňující klony, snapshoty a další funkce. Ty jsou zajímavé, pokud jde o nějaký větší objem dat. Pokud mám ale menší systémy, můžu tyto funkce, typicky snapshoty, nechat softwaru, virtualizované vrstvě. Pokud jsem tedy malý zákazník, může být pro mě lepší pořídit si něco bez těchto funkcí a řešit vše na softwarové úrovni. Nehledě na benefit, že PowerEdge VRTX je zařízení „vše v jedom“ s nízkým napájením, fungující dokonce bez specializované klimatizace. Tím pádem se dostanu na nižší pořizovací náklady. Proto očekávám, že menším zákazníkům, kteří si dříve kupovali zařízení PowerVault, budou mnohdy stačit VRTX s tím, že navíc získají vše v jednom a jednotný management.


Chápu-li to správně, trh směřuje k určitému zjednodušení prodeje hardwaru. Společně s tím začínají vendoři nabízet software, který tyto „krabice“ dokáže sám nakonfigurovat. V Dellu je to Active System Manager, který je dostupný i pro české zákazníky. Jaký dopad to bude mít na vaše partnery, respektive partnery vendorů obecně?
Nedávno jsme pro partnery pořádali tzv. hands-on laby, workshopy, na kterých si mohli osahat všechny naše technologie. Součástí toho byl i Active System Manager, což je software typu datacenter computer BIOS, který nejen nastavuje, odkud bude systém bootovat a podobně, ale dokáže také nainstalovat operační systém, konfigurovat VLANy atd. Strategie je taková, že budeme mít přímo balíčky nazvané například Sharepoint pro pět set uživatelů, Exchange pro tisíc uživatelů atp. Zákazník nebo partner si je prostě stáhne nebo koupí, nahraje do toolu a zmáčkne deploy. To samozřejmě povede k velkým úsporám na troubleshootingu, protože podpora bude z Active System Manageru vědět, jakým způsobem je dané řešení nainstalováno. Partneři se přirozeně ptali, co budou v budoucnu dělat. Bude nutné, aby se začaly přesouvat více do role konzultantů, protože tento software dokáže 99 procent manuální práce udělat za ně.

Lukáš Dolníček

 

 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.