facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
   
  Tematické seriály

  Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

  Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

  články >>

   

  Industry 4.0

  Průmysl 4.0

  Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

  články >>

   
  Nové!

  RPA - automatizace procesů

  Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

  články >>

   
  Nové!

  IoT – internet věcí

  Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

  články >>

   
  Nové!

  VR – virtuální realita

  Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

  články >>

   
  Nové!

  Bankovní identita (BankID)

  K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

  články >>

   

  Příručka úspěšného IT manažera

  Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

  články >>

   
   
  Partneři webu
  IT SYSTEMS 1-2/2011 , ITIL – Řízení IT

  Pro koho je Microsoft Webmatrix?  Webmatrix je nový nástroj společnost Microsoft, který je určen zejména webovým vývojářům. Ale ne úplně všem.


  Jak můžeme rozdělit tvůrce webových aplikací?

  Jedno z možných dělení je na tři skupiny: profesionální vývojáři, webové agentury a nadšenci.

  Profesionální vývojáři

  Do této skupiny patří především společnosti, které vyvíjejí aplikace typu on-line bankovnictví. Vývoj aplikace trvá relativně dlouho, pracuje na něm velký tým architektů, vývojářů, testerů atd. Tato skupina řeší mnoho věcí, které ostatní skupiny většinou ignorují, respektive jsou jim jedno. Jedná se zejména o různé typy testování, jako jsou zátěžové testy a automatizované testy uživatelského prostředí. Pro tyto činnosti, pokud je chcete zvládnout co nejrychleji a v odpovídající kvalitě, potřebujete specializované nástroje, jako je například Visual Studio 2010 Test Professional. Tato skupina pak používá i nástroje pro řízení celého cyklu vývoje aplikace. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o nejmenší skupinu ze tří uvedených. Jedná se přibližně o pět procent.

  Webové agentury

  Pro tuto skupinu se používá také anglická zkratka web VAP. Zkratka VAP znamená value-added provider, která hovoří asi za vše. Webové agentury se nejčastěji nasazují a spravují redakční nebo podobný systém pro zákazníka. Typická webová agentura vezme již hotový – velmi často open-source – redakční systém, provede jeho nastavení a přizpůsobení požadavkům klienta (přidaná hodnota) a systém nasadí u hostera nebo na své servery. Tato skupina firem tvoří přibližně 85 procent. Aby se firma uživila, musí mít relativně hodně zakázek, protože marže není na rozdíl od konkurence nijak veliká.

  Nadšenci

  Do této kategorie spadají začátečníci v oboru, ti, kdo příležitostně dělají jednoduché webové stránky pro své známé, ale i ti, kteří jsou občas „donuceni“ webové stránky dělat. Typicky se jedná o správce výpočetní techniky v menších podnicích, kteří mají občas za úkol udělat webové stránky, ať už externí nebo interní, ale jejich hlavní pracovní náplň to není. Mezi uživatele nástroje Webmatrix se zařadí především zástupci z druhé a třetí skupiny.

  Webmatrix pro webové agentury

  Pro webové agentury bude asi nejzajímavější propojení s Windows Web App Gallery (www.microsoft.com/web). Jedná se o on-line archiv webových aplikací, které můžete instalovat na lokální počítač právě pomocí Webmatrix (obr. 1). Aplikace z Windows Web App Gallery můžete také instalovat pomocí nástroje Web Platform Installer, který slouží rovněž k instalaci samotného nástroje Webmatrix (obr. 2).

  Obr. 1
  Obr. 1

   

  Obr. 2
  Obr. 2


  Pokud instalujete aplikaci z Windows Wep App Gallery pomocí nástroje Webmatrix nebo WepPlarformInstaller, tak si opravdu jen stačí vybrat, co chcete nainstalovat, a o vše ostatní se postarají jmenované nástroje. Pokud aplikace například vyžaduje PHP nebo nakonfigurovat databázový server, tak to za vás tyto nástroje udělají. Windows Web App Gallery tak můžeme považovat za balíčkovací systém pro webové aplikace.
  Poté, co si aplikaci nainstalujete, přichází ke slovu další části nástroje Webmatrix – editor kódu a databáze, odposlech komunikace na úrovni protokolu HTTP, SEO report a další (obr. 3, 4). Velkou výhodou je použití webového serveru IIS Express, který se chová v podstatě identicky jako IIS 7.5, ale nevyžaduje pro konfiguraci práva administrátora.

  Obr. 3
  Obr. 3

   

  Obr. 4
  Obr. 4


  Ve chvíli, kdy máte aplikaci nastavenou, jak potřebujete, zkontrolovanou, zda neobsahuje některé chyby, tak můžete přistoupit k dalšímu kroku a to nasazení aplikace u hostera. Pokud žádný webhosting zatím nepoužíváte, můžete si přímo na stránkách www.microsoft.com/web najít webhosting podle vašich požadavků. V České republice nabízí certifikovaný webhosting pro Webmatrix společnost Web4U (obr. 5). Vlastní nasazení aplikace probíhá přímo z prostředí nástroje Webmatrix (obr. 6).

  Obr. 5
  Obr. 5

   

  Obr. 6
  Obr. 6


  Cílem nástroje Webmatrix je co nejjednodušší cesta od instalace webové aplikace přes její úpravy podle požadavků zákazníka až po nasazení do ostrého provozu. To může být i užitečné ve chvíli, kdy potřebujete ve firmě nasadit například Wiki pro interní potřeby.

  Webmatrix pro nadšence

  Pokud potřebujete jen vytvořit jednoduché dynamické stránky, a pro vaše potřeby se žádná z nabízených aplikací na Windows Web App Gallery nehodí, můžete využít ASP.NET Web Pages a Razor. Jedná se o jednoduchý šablonovací systém, který je snadno pochopitelný i pro začátečníky. Vše navíc ještě více zjednodušují tzv. helpers. Například následující kód vytvoří webovou stránku, kde je zobrazen TwitterFeed uživatele stepanb (obr. 7):

  Obr. 7
  Obr. 7


  Celý systém je navržen tak, aby kromě jednoduchosti použití a snadné rozšiřitelnosti byl co nejbezpečnější a začínající programátor se tak vyhnul klasickým bezpečnostním problémům, jako je SQL Injection. Začínající programátor má k dispozici několik jednoduchých objektů pro kontrolu informací od uživatele a při práci s databází je od začátku veden k používání parametrizovaných dotazů, které v podstatě vylučují napadení pomocí SQL Injection.

  SQL Server Compact

  Častým problémem začátečníků je práce s databází, protože se typicky liší nastavení na vývojářském počítači a při ostrém nasazení v provozu. Navíc ne každá aplikace vyžaduje plnohodnotný SQL server, který bývá nabízen až u dražších webhostingů. Součástí nástroje Webmatrix je podpora pro SQL Server Compact, který je mladším bratříčkem velkého SQL Server 2008 R2 a je s ním v mnoha ohledech kompatibilní, takže přechod na „dospělý“ SQL Server 2008 R2 je jen otázkou migrace dat změnou nastavení připojení k databázi.

  Závěr

  Nástroj Webmatrix společně s Windows Web App Gallery a Web Platform Installer dávají nové možnosti především dvou skupinám webových vývojářů, webovým agenturám a nadšencům. Umožní jim maximálně zkrátit čas například od požadavku klienta po nasazení hotové aplikace, přitom to však není na úkor bezpečnosti vytvářených aplikací.

  Štěpán Bechynský
  Autor je specialistou pro vývojové nástroje ve společnosti Microsoft.

  Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.