facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 1-2/2022 , ITSM (ITIL) - Řízení IT , IT Security

(Ne)výhody vysoké dostupnosti IT infrastruktury

Ondřej Flídr


Vysoká dostupnost či high availability (HA) je už řadu let synonymem spolehlivosti a odolnosti IT infrastruktury. Kdo svůj online projekt neprovozuje „v há-áčku“, jako by nebyl. Co se pod tímto pojmem ale opravdu skrývá? Jak se vysokodostupnostní infrastruktura vůbec staví? Komu se vyplatí do ní investovat a komu ne?


Zjednodušeně řešeno, vysoká dostupnosti je způsob, jak zajistit, aby váš online projekt „ustál“ běžné provozní problémy, jako je např. selhání části vašeho hardwaru. Díky tomu nemusíte vy ani váš IT tým řešit ve 3 ráno krizovou situaci a váš zákazník a někdy ani CEO firmy nepozná, že na pozadí odešel třeba jeden z vašich disků.

Proč (ne)chtít vysokou dostupnost

Pro byznys jsou nejlepší zákazníci, kteří jsou spokojení, pak se vracejí. V dnešní době vysokou dostupnost se samozřejmostí už předpokládají. Jakmile svůj projekt začnete provozovat v HA režimu, dopad případných technických problémů na zákazníka je minimální. To má pozitivní dopad na vaše finanční ohodnocení a nervy.

Neméně důležitá je i technická stránka věci, konkrétně minimalizace času potřebného na údržbu a zjednodušení škálování. Aplikace běžící na HA infrastruktuře umožní vašemu vývoji dělat násobně rychlejší a bezpečnější upgrady. A to z důvodu možnosti využít tzv. rolling upgrady. Novou verzi aplikace nasadíte pouze na jeden server na produkci. V případě problému vše jednoduše obnovíte na verzi původní. Produkce z pohledu zákazníka vám zatím bezpečně jede z ostatních serverů s původní verzí aplikace.

HA infrastruktura je i mnohem lépe připravena na rychlé škálování, a bude tak držet krok s růstem vašeho projektu. Umožňuje škálování nejen vertikální (přidávání výkonu, např. RAM), ale i horizontální (přidávání dalších strojů), které je u rapidně rostoucích projektů nevyhnutelné. Pokud vám naopak všechno běží na jednom serveru, můžete škálovat jedině vertikálně, a to navíc velmi omezeně. Na nečekaný výkyv v návštěvnosti např. při výprodejích tak nemáte šanci rychle zareagovat a celé infrastruktuře hrozí, že nápor neustojí.

Minusem je bezpochyby cena. Kvalitní HA infrastrukturu z definice nelze udělat levně. Ve srovnání s non-HA se pohybujete ve 2‒3násobku ceny. Důvodem je podstata vysoké dostupnosti – máte okamžitě k dispozici výkon, který se hodí až v momentě, kdy vám selže některá komponenta.

V potaz je také potřeba vzít, že správa HA infrastruktury je mnohem složitější než péče o jeden server. Pokud chcete mít infrastrukturu připravenou téměř na vše, potřebujete load balancing a řadu dalších věcí. Proto se doporučuje nechat návrh i péči o HA infrastrukturu seniorním adminům ve vašem týmu, nebo zvolit poskytovatele, který má s vysokou dostupností mnohaleté zkušenosti.

Vysoká dostupnost tedy není pro všechny. Vždy je nutné spočítat cenu rizika – jak moc si nemůžete dovolit výpadek. Například na začátku podnikání, kdy máte desítky zákazníků, se vám taková investice pravděpodobně nevyplatí. A pro účely vývojového a testo­vacího prostředí je HA režim také většinou zbytečný. Pokud vás hodinový výpadek produkce ale stojí desítky tisíc a ničí vaši rozjetou značku, vysoká dostupnost je pro vás jako dělaná.

Na co si dát pozor

Většina debat o vysokodostupnostní infrastruktuře se točí primárně okolo samotného nastavení aplikačních a databázových serverů, load balancingu a redundantního storage. Aby vaše infrastruktura byla opravdu high availability, potřebujete také záložní připojení k síti. Přestože můžete mít skvělé zázemí a ostřílené adminy, kteří vám připraví všechny load balancery, aplikační a databázové servery, pokud do vaší serverovny vede jen jedno připojení k inter­ne­tu, nejedná se zcela o HA infrastrukturu. Stačí totiž jeden neo­pa­tr­ný bagrista 100 km od vás, který kabel překopne. Totéž platí pro routery – spoléhat se jen na jeden je rizikové. Nejvyšší dostupnosti také nedosáhnete bez redundance elektrického napájení, která vaše servery dokáže udržet v provozu i v případě výpadku.

Asi už tušíte, že dosáhnout plně vysoké dostupnosti ve vlastní serverovně je velmi obtížné, a navíc extrémně drahé. Z tohoto důvodu většina firem takto komplexní infrastrukturu svěří zkušenému poskytovateli hostingových řešení, který má potřebné know-how i redundanci všech komponent. Například ve vshosting~ máme 4 nezávislé optické linky do internetu, zdvojené routery i energetickou soustavu a vysokodostupnostní infrastrukturu zajišťujeme i pro ty nejsložitější české projekty.

Ondřej Flídr Ondřej Flídr
Autor článku je seniorní infrastrukturní administrátor ve společnosti vshosting.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.