facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 12/2017 , DMS/ECM - Správa dokumentů

Projekt v CCM nemusí být náročný

říká Ondřej Voves, business architekt společnosti CanonOndřej VovesCanon je širokou veřejností vnímán jako špičkový výrobce fotografické techniky a tiskových technologií. Canon ale také patří mezi největší poskytovatele dokumentových služeb, jejichž implementaci staví převážně na vlastních softwarových produktech. Dlouhodobá zkušenost společnosti Canon pak vede k vývoji unikátních řešení, která nelze snadno napasovat do standardních škatulek, jako je např. ESB, CCM nebo BPM. Je to dáno specifickým charakterem některých služeb Canonu a nejvíce je to vidět v doméně označované jako CCM. Ondřej Voves, business architekt společnosti Canon, popisuje tato specifika v následujícím krátkém rozhovoru.


ESB - Enterprise Service Bus
CCM - Customer Communication Management
BPM - Business Process Management

V čem je vývoj vašich produktů v oblasti CCM specifický?

Vývoj Canon produktů pro CCM doménu vycházel z historické zkušenosti z transakčními tisky a postupně, v rámci trendů v této oblasti, se posouval hlouběji k dalším požadovaným funkcím, jako např. orchestrace dat z více zdrojů, integrace na systémy typické pro firemní aplikační portfolio, manipulace s těmito daty a reporting celého procesu.


Tento popis se blíží přístupu typického ESB nástroje...

Ano, náš software Cosmos v sobě opravdu zahrnuje typické ESB funkce, tzn. integrace na typické, ale i netypické firemní aplikace a systémy a manipulace s daty z těchto zdrojů. Je pro něj připravena řada konektorů, např. na SAP. Jsou v něm ale také výrazně posíleny BPM prvky a vzhledem k historickému vývoji služeb společnosti Canon je v něm také výrazná podpora manipulace s obrázkovými a textovými dokumenty. Nástroj umožňuje pomocí jednoduchého WYSIWYG editoru vytvořit workflow definující manipulace s přenášenými daty a související business logiku. Například je v systému připraveno přes 50 operací nad pdf soubory (obohacování o grafické prvky, doplňování čárového nebo QR kódu apod.). Nejde tedy jen o vzájemnou integraci firemních systémů, ale i podporu typických manipulací s přenášenými daty a vizualizaci probíhajících jobů. Jako jeden z mála nástrojů, ne-li jako jediný, také nabízí přímou integraci na tiskový software. Zjednodušeně řečeno, pokud od nás klient potřebuje vyřešit nějaký problém v CCM oblasti, náš Cosmos obvykle nabízí řešení. Lze ho použít na malé integrační projekty i na velká komplexní řešení. Přitom na rozdíl od dalších aplikací z CCM domény nejsou výsledné ceny přímo úměrné počtu transakcí, které nástroj realizuje, což je nepochybně zajímavá konkurenční výhoda.


Rozsah funkcí vašeho softwaru je zajímavý, ale nejde jen o další „hračku“ pro ajťáky? Nabízí Cosmos i funkce dostupné přímo business uživatelům bez hlubších technických znalostí?

Samozřejmě! Vzhledem k naší historii, kdy požadavky na naše služby přicházejí ze strany business útvarů, např. z marketingu, je využití pro tyto uživatele klíčové. Většina funkcí je editovatelná stylem drag&drop v grafickém rozhraní, jsou k dispozici připravené typické operace s daty. A co je pro business uživatele možná nejzajímavější, je online dashboard pro prezentaci aktuálního stavu probíhajících operací, např. sledování průběhu odchozí komunikace v rámci marketingové kampaně. Snažíme se tak řešit i současný trend, který se projevuje nejen v oblasti CCM, kdy je potřeba větší flexibilitu procesů zajistit zpřístupněním funkcí, dříve dostupných jen IT uživatelům, směrem k uživatelům z řad business oddělení.


Oblast CCM ovšem zahrnuje mnohem více než jen manipulaci s daty a reporting. Kde jsou tedy limity vašeho softwaru?

My se nesnažíme konkurovat velkým enterprise řešením pro CCM. Jsme ale schopni být s těmito nástroji komplementární, kdy Cosmos slouží jako tzv. „single point of truth“ o všech manipulacích s daty a další software pak může sloužit např. pro design dokumentových a webových šablon. Sjednocená integrační platforma pomůže standardizovat manipulaci s daty a zlevní celkovou implementaci, protože Cosmos, jak už jsem zmínil, není na rozdíl od typických CCM nástrojů licencován dle počtu využitých transakcí. Je třeba také dodat, že my při vývoji softwaru počítáme s integrací na další pokročilá CCM řešení (např. Quadient), pro něž je připravena řada konektorů umožňující snazší napojení. Pasujeme se tak do role systémového integrátora v oblasti CCM, kde jsme schopni vždy nabídnout to nejlepší řešení bez závislosti na konkrétním nástroji. Zkušenosti z některých projektů ukazují, že ve chvíli, kdy je produkt nainstalován v prostředí zákazníka, IT ho využívá jako integrační a orchestrační platformu i pro projekty mimo oblast CCM.

Ondřej Voves, absolvent Vysoké školy chemicko-technologické, začínal svoji kariéru jako manažer jakosti, později přesedlal do oblasti IT, kdy postupně pracoval jako administrátor, projektový manažer a konzultant. V současné době pracuje jako business architekt společnosti Canon, kde je jeho hlavní náplň design služeb a řešení u Enterprise zákazníků společnosti. Hlavní oblastí zájmu je Customer Communication management, ale v souvislosti s portfoliem služeb společnosti Canon i DMS, CRM, ESB a ITSM.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.