facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2011 , DMS/ECM - Správa dokumentů

PDM systémy jsou ve výrobních firmách klíčem ke konkurenceschopnosti



Ať chtějí či nechtějí, musejí dnes výrobní společnosti hledat způsoby, jak zefektivnit své výrobní procesy. Podle profesora Jiřího Marka, autora knihy Integrovaný vývoj produktu a jinak technického ředitele společnosti Toshulin, ovlivňuje až dvě třetiny výrobních procesů oddělení konstrukce, která tak bývá ve většině výrobních podniků úzkým místem. Zkušenosti úspěšných výrobních společností ukazují, že je třeba toto úzké místo rozšířit, aby prostřednictvím neustálých inovací dokázaly čelit sílícím konkurenčním tlakům na trhu.


Základní výzvy: rychlost, kvalita, variantnost

V posledních několika letech byly výrobní podniky nuceny významně zkrátit své projektové doby jednoduše proto, aby zůstaly konkurenceschopné. V prostředí boje o zákazníky a objednávky je rychlost vždy trumfovým esem. V oblasti správy dat to znamená vyhledávat rychleji veškerá návrhová data a automatizovat monitoring procesů a změn. Výroba a nákup probíhají na základě aktuálních dat, takže podnik musí mít přesná data, aby mohl přesněji kalkulovat nabídky. Pokud kalkulace trvají kratší dobu a jsou méně nákladné, zvyšuje se šance na získání zakázky.
Dalším současným imperativem je zvýšení kvality, což především znamená vyhýbat se chybám. K eliminaci nákladných chyb musí mít podnik evidenci o tom, kde jsou využívány jednotlivé komponenty vyráběných produktů. Pracovníci vývojových oddělení potřebují mít kontrolu nad tím, kde je jaká součást instalována a jaký efekt bude mít její modifikace. Eliminace chyb znamená vyšší kvalitu z pohledu vývoje produktu i organizace práce. Zákazníci dále žádají více možností za stejnou cenu, a proto narůstá počet vyráběných produktových variant. Výrobní společnosti hledají způsoby, jak snížit náklady na výrobu různých variant opakovaným použitím dílů ve svých produktech a snižováním jejich celkového počtu. A to znamená mít opět dobrý přehled o tom, kde a jaké díly jsou využívány v jakých produktech.

Řešení – systémy pro správu výrobní dokumentace

Z výše zmíněného jednoznačně vyplývá, že v dnešní době, kdy nárůst objemu výrobní dokumentace a její uchovávání začíná být stále větším problémem, nemohou být tato data využívána zcela efektivně bez sofistikovaného systému pro správu výrobní dokumentace (PDM). Tedy systému, který umí nejen organizovat soubory, ale zároveň dokáže řídit procesy pro správu verzí a řízení přístupu ze strany různých interních a externích uživatelů. Díky svému vývoji se dnes PDM systémy stávají stále efektivnější a uživatelsky intuitivnější. Jsou úzce integrovány s CAD systémy a využívají nejrůznějších grafických zařízení, jež nabízejí zobrazovací funkcionality. Namísto práce s abstraktními čísly a textovými atributy si tak návrháři mohou udělat jasnou představu o dílech a sestavách, na kterých zrovna pracují.
Na trhu existuje celá řada PDM systémů, které vycházely ze třech různých typů požadavků. Původ těch prvních spočívá ve správě dokumentů, přičemž tyto systémy pokrývají požadavky technických oborů prostřednictvím aplikací zaměřených na inovace v oblasti vývoje. Další systémy se vyvinuly na základě potřeb ERP systémů s cílem správy výrobní dokumentace v rámci podnikového softwarového balíku – s využitím komplementárních modulů. Další PDM systémy mají své kořeny v CAD navrhování, přičemž reagují na požadavky vývoje produktu, specifické aspekty výrobní dokumentace a pracovní postupy ve vývojových odděleních.

PDM řešení v praxi:

Strand

Hlavním oborem podnikání společnosti Strand je zakázkové zpracování nerez oceli. Společnost má dvě základní obchodní jednotky. Obchodní jednotka Dopravníky se zabývá komplexním řešením dopravních a manipulačních problémů při mezioperační a expediční přepravě především v provozech s vysokými hygienickými nároky. Obchodní jednotka Architektura realizuje atypické projekty v oblasti stavebnictví, od zábradlí a schodišť do rodinných domů až po rozsáhlé projekty typu stanice metra. Jedním z důležitých článků projektového řízení ve firmě Strand je efektivní řízení znalostí, které je podporováno řešením Autodesk Vault Professional pro správu výrobní dokumentace. Řešení funguje jako nástroj sloužící ke zpřehlednění dat a ke kompletnímu uchování informací o zakázkách. V systému Vault je ke každému typovému výrobku vytvořena složka s popisem konkrétního výrobku a všech existujících variant ve formátu MS Word, seznam proměnných ve formátu MS Excel, skeleton typového výrobku a 3D model i výrobní dokumentace. Při realizaci nové zakázky se v maximální míře využívá stávajícího know-how, kdy se vychází z typových výrobků, které jsou následně přizpůsobovány požadavkům klienta. Každá ukončená akce je podkladem pro doplnění a modifikaci typového výrobku. Implementace řešení pro správu výrobní dokumentace napříč celým procesem zpracování zakázek přinesla podniku vyšší efektivitu práce a lepší přehlednost a přístup ke všem datům.

 

Hlavní přínosy PDM

V rámci organizace jsou PDM systémy využívány v širokém spektru procesů. Zatímco pro konstruktéry znamenají urychlení při vyhledávání požadovaných dat, pro podniky jsou přínosné především z pohledu standardizace. Dříve než začnou pracovat na nějakém projektu, stráví konstruktéři obvykle třicet až čtyřicet procent svého času zkoumáním dostupných informací. PDM systémy dokáží zjednodušit vyhledávání a rozpoznávání všech souborů relevantních k danému návrhu či projektu. Dokáží též zjednodušit opakované využívání existujících komponent a v ideálním případě ušetřit výdaje na procesy opakovaného navrhování a větší část výrobních nákladů. Tímto způsobem podporují PDM systémy standardizaci a omezují počet existujících součástí. Jedna z klíčových oblastí spojených s vývojem produktu se týká správy verzí. Která verze je ta aktuální? Kterou verzi jsme poslali zákazníkovi před třemi týdny? Na které verzi právě pracujeme? Jaké díly a sestavy jsou použity v rámci tohoto návrhu? PDM systém dokáže odpovědět na tyto dotazy poskytnutím jasných a jednoznačných informací o postupu návrhových procesů a o všech verzích. V praxi to znamená eliminaci rizik vyplývajících z práce na starších verzích návrhu. Předchozí verze jsou přitom ukládány a jsou kdykoliv přístupné, což je užitečné zejména v případech, kdy se daný koncept návrhu dostane do slepé uličky a návrhář je nucen se vrátit k dřívější verzi. Vývojové týmy se skládají z mnoha jedinců, kteří na projektu spolupracují často na velkou vzdálenost přes mnoho časových zón a s různými zodpovědnostmi. PDM systém zaručuje, že přístup k datům mají pouze autorizované osoby a že modifikace mohou provádět pouze definovaní pracovníci. Rovněž poskytuje historii všech změn, takže je patrné, kdo, kdy a jaké změny provedl. Systém zároveň eviduje všechna schválení, tj. kdo a kdy daný projekt schválil, čímž poskytuje hmatatelnou zodpovědnost každého člena týmu. Elektronická komunikace výrobní dokumentace v prostředí moderních počítačových sítí je navíc nespočítatelně rychlejší než původní systémy předávání papírových výkresů. Využití replikace dat znamená, že vzdálené lokality mají vždy aktuální verzi produktového návrhu.

Takže proč PDM?

PDM řešení jsou praktická a nákladově efektivní. Jejich implementace se vyplácí velmi rychle, bariéry k jejich zavádění postupně klesají a systémy mají za sebou řadu pozitivních příkladů. S tím, jak CAD archivy bobtnají, mohou se bez systému správy dat stát velmi rychle neřiditelnými. Investice se dnes vyplatí i malým konstrukčním kancelářím. Odhaduje se, že s využitím PDM systému je možné zvýšit míru opakovaného použití existujících součástí o zhruba padesát procent. K tomu lze dále připočítat vyšší míru použití součástí s drobnými modifikacemi, což vede k nižším celkovým nákladům na výrobu.

Martin Peňáz
Autor je obchodní manažer strojírenských řešení společnosti Autodesk v ČR.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.