facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEMS 4/2017 , DMS/ECM - Správa dokumentů

Jak vybrat vhodný systém CMS pro správu webového obsahu

Petr Palas


KenticoChcete připravit nový web, nebo přepracovat ten starý? Potřebujete, aby měl responzivní design? Anebo právě chystáte novou mobilní aplikaci? Na trhu je celá řada technologií a řešení pro správu webového obsahu (CMS - z anglického Content Management System). Které z nich je ale to pravé pro vás a pro váš projekt?


Když se začnete poohlížet po vhodném CMS, zjistíte, že máte na výběr mezi celou řadou technologií – coupled CMS, decoupled CMS, headless CMS, cloudový CMS a dokonce jejich kombinace, např. cloud-first headless CMS. Jak si mezi nimi vybrat? Vyznat se v nich není zrovna snadné. Abychom vám pomohli se ve světě CMS řešení zorientovat, připravili jsme porovnání jednotlivých technologií.

Coupled CMS

Většina tradičních CMS produktů byla navržena jako tzv. coupled CMS. Co to vlastně znamená? Coupled architektura spojuje úložiště obsahu, backendové uživatelské rozhraní pro editory, systém šablon i vlastní kód webu do jediné aplikace. Samotný kód CMS je tak úzce spjatý s šablonami i vašim vlastním kódem. Během instalace, upgradů, hotfixů a průběžného přidávání nové funkcionality se proto musíte starat jak o kód CMS, tak o kód webu. Typickým příkladem této architektury jsou blogy nebo jednodušší webové stránky bez integrací s jinými aplikacemi či systémy. 

Obr.1: Zjednodušené schéma architektury Coupled CMS
Obr.1: Zjednodušené schéma architektury Coupled CMS


Decoupled CMS

Oproti tomu decoupled architektura odděluje backendové prostředí pro správu obsahu od frontendového prostředí pro jeho publikování. Výsledkem jsou dvě samostatné části, které mezi sebou CMS vzájemně synchronizuje. Backendové prostředí pro správu a úpravy obsahu je přitom chráněné firewallem. Oproti coupled CMS tato architektura také do určité míry umožňuje oddělit vlastní kód webu od kódu CMS. Používá se především u webů s vysokou návštěvností a s větším počtem stránek. 

Obr.2: Zjednodušené schéma architektury Decoupled CMS
Obr.2: Zjednodušené schéma architektury Decoupled CMS


Headless CMS

Tradiční CMS byly vytvořeny pro správu a zobrazování obsahu webových stránek. Ty už ale dávno nejsou jediným digitálním médiem, pro které firmy svůj obsah tvoří. Za posledních 10 let se výrazně změnil způsob, jakým uživatelé obsah konzumují – stále více a více sdělení si zobrazujeme přes mobilní aplikace. S virtuální realitou a s Internetem věcí jsme vstoupili do éry, kdy budeme obsah přijímat a prohlížet na jakémkoli zařízení a v mnoha různých formátech.

Právě zde přichází na scénu headless CMS, který představuje nový přístup ke správě a publikování obsahu. Tradiční coupled nebo decoupled CMS je navržený tak, aby dokázal obsah zobrazovat primárně jako webovou stránku. Jeho součástí je tak ve většině případu tzv. template engine, který web renderuje. Právě on je jakousi pomyslnou „hlavou“ CMS, která určuje, jakým způsobem se bude vytvořený obsah uživatelům zobrazovat.

Jak to ale udělat, pokud chcete se zákazníky komunikovat různými kanály a na různých zařízeních? Headless CMS se bez této „hlavy“ jednoduše obejde tím, že rozdělí její role. Zatímco CMS se stará o obsah a jeho publikování, o správné zobrazení se postarají samostatné aplikace, které s ním komunikují pomocí API (z anglického Application Programming Interface). I proto je toto řešení často označováno jako API-first.

Headless CMS tedy umožňuje publikovat obsah z jediného úložiště a zobrazit ho uživatelům na různých zařízeních a v různých komunikačních kanálech. U jeho architektury můžete frontend pro webové stránky nebo mobilní aplikace vytvářet pomocí jakéhokoli programovacího jazyka a pracovat přitom se svými oblíbenými nástroji. Kód CMS je v tomto případě od vašeho vlastního kódu zcela oddělený. 

Obr.3: Zjednodušené schéma architektury Headless CMS
Obr.3: Zjednodušené schéma architektury Headless CMS


CMS v cloudu

Další možností pro správu webového obsahu je CMS v cloudu. Jedná se o tradiční CMS (coupled nebo decoupled), který nebyl pro cloud původně vytvořen, ale je prostě nainstalovaný a spravovaný v cloudovém úložišti. Pokud chcete docílit toho, aby se i váš klasický CMS vznášel v oblacích, musíte nakonfigurovat webový server, nainstalovat systém a starat se o upgrady, hotfixy, zálohování, bezpečnost a výkon. Teprve potom se můžete věnovat práci na webové stránce samotné.

Někteří poskytovatelé CMS nabízí managed hosting v cloudu. Díky němu vaše stránky zvládnou vyšší návštěvnost a vaše interní IT oddělení nebude mít tolik práce s údržbou hardwaru. Další poskytovatelé přišli na trh s CMS nabízeným jak PaaS (z anglického Platform as a Service, tedy platforma jako služba). Na rozdíl od managed hostingu nabízí PaaS možnost automatizované údržby.

Protikladem CMS v cloudu jsou tzv. cloud-first CMS. Tedy CMS, které byly od základu vytvořeny pro cloud za účelem vytěžení všech jeho výhod.

Cloud-first headless CMS

Novinkou je cloud-first headless CMS. Jeho architektura kombinuje prvky cloud-first CMS a headless CMS. Backendové rozhraní je spolu se všemi daty přístupné v cloudu. Zde můžete obsah připravovat, publikovat a upravovat. V cloudu se také nachází API, pomocí které obsah doručíte do jednotlivých aplikací – ať už jde o web, smartphone, chytré hodinky nebo virtuální realitu. O správné zobrazení obsahu na každém zařízení se pak už postarají příslušné aplikace.

Nejčastěji je tento typ CMS nabízen jako SaaS řešení (z anglického Software as a Service, software jako služba). To znamená, že by se měl jeho poskytovatel postarat o základní infrastrukturu, databázi, úložiště, publikování obsahu, instalaci, upgrady a hotfixy, výkon i bezpečnost. Uživatel se o to víc může soustředit na vlastní vývoj webu nebo mobilní aplikace. Stejně tak si nemusí dělat starosti s kódem systému či tím, jak si web poradí s velkým náporem návštěv. 

Obr.4: Zjednodušené schéma architektury Cloud-first headless CMS
Obr.4: Zjednodušené schéma architektury Cloud-first headless CMS

Je ale potřeba zmínit, že cloud-first headless architektura není vhodná pro všechny případy. Jestli vám stačí jednoduchá stránka postavená na šabloně, kterou není třeba složitě upravovat, nebo potřebujete, aby byl váš web co nejrychleji online, porozhlédněte se raději po tradičním CMS, případně se obejdete zcela bez něj. To stejné byste měli udělat, pokud hledáte řešení, které má kromě správy obsahu zabudované také nástroje pro e-commerce a online marketing. V současnosti cloud-first headless CMS zatím tyto funkce neobsahují, v blízké budoucnosti se to ale může změnit.

Jak je to s cenou?

Z hlediska ceny a platebních podmínek jsou největší rozdíly mezi tradičními a cloudovými CMS. Tradiční CMS často využívají licenční model. Znamená to, že si zakoupíte právo používat software v určité konfiguraci nebo na určené časové období, např. dvou let. Díky tomu máte přístup ke všem funkcím v zakoupené verzi i podporu pro vývojáře.

Oproti tomu cloudové CMS většinou nabízí model předplatného. Měsíčně tedy platíte poplatek za přístup do systému a ke správě obsahu na platformě poskytovatele CMS. Protože je služba hostovaná v cloudu, upgrady a aktualizace v ní probíhají automaticky, bez dalších příplatků. O přesné ceně většinou rozhoduje to, jakým způsobem a v jakém rozsahu využíváte jednotlivé funkce a jakou návštěvnost má váš web.

Už se jen správně rozhodnout

Když už znáte všechny rozdíly mezi jednotlivými typy CMS a rozumíte jejich výhodám a nevýhodám, věříme, že si dokážete vybrat to správné řešení pro váš projekt. Ať už se rozhodnete ztratit hlavu, vznášet v oblacích, nebo zůstanete věrní tradičním systémům, je důležité, abyste s výsledkem byli spokojení nejen vy, ale také vaši vývojáři, editoři obsahu a v neposlední řadě zákazníci.

Petr Palas
Autor je zakladatel a CEO firmy Kentico Software.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -