facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2009 , DMS/ECM - Správa dokumentů

Datové schránky už klepou na dveře



Již jen za několik týdnů vstupuje v platnost zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, který otevírá dveře pro elektronické úřadování. Ministerstvo vnitra pořádalo po celé jaro tzv. Datovou roadshow, která úřadům veřejné správy vysvětlovala postup a přínosy tohoto projektu datových schránek. Nutno říct, že zájem o semináře byl veliký a roadshow, jejíž hlavní postavou byl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, plnila sály kdekoliv, kam přijela. Sám náměstek ministra představil Informační systém datových schránek (ISDS) na úvod konference ISSS v Hradci Králové. Dlouhotrvající potlesk přítomných zástupců úřadů i IT firem byl důkazem toho, že projekt má u odborné veřejnosti podporu.


Novela zákona: dobré zprávy

Řadu otázek, které se kolem datových schránek v uplynulých měsících objevovaly, zodpověděla novela zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Ta byla součástí vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o archivnictví a spisové službě a který 6. května schválila poslanecká sněmovna. Orgány veřejné moci určitě potěší, že náklady spojené s provozováním ISDS bude hradit stát ze státního rozpočtu z kapitoly „všeobecná pokladní správa“. Další potěšující zprávou je vznik tzv. přechodného období, které od 1. července umožní přihlášení do datové schránky, ale nikoli její aktivaci. K té může dojít později, nejpozději však do 1. listopadu. Novela rovněž od 1. 7. 2010 umožní komunikaci mezi právnickými osobami navzájem. Je však třeba připomenout, že legislativní proces ještě není u konce a zmiňované změny musí ještě schválit senát a podepsat prezident.
Bez ohledu na spekulace o odložení účinnosti zákona jsme byli v uplynulých měsících a týdnech svědky usilovné přípravy na datové schránky na straně dodavatelů softwaru (samozřejmě diferencovaně) i orgánů veřejné moci. Ty pro zajištění komfortní obsluhy datové schránky v tuto chvíli řeší metodiku a softwarovou podporu oběhu elektronických dokumentů, pořizují si rozhraní na ISDS a aktualizují programové moduly spisové služby, které jsou pro automatizované zpracování a distribuci datových zpráv nutné či vhodné. Kraje a obce s rozšířenou působností by navíc měly co nejdříve začít budovat tzv. technologická centra a v nich provozovat aplikace podporující e-government (v první řadě právě hostovanou spisovou službu). S jistým zpožděním roste zájem o problematiku také u komerčních firem, zapsaných v obchodním rejstříku, jichž se povinnost používat datové schránky týká také.

Testování běží

Prvního května byl zahájen pilotní test Informačního systému datových schránek, a to na dvanácti pracovištích. Jako první komunikovala s datovou schránkou spisová služba GINIS Ministerstva vnitra provozovaná v rámci projektu eSSL MV ČR. Během prvního květnového týdne byly ověřeny funkce spojené s napojením spisové služby na ISDS, především pak přihlášení, odeslání a příjem zpráv do a ze systému datových schránek. Do konce měsíce pak proběhlo testování i dalších rozšíření a pomocných funkcí, jako jsou například kontrola stavu doručení či přehled odeslaných nebo přijatých zpráv.
Systém spisové služby prokázal při testech očekávanou funkčnost. K tomu přispělo i jeho předchozí testování na simulátoru datových schránek poskytnutým dodavatelem. Simulátor dokázal pro účely testování nahradit všechny funkce skutečného ISDS, a tak bylo možné systém s předstihem připravit na ostré napojení. Netestuje však pouze Ministerstvo vnitra, které je jako předkladatel zákona o e-governmentu a provozovatel ISDS úřadem vzorovým. Své zkušenosti s datovými schránkami měli už v polovině května také na Městském úřadu Nový Bor. „Za prvních čtrnáct dní máme pozitivní poznatky o rychlosti systému, rychlosti přijímání a odesílání zpráv, a to včetně příloh v elektronické podobě. Testovací provoz jede dle harmonogramu a lze předpokládat, že jej k plánovanému termínu, kterým je 1. červenec, bude možné naplno zprovoznit,“ hodnotí testování tajemník novoborského městského úřadu Antonín Metál.

Obr. 1: Datové schránky v praxi – klient spisové služby GINIS s dokumenty nataženými z datové schránky
Obr. 1: Datové schránky v praxi – klient spisové služby GINIS s dokumenty nataženými z datové schránky

 

Peníze až na prvním místě

Jak vysoké budou dotace? To byla otázka, která se řešila celé jaro. Definitivně jasno bylo 3. dubna, kdy byla vyhlášena výzva „Technologická centra a spisová služba“ na předkládání individuálních projektů v rámci Integrovaného operačního programu. O dotace na vybudování technologického centra a spisovou službu mohou žádat kraje a obce s rozšířenou působností (ORP) a z evropských peněz pokrýt 85 procent celkových způsobilých výdajů. Kraje mohou získat až dvacet milionů korun na technologické centrum a dva miliony korun na elektronickou spisovou službu, ORP maximálně čtyři miliony – pokud technologické centrum zřídí. Kromě toho mohou ještě čerpat příspěvek 23 tisíc korun na každou obec, se kterou uzavřely partnerskou smlouvu na provozování její spisové služby.
Následující týdny budou tedy především ve znamení přípravy podkladů (studie proveditelnosti) pro budování hostingových center a vyhlašování výběrových řízení na jejich dodavatele i dodavatele spisových služeb. „Chtěli bychom, aby klient takové spisové služby byl natolik jednoduchý, aby pracovníci „jedničkových“ obcí mohli práci s ním snadno zvládnout a bez problémů splnit svoji legislativní povinnost práce s datovou schránkou. Výběr dodavatele nehodláme v žádném případě podcenit, vždyť je jasné, že jejich případné budoucí nářky a stížnosti budou směřovat právě na nás jako provozovatele technologického centra,“ říká například starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

Autor je vedoucím sekce marketingové komunikace společnosti Gordic.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.