facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro výrobní podniky II , Plánování a řízení výroby

Štíhle nejen ve výrobě



EpicorJeště před dvěma desetiletími fungovala většina výrobních firem na principu velkých objemů výroby a nízkých jednotkových nákladů. Situace se změnila a tímto způsobem dnes pracují převážně již jen podniky produkující komodity s nejnižší marží. Většina ostatních firem musí reagovat na protichůdné požadavky odběratelů – krátké dodací lhůty, zvýšenou kvalitu a nízkou cenu. Zvládnout tyto konflikty lze pouze pomocí těsně integrovaného a koordinovaného systému pro práci s informacemi, což přeloženo do řeči IT znamená s pomocí moderního ERP systému, který podporuje tzv. štíhlé procesy.


V jádru filozofie štíhlého podniku je požadavek, aby mohla být hodnota v rámci jednotlivých procesů stanovována jednoznačně a neproduktivní činnosti, speciálně pak ty, které nepřinášejí žádnou hodnotu zákazníkům, mohly být odstraňovány už „za běhu“. Základní dynamika, která řídí veškeré činnosti, funguje v pojetí štíhlé výroby tak, že každý krok procesu je odpovědí na požadavek zákazníka – tak jak jdou v řadě za sebou (tzv. metoda „pull“, která předchází nadprodukci). Tento proces by měl fungovat nejen v rámci samotného podniku, ale měl by se promítnout i do celého dodavatelského řetězce a zahrnout také ostatní obchodní partnery.

Odstranění procesů, které nepřinášejí přidanou hodnotu, je klíčem k fungování většiny současných firem – hodnota je pak v rostoucí míře definována požadavky zákazníka. To by mělo umožnit dodávat zákazníkům zboží a služby efektivněji, flexibilněji a s větším ziskem. Štíhlé principy lze zavést pomocí ERP systému, který podporuje:

  • tok založený na požadavcích,
  • automatizované workflow,
  • kombinovaný režim výroby,
  • automatizovaný tok materiálu,
  • řízení kvality,
  • spolupráci s partnery.

V případě štíhlé výroby musí ERP systém podporovat i speciální metody, jako je just-in-time a související techniky, například signály kanban (způsoby doladění výrobního procesu). Systémy, které podporují štíhlou výrobu, by měly nabídnout silnou podporu pro tok založený na požadavcích – tak aby byl vždy zřetelný vztah mezi zákazníkem a úkolem. Bezpapírová výroba by se měla řídit elektronickým tokem požadavků, které nabízejí i veškeré informace o plnění příslušných úkolů. Tuto funkcionalitu lze posílit pomocí automatizovaného workflow umožňujícího kompletní koordinaci činností. Nakonec se organizace může rozhodnout nasadit systémy pro řízení činností podniku (business activity management, BAM). V jejich rámci je možné implementovat proaktivní pravidla podnikání a díky nim efektivněji reagovat na události v reálném čase.

Produktivita

Přínosy pro produktivitu spojené s efektivní implementací ERP systému se týkají všech úrovní v organizaci. Úlohy opakující se ve velkém objemu vyžadují efektivní uživatelské rozhraní, které lze snadno používat a současně nabízí dostatečný výkon. Uživatelé by měli mít možnost vyhledávat potřebné informace bez ohledu na to, s jakou částí aplikace zrovna pracují. Navigace pomocí nabídky (menu) je pro pohyb v rámci aplikace poměrně neefektivním způsobem. Modernější ERP aplikace proto podporují paradigma, které umožňuje „přesun odkudkoliv kamkoliv“.

Zvýšení produktivity se obvykle skrývá v detailech fungování ERP systému. Například i tak jednoduché funkce, jako je možnost automatického vyplňování formulářů nebo možnost je kdykoliv ukončit, mohou změnit produktivitu spojenou s procesy zadávání dat. Na vyšších úrovních bude produktivita organizace záviset na tom, jak snadno lze přistupovat k datům a dále je reportovat. I zde je velmi důležitá snadnost použití. Nepohodlné rozhraní a špatně pochopitelné postupy vysloveně odrazují a v mnoha organizacích pak lidé s těmito systémy pracují pokud možno co nejméně. V řadě společností licence zakoupené k ERP systému vůbec nejsou plně využívány.

Efektivita procesů, rychlost reakce a flexibilita patří mezi úkoly, které se průběžně řeší ve většině organizací. Zlepšení bývá stále více spojeno s podpůrnou informační infrastrukturou. Nová generace ERP řešení takovou infrastrukturu poskytuje. Ale i když manažeři chápou, co „štíhlý“ provoz znamená teď, měli by se zamyslet nad tím, co to bude znamenat za pět let, a investovat do technologie, která jim v budoucnu zajistí konkurenční výhodu. Velmi významnou roli v tom všem budou hrát sociální sítě i nové metody manažerského rozhodování.

Marián Janči
Autor působí ve společnosti Epicor Software Czech.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.