facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2018 , Plánování a řízení výroby

Průmyslový internet věcí chce 86 % firem

Pavel Vrba


Foxconn 4TechV roce 2017 odstartovala u firem všeobecná celosvětová osvěta na téma průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things - IIoT). Co však zůstává stále trochu za očekáváním je fakt, že praktické využití je často zbožným přáním bez reálného nasazení. Z posledních dat výzkumných společností však vyplývá, že začíná být vidět světlo na konci tunelu.


Průzkumy v oblasti průmyslového IoT, například od Bsquare nebo IDC pojednávají sice o zámořském trhu, který má před českým a evropským často náskok, ale směle ji s mírnou rezervou lze promítnout i na český a evropský trh. Čísla hovoří za vše – téměř 86 % amerických průmyslových firem se aktuálně zabývá nasazením IIoT do provozu a 84 % z nich věří, že tato řešení významně zvyšují efektivitu podnikání.

Nadšení velké

Průmyslový trh dnes hledá příležitosti vedoucí k vyšší efektivitě, kvalitě a zároveň úsporám, produktivitě a inovacím, které jsou buď vynucené legislativou, například v automobilovém průmyslu, žádané trhem nebo jako reakci na konkurenci. Přes 95 % průmyslových firem tak vidí v IIoT významný prvek, který jim do budoucna pomůže uspět na trhu. Kromě toho, díky ekonomickému růstu a globálnímu dynamickému prostředí, vidí řada průmyslových firem za novými technologiemi také alespoň částečné řešení neutěšeného stavu na trhu práce – především v Americe a Evropě. Dalšími zjištěními jsou:

  • Téměř dvě třetiny průmyslových firem (77 %) počítá s růstem investic do IoT v příštích dvanácti měsících i přesto, že řada projektů nemá ještě zcela jasné obrysy.
  • Devět z deseti manažerů v provozu a výrobě cítí, že trend IIoT je důležitý a je potřeba ho brát v potaz při rozhodování o rozvoji firmy.
  • Průmyslové firmy využívají IIoT nejčastěji pro připojení technologických celků a získávání dat (78 %), monitoring technologické infrastruktury (56 %) a také pro pokročilou analýzu dat (48 %).
  • Více než 90 % firem, které již IIoT nasazují, se zaměřuje především na logistiku (67 %), podporu při optimalizaci nákladů (24 %) a také na zvýšení objemu výroby (18 %).
  • Více než polovina firem využívá IIoT jako službu a ke slovu přichází i provoz v rámci privátních nebo hybridních cloudů. Dochází tak k úzkému propojení IT infrastruktury s technologickou infrastrukturou výroby.

Zkušenost a praxe je o dost menší

Nadšení pro nové technologie a trendy je v průmyslu poměrně velké, ale realita často zaostává za přáním výrobních nebo finančních manažerů. Řada projektů je ve fázi příprav a řada firem teprve uvažuje, jak vhodně IIoT využít pro své potřeby. I u firem, které již za sebou mají implementaci průmyslového Internetu věcí, je připojeno v průměru 50 % zařízení, technologií nebo procesů. To přináší velkou příležitost pro budoucí rozvoj a zároveň možné rozčarování z nedostatečných přínosů, které nelze naplno využít díky malé komplexitě řešení.

Na českém i mezinárodním trhu se v poslední době objevuje řada informací od velkých i středních firem, které investují do nových technologií ve spojení s IIoT a tím související automatizací v rámci iniciativy Průmysl 4.0. Obvykle se lze setkat s několika typy projektů, které jsou dnes nejčastěji zmiňovány:

  • Připojení výrobních zařízení a získávání dat – téměř 80 % firem využívá IIoT pro sběr dat. Otázkou je, zda je pak efektivně využívá pro řízení nebo rozhodování.
  • Monitoring technologické infrastruktury – přehled o stavu, predikce, předcházení výpadkům, údržba – to vše jsou témata, která zde byla již před IIoT a byla součástí nástrojů a systémů pro monitoring technologií. IIoT tak vstupuje do světa tradičních systémů a pro 56 % firem znamená rychlejší, jednodušší a především přesnější získávání dat pro monitoring infrastruktury – ať již výrobní nebo podpůrné.

Správná data jsou základ

Průmyslový internet věcí má významný dopad i do složitějších témat ve výrobě a dalších oborech. Řada firem se dnes začíná intenzivně zabývat tím, jak správně využít hromady dat, které má k dispozici. Každým okamžikem vzniká exponenciální řadou obrovské množství dat, které není v lidských silách vyhodnotit. Pokročilé technologie umělé inteligence, strojového učení a prediktivní analýzy pomáhají správně sesbírat, roztřídit a vyhodnotit data, která pak mohou reálně podporovat rozhodování. Zde bývají často velké rezervy. Firmy se domnívají, že mají chytré technologie včetně IoT, ve skutečnosti ale pouze hromadí data bez jejich efektivního využití. Méně než polovina firem dnes aktivně využívá dat pro další analýzy nebo dokonce pro rozhodování v reálném čase.

Pro automatizaci a Průmysl 4.0

Průmyslový internet věcí sebou přináší snadnější cestu k automatizaci. Není třeba kompletně měnit starší infrastrukturu, inteligenci jí dodají například IoT zařízení v podobě chytrých senzorů či levných embedovaných mikropočítačů připojených na jedné straně ke stávající technologii a na straně druhé do Internetu. Další významnou roli pak hraje platforma IIoT jako softwarový nástroj pro sběr a zabezpečenou komunikaci dat, správu IoT zařízení, autorizaci a autentikaci, pravidlově definované řízení toků zpráv a dalších funkcí bez ohledu na koncové technologie nebo vstupy – těch lze integrovat libovolné množství a nemusí se vždy jednat o ty nejnovější. Samotná platforma a chytrá IoT zařízení jsou základní stavební kameny IoT světa. To správné uplatnění průmyslové IoT nalezne díky integraci s pokročilou datovou analytikou, využití neurálních sítí, strojového učení, strojovým viděním a v neposlední řadě i prediktivní analýzou. Celý ekosystém pak může efektivně a částečně samostatně vyhodnocovat obrovské objemy dat, které pak lze snadno interpretovat a činit potřebná rozhodnutí, které systém není schopen vyřešit sám. Díky tomu pak lze postupně zavádět automatizaci od úplného základu až k plně autonomním systémům, které jsou schopné se v řadě případů samy rozhodovat a předávat informace potřebné pro řízení. Zjednoduší tak procesy a v řadě případů i omezí plýtvání výrobními prostředky a pomohou k úsporám.

Průmyslový internet věcí je doménou výrobních firem, které se podílí na adopci IIoT z 93 %. Nemalý význam ale získávají další obory – petrochemický průmysl, logistika a energetika.

V jednoduchosti je síla

Průmyslové IoT nabírá na významu především u jednoduchých aplikací, kterým dnes výrobní i IT manažeři rozumí a které přináší prokazatelné výhody a dopady do fungování firmy. Často skloňovaným tématem jsou dnes úspory v oblasti energií. Skutečně dnes firmy umí efektivně vyhodnocovat svou spotřebu energie a včas reagovat? Průmyslový internet věcí dnes umožňuje snadnou integraci stávajících výrobních prostředků, které spotřebovávají elektrickou nebo jinou energii, sbírat a třídit data a pomocí byznys inteligence a pokročilé datové analytiky predikovat chování a navrhovat případné korekce v reálném čase, které ve finále vedou k prokazatelným úsporám nebo lepšímu využití energie. Dalším přínosem je pak přesné stanovení energetických vstupů až do úrovně jednotlivých výrobků. Tento princip je uplatnitelný od složité výroby, přes telekomunikační sítě, datová centra až po energetické společnosti.

Proč je vlastně IIoT takový hit?

Řada firem hledá stále nové impulzy, které pomohou v dalším rozvoji a úspěchu na složitém a nepředvídatelném trhu. IIoT je téma, kterému rozumí IT i provozní manažeři a je pochopenou evolucí pro další rozvoj. Pro 91 % firem je IIoT vhodným nástrojem pro řízení provozu a stavu technologií, 24 % řeší optimalizaci nákladů. Do budoucna jsou důležitými faktory pro další rozvoj IIoT automatizace (35 %) a monitoring (29 %).

Průmyslový internet věcí se stává obdobným hitem, jako byl před pár lety cloud computing. Dnes už je cloud vnímaný prakticky jako nezbytnost - před pár lety byl přitom ještě noční můrou řady IT manažerů. V případě průmyslového internetu věcí lze očekávat obdobný nástup - od postupného seznamování a zavádění dílčích řešení až po komplexní přístup a běžný rutinní implementace. Základem úspěchu však stále zůstává, zda firmy dokáží naplno využít potenciál nových technologií a neuváznou v půli cesty.

Pavel Vrba Pavel Vrba
Autor článku je R&D manažerem ve společnosti Foxconn 4Tech.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.