facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2024 , Plánování a řízení výroby

Český průmysl má chuť automatizovat, klíčem je ale mezilidská spolupráce

Matěj Kult, Antonín Boháč


Značky jako Škoda nebo Baťa zaslouženě rezonují po celém světě. Průmysl má v Česku obrovské jméno a tradici, na které můžeme být právem hrdí. V současnosti však čelí řadě prob­lémů. Tím hlavním je skutečnost, že lidská práce je rok od roku dražší a v průmyslu rychle přestává být udržitelnou. Firmy se proto obracejí na moderní technologie, které jim pomáhají obrovské množství procesů automatizovat. Proč tomu tak ale už dnes není? Jak se český průmysl k inovacím staví? A co musíme udělat pro to, abychom odhalili jejich plný potenciál?


Tak jako v 19. století nahradily živé pracovníky stroje, dnes jejich roli začínají suplovat digitální technologie. České firmy si toho všímají – na vlastní oči totiž vidí, že jim tyto nástroje dokážou snižovat náklady a urychlovat výrobu. Už dnes je zřejmé, že průmysl dosahuje díky automatizaci skvělých výsledků, a to zejména v nových provozech. Přesto tu existuje obrovský potenciál i v modernizaci starších výrobních linek nebo implementaci nástrojů, které dovedou výrobu kontrolovat.

Budujme důvěru v technologie

Je to bezesporu umělá inteligence, která si v automatizaci právem bere hlavní slovo. Ačkoli její vývoj probíhá už desítky let, její benefity vidí firmy často až nyní. Mezi nejvýznamnější trendy patří integrace AI při navrhování a realizaci dílčích částí automatizačních projektů. Správná utilizace nástrojů umělé inteligence dokáže úžasným způsobem zvýšit efektivitu práce integrátorů řídicích systémů. V některých provozech mají metody umělé inteligence již nyní obrovskou přidanou hodnotu. Jinde ale teprve dostávají prostor ukázat, co umějí. Například v rozsáhlých dopravníkových systémech velkých výrobních podniků může AI zajistit snížení spotřeby energie a zvýšit rychlost výroby komplexním časováním jednotlivých instrukcí k pohybu materiálu. Tyto systémy jsou ale zatím standardně řešeny pomocí binárních logických operací.

Dalším příkladem je automobilový průmysl. V něm dovede AI skvěle kontrolovat kvalitu vstupních materiálů pomocí rentgenu nebo infra­čer­ve­ných bran. Umělá inteligence je v tomto ohledu nejen levnější, ale i výrazně přesnější než člověk. Tím markantně zvyšuje spo­leh­li­vost, která je v tomto průmyslu nejdůležitější veličinou a snižuje chybovost – i pouhé minutové zpoždění při zastavení linky totiž může znamenat škodu v tisících eur. Zajímavé je také její využití pro analýzu velkých objemů dat v reálném čase, a to díky pokroku v oblasti cloud computingu a distribuovaných výpočetních systémů.

Balanc mezi vývojem a implementací

Vývoj inovací je rychlý. Zatímco minulý rok jsme si poprvé zkoušeli pracovat s generativní AI, dnes ji už firmy běžně používají k rutinním úkolům a šetří tak klidně hodiny práce týdně. Už teď si můžeme být jisti, že se do konce roku objeví nespočet nových zajímavých technologií. Pouze se softwarovým vývojem si však nevystačíme. Jestliže chceme docílit toho, aby nám inovace pomáhaly zefektivňovat výrobu, musíme přimět společnost, aby se s nimi naučila pracovat a přijala je stejně, jako na sklonku minulého tisíciletí přijala internet nebo mobilní telefony.

Právě edukace a vysvětlování přínosů moderních technologií je tím, na co bychom se vedle vývoje měli zaměřit. Klíčová je spolupráce firem s univerzitami. Lidé zkrátka musejí v prvé řadě technologiím rozumět. V našem zájmu by mělo být i to, abychom tyto lidi dokázali za jejich úsilí patřičně ohodnotit. Pokud si odborníky vychováme, ale nezaplatíme, odejdou nám do zahraničí.

Možná si říkáte, proč firmy s pomocí těchto technologií svou výrobu dávno neřídí. Reálně jde o postupný vývoj. Ačkoli si jejich přínos uvědomují, musejí nalézt správný balanc mezi investicí do inovativních projektů a implementací prokázaných nejnovějších technologií s vysokou přidanou hodnotou.

Je jasné, že automatizace je zásadní trend, který firmy nemohou ignorovat. Vývoj a implementace technologií bude neustále zrychlovat, a to především díky jejich rostoucí cenové dostupnosti a povědomí. Osobně si myslím, že v Česku jsme v tomto ohledu v čele pelotonu. S každým dalším krokem směrem k digitalizaci a automatizaci posilujeme svoji konkurenceschopnost na globálním trhu. Pokud budeme i nadále investovat do moderních technologií a vzdělávání svých pracovníků, máme před sebou skutečně slibnou budoucnost. Je jen na nás, jak potenciál automatizace využijeme.

Matěj Kult Matěj Kult
CEO a zakladatel AIKIT Digital
Antonín Boháč Antonín Boháč
Head of Automation Consulting v AIKIT Digital
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Zatímco některé firmy cloud teprve objevují, jiné už procitají z euforie

IT Systems 10/2024Obsah aktuálního vydání IT Systems je velmi pestrý a tím více z něj jako dominantní téma vystupuje příloha ERP systémy, která je věnovaná otázkám výběru a implementace klíčového informačního systému většiny podniků. Ve spolupráci se zkušenými experty jsme se zaměřili na problematiku automatizace procesů, trendy v oblasti e-commerce, systémy WMS pro řízení skladů, ale také například cloudovou strategii, kterou už některé podniky začínají přehodnocovat. A chybět samozřejmě nemůže ani téma využití umělé inteligence.