facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 4/2022 , Plánování a řízení výroby

Plánování dle principů štíhlé výroby

Ing. Vladimír Bartoš


Na přelomu 21. století si nechala americká automobilka General Motors zpracovat srovnávací studii svých výrobních postupů se svým největším konkurentem Toyotou. Výsledky studie zapůsobily jako bomba: Toyota vyráběla auta s výrazně menšími zásobami, rozpracovaností a za výrazně kratší čas. GM stejně jako celý západní svět tehdy využívali k řízení tlakové metody založené na MRP, kdežto Toyota využívala tahový systém.


Tlakové plánování je založeno na tom, že MRP propočítá pro plánovanou poptávku co, kdy a kolik je potřeba nakoupit a vyrobit a pak plánovač uvolňuje do výroby a nákupu výrobní příkazy a nákupní požadavky, pomocí nichž tlačí celý materiálový tok.

Tahové řízení vychází z předem navržených KANBAN smyček, které zajišťují doplňování cílových supermarketů na přednastavenou úroveň zásob tahem ze stanovených zdrojů po předem nastavených KANBAN množstvích/ přepravkách. Snížení množství v cílovém super­mar­ke­tu je tahovým signálem pro jeho doplnění. A KANBAN okruhy lze na sebe libovolně navazovat. Půjdeme-li odzadu, posledním okru­hem bude doplňování skladu hotových výrobků montáží. Předposlední okruhy budou doplňovat vstupní komponenty do supermarketů montá­že ze zdrojových prvovýrob. Ještě před tím budou KANBAN okruhy doplňovat komponenty a materiály ze skladů do supermarketů strojů prvovýroby. Tentýž princip můžeme použít za určitých okolností i pro řízení dodávek od dodavatelů do našich skladů.

KANBAN

Co vlastně znamená japonské slovo KANBAN? Jde o systém založený na kartách a nástěnkách.

Zpočátku byly tahovými signály jednoduše vyprázdněné přepravky ze supermarketu. Každá měla pevné označení, který artikl a v jakém množství má obsahovat, zdroj a cílový supermarket. Postupně byl systém vylepšen tím, že přepravky přestaly mít pevné označení, které bylo přesunuto na KANBAN papírové karty. Vždy, když manipulant vyprázdní v cílovém supermarketu přepravku, sejme z ní KANBAN kartu a přesune ji na zdroj, kde ji zapíchne do nástěnky nebo vloží do schránky. Operátor na zdroji pak vidí, co a v jakém množství má zajistit. Naplní přepravku a umístí na ni z nástěnky či schránky KANBAN kartu. Manipulant provede převoz do cílového supermarketu a tím jeho doplnění.

KANBAN

Zatímco tlakové řízení se snaží efektivně využívat zdroje, tahové vyžaduje práci zdrojů pouze tehdy, pokud existuje tahový signál. Jinak zdroje stojí a čekají.

Aplikace štíhlé výroby mívá obrovský efekt

Štíhlá výroba nařizuje:

 • zlikvidujte všechny zbytečné činnosti,
 • přestavte prostory tak, aby byl materiálový tok jednoduchý a přímočarý,
 • zrušte zbytečné sklady a mezisklady,
 • zapojte své pracovníky do řídícího a inovačního procesu,
 • zapojte své dodavatele a zákazníky do řídícího procesu,
 • snižte nekvalitu na minimum,
 • řiďte výrobu „tahem“ všude, kde je to možné,
 • již v konstrukci navrhujte výrobky optimálně pro daný typ výroby, unifikujte,
 • vykliďte z výrobních prostor všechny materiály, nástroje a přípravky, které pravidelně nepoužíváte.

Všechny tyto principy spolu souvisí a efekt jejich aplikace bývá obrovský. Proč zahraniční majitelé nekupují naše výrobní prostory po zkrachovalých firmách a raději staví na zeleném? Nové výrobní haly většinou neobsahují žádné mezistěny. Jsou to obří otevřené prosto­ry, ve kterých lze uspořádat sklady a výrobu dle okamžité potřeby.

Všimněte si, že při takovéto organizaci je skladník nebo výrobní děl­ník přímou součástí řízení. Nepotřebuje informační systém stále pře­po­čí­tá­va­jí­cí plán ani mistra udělujícího striktní pokyny. Ví, co a kdy má dělat, co má vyšší prioritu. Zná souvislosti, takže při nekvalitě může rovnou upozornit původce a podílet se na nápravě i prevenci.

Co KANBAN neumí?

Tradiční KANBAN řízení má však ve srovnání s tlakovým MRP plánováním a řízením i slabiny:

 • nezvládá zakázkovou výrobu,
 • vyžaduje proškolené a spolehlivé operátory,
 • má potíže s řešením nekvality,
 • nepodporuje zpětnou a dopřednou dohledatelnost šarží a výrobních čísel,
 • obtížně řídí zdroje, které jsou vzdálené od cílových supermarketů a mají dlouhé dodací lhůty,
 • vyžaduje zkušenosti pro optimalizaci výrobního toku a stanovení parametrů KANBAN smyček.

O eliminaci slabin KANBANu se starají moderní podnikové ERP systémy

Návrh KANBAN okruhů, počtu karet v nich, velikosti KANBAN dávek a stanovení úrovně zásob v supermarketech lze vypočítat dle prognóz prodeje a parametrů pracovišť. KANBAN karty lze ze systému tisknout a evidence o výrobě provádět jednoduchým načtením čárového kódu karty. KANBAN karta skenováním mění statusy: Vyprázdněná → naplněná → převezená do supermarketu. Vizualizaci KANBANu lze převést na dotykové obrazovky, kde barevné obdélníčky reprezentují stavy KANBAN karet. KANBAN řízení lze elektronicky prodloužit k dodavatelům a napojit na odběratele. A hlavně, můžeme zvolit, které artikly budeme řídit tlakově pomocí MRP plánování a které tahově pomocí KANBANu. Tato kombinace pomáhá částečné aplikaci KANBANu i ve firmách se zakázkovou výrobou.

General Motors a po něm celý západní výrobní průmysl reagoval postupným zapracováním tahového řízení do svých postupů. Přední podnikové informační systémy KANBAN digitalizovaly a nové postupy se začaly nazývat štíhlá výroba (Lean Manufacturing). Minerva implementuje podnikový systém QAD v České a Slovenské republice do japonských západních i místních firem. Štíhlá výroba je jedním ze základních nástrojů ke zvýšení efektivity. Implementujeme ji v automobilovém průmyslu, ale i ve výrobách elektrotechniky, spotřebního zboží a strojírenství.

Vladimír Bartoš Vladimír Bartoš
Autor článku je ředitelem pro strategii ve společnosti Minerva Česká republika.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Quo vadis, e-commerce?

IT Systems 4/2023V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především oblasti e-commerce, která v minulém roce zažila doposud nepoznanou situaci. Česká e-commerce totiž po 20 letech růstu náhle klesla, což v mnohých vyvolalo paniku a dupnutí na brzdu technologického rozvoje. Jenže náročnost a vybíravost zákazníků nezmizela s tím, že se do hry vrátil kamenný retail a vzal si zpět část podílu na trhu.