facebook LinkedIN LinkedIN - follow
CAD , Plánování a řízení výroby , CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk

3D tisk pomáhá konkurenceschopnosti vývoje i výroby

Tomáš Vít


EVO-TECHNapříč českými firmami se pozvolna, zato viditelně rozevírají nůžky mezi týmy, které dokážou využít přínosů moderních technologií, a mezi rádo­by konzervativním přístupem, který se novým postupům brání. Týká se to i 3D tisku. Otázka ve vývoji i výrobě přitom už dávno nezní „využijeme 3D tisk?“, ale spíš „kde nejvýhodněji“ nebo „s jakou kombinací materiálů“.


Přes dlouholetou osvětu odborných médií, dodavatelů i uživatelů přímo z průmyslu je 3D tisk pro mnohé konstruktéry a manažery dodnes pouhou stolní pomůckou pro přípravu křehkých hraček, potažmo nepřesných prototypů. Pokud však aspoň zdáli sledujete možnosti třeba u 3D tisku vysoce odolných termoplastů, kompozitů nebo kovů, snad mi dáte za pravdu, že jim dávno ujel vlak. Ne proto, že by aditivní výroba byla všespásnou technologií vhodnou pro každý účel, ale především jak výborně doplňuje tradiční výrobní metody a nad to přináší úplně nové možnosti výroby při často rychlé návratnosti investice do profesionálních 3D tiskáren.

Jinde už dobře vědí, jak na to

Jak velký náskok firmám přináší aditivní výroba, se mohli zájemci o moderní technologie v průmyslu přesvědčit – bez obvyklého marketingového balastu – na květnové konferenci NEXT 3D. Navíc na velmi konkrétních příkladech českých uživatelů profesionálních a průmyslových 3D tiskáren, bez ohledu na jejich oblíbenou metodu tisku či materiál. Od automobilky ŠKODA AUTO na straně jedné až po výrobce detailních miniatur KADEN. Od českého výrobce materiálů Fillamentum Industrial, plzeňských záchranářů z DronySIT nebo z pokročilého výzkumu společnosti CARDAM. Z univerzitní sféry na VŠB-TUO i od studentského závodního týmu CTU Lions. Postřehy odborníků z praxe spojovala jednoznačná zkušenost: mějte hlavy otevřené, využijte pokročilých výhod 3D tisku, a i přesto (či spíš právě proto) se budete divit, jak rychle se leccos ve vašem výzkumu i vývoji posune dopředu, navíc plně ve vaší výrobní režii.

Obr. 2: První ročník konference NEXT 3D měl velmi kladný ohlas účastníků z řad odborné veřejnosti. O své zkušenosti se podělili hosté z průmyslu, výzkumu, vývoje i výroby. Mezi partnery podobného setkání nemohla chybět redakce časopisu IT Systems a portálu CAD.cz. Foto: Next3D.eu
Obr. 2: První ročník konference NEXT 3D měl velmi kladný ohlas účastníků z řad odborné veřejnosti. O své zkušenosti se podělili hosté z průmyslu, výzkumu, vývoje i výroby. Mezi partnery podobného setkání nemohla chybět redakce časopisu IT Systems a portálu CAD.cz. Foto: Next3D.eu

Byla by škoda zůstat napůl cesty

Ještě jeden poznatek se u pokročilých českých uživatelů, kteří si často do podniku vybírají už několikátou generaci 3D tiskáren a rozšiřují metody 3D tisku o nové materiály, stále zřetelněji opakuje: Úsilí při zavádění 3D tisku ve firmě by rozhodně nemělo skončit pořízením tiskárny a materiálů. Po rozhodnutí pořídit 3D tiskárnu a dostat tuto technologií pod střechu je sice potřebné naučit se tisknout běžné díly, přípravky a nástroje, osahat si materiály a vlastnosti výtisků, ale také neskončit zde.

Teprve když si osvojíte navrhování přímo pro 3D tisk, s čímž vám dnes ochotně pomůže zkušený dodavatel profesionální či průmyslové 3D tiskárny, začnou se naplno projevovat klíčové přednosti vybrané technologie a materiálů. Právě v té chvíli dokážete využít aditivní výroby i do té doby nečekanými směry, třeba při výrobě tvarově velmi složitých dílů, plně funkčních náhradních součástek, pokročilých přípravků do výroby nebo koncových výrobků na míru přizpůsobených každému jednotlivému zákazníkovi.


Obr. 3: Kovová lopatka na obrázku o výšce 1,7 metru a hmotnosti 14 kilogramů byla vyrobena z nerezové oceli 316L metodou laserového navařování Meltio z běžně dostupného drátu. Cena za materiál činila pouhých 198 €. O jak zajímavou metodou 3D tisku jde – nejen z pohledu materiálové kvality výtisku, tvarové volnosti návrhu či výběru dostupných materiálů, se budete moci přesvědčit na říjnovém MSV v Brně. Foto: Meltio

Tomáš Vít
Autor článku je managing consultant ve společnosti 3Dwiser, s. r. o.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Pravá digitalizace není jen elektronizace „papírových“ procesů

IT Systems 11/2023V aktuálním vydání IT Systems se zabýváme digitální transformací odvětví, která se bezprostředně týkají každého z nás. Všichni můžeme takříkajíc z první ruky zhodnotit, jak digitalizace mění bankovnictví, pojišťovnictví, státní správu a veřejný sektor. A vidíme, jak rozdílným tempem uvedená odvětví v digitalizaci postupují.