- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Používání počítačů Apple ve firemním prostředí (5. díl)
iPad jako nástroj manažera
V našem seriálu článků o aplikacích a počítačích Apple jsme si řekli něco o specifických aplikacích na platformě Apple vhodných k využití v prostředí firem, kde je většina podnikových systémů postavených na technologiích společnosti Microsoft. Zmínili jsme se také o mobilní telefonu iPhone a jeho možnostech. Možná vás napadlo, že tu něco schází. Vždyť fenoménem posledních měsíců je tablet iPad. Co je to vlastně za zařízení? Je možné jej efektivně použít k práci?


Co je to iPad?
iPad je tablet, zařízení ovládané pouze prsty na dotykové obrazovce. Princip je naprosto shodný s ovládáním telefonu iPhone. Na první pohled je rozdíl pouze ve velikosti obrazovky, která je v případě tohoto tabletu 9,7 ”. Rozdíly jsou samozřejmě v použitém hardwaru, ale srovnání obou zařízení na této úrovni není cílem tohoto článku.
Obě zařízení používají stejný operační systém iOS, který tak umožňuje provozovat aplikace z iPhonu také na tabletu iPad. Většina výrobců ale své aplikace vytváří jak ve verzi pro iPhone, tak ve verzi pro iPad. Dělají to z důvodu rozdílné velikosti obrazovky. Mnohé uživatele iPhone teď asi napadne, že budou muset znovu platit za aplikace pořízené pro iPhone. To není tak úplně pravda. Je to závislé na výrobci. Někteří výrobci skutečně požadují platit aplikace na iPad znovu, ale většinou za to dostanete více funkcí, které využijete právě díky větší dotykové obrazovce.
Je iPad víc telefon nebo víc přenosný počítač? Podle výrobce zaplňuje prostor mezi tzv. chytrými telefony a počítači. Podle vývoje prodejů přenosných počítačů a iPadu, respektive tabletů obecně, prodeje přenosných počítačů klesají právě na úkor tabletů. Je to dáno především tím, že při domácím použití většinu případů činností pokryjete právě tabletem. No jo, říkáte si, domácí použití, ale je iPad vhodný i na práci? Na tuto otázku se pokusí odpovědět následující řádky.

iPad 2 a iOS 4.3
V době, kdy čtete tento článek, je na českém trhu dostupný iPad 2. Tento inovovaný iPad představila společnost Apple začátkem března. Kromě toho, že je lehčí, tenčí a výkonnější, přináší s sebou také novou verzi operačního systému iOS. Aktualizace iOS 4.3 přichází s několika novinkami. Nebudu je na následujících řádcích detailně popisovat.
Zmínit se ale musím o jedné z nich. Nová verze iOS totiž přináší možnost zřízení osobního wifi hotspotu na telefonech iPhone 4. Pro majitele iPadů bez GSM modulu to znamená, že nyní mohou pomocí iPhone 4 sdílet internetové připojení také na iPad či jakýkoli počítač. Pro ty, kteří uvažují o koupi iPadu, pak úsporu ne zrovna zanedbatelné částky nejen na pořízení verze bez GSM modulu, ale také budoucí výdaje za datové připojení.
Osobní wifi hotspot zároveň řeší synchronizační problémy aplikací, které mezi platformami můžete synchronizovat pouze pomocí wifi sítě. Většina podnikových wifi sítí totiž synchronizace nepodporuje.
Ještě upozornění pro zákazníky O2. Mobilní operátor O2 osobní wifi hotspot aktivovat neumožňuje. Údajně ke zprovoznění dojde za dva měsíce. A teď už k samotnému iPadu a aplikacím.
iPad jako pomocník v práci
Pro koho je vlastně iPad vhodný? Pokud jste často pracovně na cestách a na notebooku zpracováváte texty, tabulky, prezentace a vyřizujete poštu, pak vám iPad ulehčí tašku a zastane všechny zmíněné činnosti. Jeho nevýhodou je dotyková klávesnice. Krátké texty s ní určitě bez problémů zpracujete, ale cokoli delšího už nebude tak pohodlné jako na plnohodnotné klávesnici. Bude vám totiž scházet mechanická odezva kláves. A přiznejme si, že způsob psaní diakritiky není zrovna nejšťastnější. Majitelé iPhonu vědí, o čem mluvím. Fakt je ten, že vás takováto klávesnice donutí vyjadřovat se stručně. Určitě nebudete psát dlouhé e-maily.
Porady
iPad docela dobře využijete k psaní poznámek během pracovních schůzek. Na krátké poznámky bude dostačující. Pořizování poznámek můžete posunout ještě o krok dál. Vzhledem k tomu, že iPad disponuje mikrofonem, můžete s příslušnou aplikací jednání přímo nahrávat. Pak vaše poznámky nabudou nového rozměru – neunikne vám tak ani slovo. Jen tak namátkou, aplikace SoundNote umožňuje psát si poznámky, kreslit náčrtky a zároveň bude nahrávat audio záznam jednání. Můžete označit klíčová slova a právě nahrávaný zvukový záznam tak klíčovat a později se k němu vracet.
Podklady
Jistě namítnete, že bez podkladů k jednání to nejde. A ty máte uloženy na svém počítači. Takže pokud si s sebou nevezmete notebook, budete je muset vytisknout. To ovšem není třeba. Podklady připravené na počítači můžete bez problémů zobrazit a upravovat na iPadu. Ať už se jedná o texty, tabulky nebo celé prezentace, existuje software, který vaše potřeby jistě pokryje. Stejně tak můžete zobrazit podklady, které vám zašle kolega či obchodní partner.
Tabulky
Práce s tabulkami a vzorci je pro tablet naprosto přirozená. K pohybu mezi buňkami nepotřebujete žádná kurzorová tlačítka či myš. Prostě se jen dotknete prstem přesně na té buňce, kde chcete psát. Je to velmi přirozené a až neskutečně návykové.
Jaký software ale použít? Přímo se nabízí Numbers z balíku iWorks od společnosti Apple. Dokáže otevřít soubor ve formátu Excelu, ovšem neumí soubor do tohoto formátu ukládat. To je nevýhoda při sdílení, které tak zajistíte pouze exportem do formátu PDF. Ten však dále nelze upravovat. Další alternativy si netroufám posoudit, protože je neznám. Osobně ale Numbers preferuji už proto, že je používám také na MacBooku.
Text
Jednoduché texty napíšete v aplikaci Poznámky, která je součástí iOS. Pokud ale budete chtít pracovat s velkými dokumenty, bude vhodné sáhnout po nějakém větším textovém editoru. Zůstal bych u Applu a zvolil Pages, další aplikaci z kancelářského balíku iWorks.
Stejně jako výše zmíněné Numbers umí otevřít formát Excelu, umí Pages otevřít formát Wordu. Následně upravený dokument můžete odeslat zpět uživatelům Wordu. A to jak ve formátu DOC, tak ve formátu PDF.
Pokud se občas potřebujete věnovat kreativnímu psaní a nebýt absolutně ničím rušeni, je vhodný textový editor s názvem WriteRoom, který funguje v celoobrazovkovém režimu. Neobtěžuje vás žádnými funkcemi navíc kromě základního formátování. V celoobrazovkovém režimu nevidíte žádné menu, pouze černou plochu displaye a váš rozepsaný text. V Apple Appstore najdete množství dalších editorů. Stačí si jen vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje.
Prezentace
Třetí a poslední aplikací z balíku iWork je Keynote. S ní můžete nejen číst prezentace vytvořené v Keynote 09 nebo PowerPointu, ale také je dále upravovat nebo vytvářet úplně nové. Pouhým prstem dokážete efektivně tvořit, jako byste pracovali s tužkou a papírem. Distribuci hotové prezentace zajistíte buď sdílením přes iTunes nebo odesláním přes email či přes službu iWork.com. Z iPadu můžete prezentaci také spouštět. A to buď na speciálním adaptérem připojenou TV nebo data projektor.
Myšlenkové mapy
Samostatnou kapitolou jsou myšlenkové mapy. Zatímco v případě iPhone považuji tvorbu myšlenkových map za neefektivní, protože dotyková obrazovka iPhone je k této činnosti příliš malá, u iPadu je použití velmi pohodlné a opět velmi podobné tradiční tužce a papíru. Doporučuji aplikaci MindNode, která existuje i ve verzi pro počítače Mac a spolu se synchronizují prostřednictvím webové služby DropBox.
Komunikace
V jednom z předchozích článků jsem zmiňoval aplikaci Mail na iPhone. Ta na iPadu vypadá téměř stejně. Jen díky větší obrazovce je s ní práce mnohem pohodlnější. V režimu naležato máte k dispozici vlevo přehled všech doručených zpráv, vpravo pak otevřenou právě tu, na které se nachází kurzor. Narozdíl od iPhonu můžete přílohy jako PDF či dokumenty Office otevírat přímo a přes celou obrazovku. Přílohy můžete též ukládat pro pozdější prohlížení či editaci. Podržení prstu na adrese odesílatele vás přenese do Google Maps a označí adresu přímo na mapě.
Instant messaging
K on-line komunikaci lze využít celou řadu aplikací dostupných též na iPhonu. Určitě je třeba zmínit Skype, který umožňuje IP telefonii a v kombinaci s právě uvedeným iPad 2 také video hovory, protože iPad 2 disponuje kamerou. K textové komunikaci pak poslouží například IM+, která sdružuje snad všechny myslitelné protokoly včetně Skype (ne volání) a Facebook chatu.
Co na iPadu zatím nenajdete, je Microsoft Messanger nebo Microsoft Communicator. Pokud jej tedy využíváte coby firemní standard jako můj zaměstnavatel, nebudete při používání iPadu touto službou dosažitelní.
GTD (Getting Things Done)
Metodu GTD používám nejen v práci, ale i v běžném životě. V předchozích dílech našeho seriálu jsem se zmiňoval o aplikaci Things. Výrobce dodává také verzi pro iPad. Je mnohem bohatší než verze pro iPhone a práce s ní se více blíží verzi pro Mac OS X.
Slabinou této aplikace byla synchronizace mezi jednotlivými klienty. Existuje totiž pouze jediná cesta, jak úkoly mezi zařízeními synchronizovat, a to prostřednictvím wifi sítě. Pokud se ale nacházíte v zaměstnání, dost pravděpodobně se vám synchronizace nezdaří, což je to dáno restrikcemi ve firemních sítích.
Ovšem s příchodem iOS 4.3, aktualizace operačního systému pro iPhone a iPad, je možné na iPhone 4 zřídit osobní wifi hotspot a k němu připojit další zařízení. Takto vytvořená osobní síť vám umožní záznamy v Things synchronizovat prakticky kdekoli. Dodavatel Things už několik měsíců pracuje na vlastním řešení synchronizace. Doufejme, že brzy bude k dispozici ještě pohodlnější postup. Tipuji, že půjde o nějaké cloud řešení.
Pokud vám Things nevyhovuje, můžete zvolit některého z dalších GTD pomocníků či jiných task management nástrojů. V Apple App store jich najdete celou řadu.
Skupinové použití
Všechny zde uvedené aplikace jsou primárně směřované k individuálnímu využití. Na internetu je ale k dispozici nepřeberné množství případů firemního využití iPadu. Ať už v rukách policistů, lékařů, prodejců, manažerů atd.
Zaujala mě myšlenka jednoho kolegy, kterému tímto děkuji za inspiraci. Jak dnes probíhá příprava podkladů k firemním poradám? Někdo z pověřených pracovníků podklady připraví a ve formě textového dokumentu nebo prezentace je ve finále vytiskne v odpovídajícím množství kopií a rozdá na začátku jednání. Jak už to ale chodí, na poslední chvíli se zjistí, že v podkladech něco schází. Tvůrce podkladů si chybějící informace sice doplní, ale už poklady vzhledem k termínu zahájení schůzky nestihne znovu vytisknout a hromadně distribuovat. Jak se tomuto vyhnout? Představte si, že máte k dispozici sadu iPadů určených coby čtečky pro podklady schůzek. Prostřednictvím jednoho účtu cloud služby, například DropBox, do všech zařízení synchronizujete potřebné podklady. Pokud dojde k výše popsané situaci, stačí pouze do cloudu nahrát aktuální data a rázem je mají všichni účastníci ve svých iPadech.
Namítnete, že to by se muselo zbytečně vytisknout tuny papíru, aby se vyrovnaly náklady na pořízení iPadů a tonerů do tiskáren a papíru. Jistě máte pravdu. Ale nejde o náklady obou řešení. Jde o dostupnost aktuálních informací. Je toto budoucnost firemních porad?
Doufám, že vám uvedené informace a náměty trochu osvětlily, proč je iPad takovým fenoménem. A možná vám také pomohly se zdůvodněním, proč si iPad pořídit.
Pavel Dvořák
Autor působí jako senior project manager společnosti Cleverlance Enterprise Solutions, člena Cleverlance Group.


![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |