facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Small Business Solutions I , IT Security

Zálohování v cloudu a disaster recovery

pro malé a střední podnikyVeeamZ analýzy společnosti Gartner vyplývá, že dvě z pěti firem jsou nuceny ukončit své podnikání do pěti let poté, co zažijí zásadní výpadek IT. I z našich zeměpisných podmínek dobře víme, co mohou způsobit živelní pohromy. V roce 2002 a naposledy loni v létě nám svou sílu ukázaly povodně, letos kvůli suchu zase hrozí požáry. Firmy ale nejsou zcela imunní ani vůči náhlým výpadkům proudu či dalším externím faktorům, které mohou potenciálně způsobit velkou škodu a vést k nasazení kritických scénářů pro obnovu po havárii.


Za poslední tři roky se navíc výše ztráty během hodinového výpadku zvedla o 65 procent. Disponovat správným mechanismem, který dokáže zajistit ověřitelnou úroveň ochrany korporátních dat a dostupnost pro moderní datacentrum, je nyní nutností. Termín „business critical“, který označuje životně důležité procesy pro kontinuitu podnikání, se v korporátním světě používá často, výstižný je ale i ve vztahu k SMB. Proč? Zvažte sami, co všechno je ve vaší firmě v ohrožení, pokud budete čelit náhlému výpadku služeb. Znamenal by pro vás výpadek ztrátu historických dat, zmizely by vaše údaje o zákaznících nebo byste přišli o své intelektuální vlastnictví?

Mnoho firem stále podceňuje potenciální dopad havárie, a to i přes zřejmé negativní důsledky na kontinuitu podnikání. Výpadek navíc ohrožuje stejnou mírou velkou i malou organizaci – nejedná se tedy o věc, kterou by měly brát v potaz pouze korporace. Především v oblasti SMB mohou být důsledky nedostatečné ochrany dat kritické, a v dlouhodobém hledisku vést až k ukončení činnosti firmy. Pojistit si auto, dům, či dokonce život je pro většinu z nás důležité a běžné, stejně tak je ale pro SMB firmu důležité myslet na svou strategii ochrany dat.

Štěstí přeje připraveným i při disaster recovery

Dobrou zprávou pro malé a střední firmy je, že jsou pružné a flexibilní. Snáze tak mohou adaptovat nové technologie, metodiky a techniky, jako je třeba řešení na bázi cloudu. To se díky škálovatelnosti totiž může přizpůsobit specifickým potřebám téměř jakéhokoliv byznysu. Cloud také firmám šetří provozní náklady a zvyšuje účinnost. Jednoduše řečeno, umožňuje jim stát se konkurenceschopnými. Přes zjevné výhody jsou firmy v ČR ke cloudovým řešením pro zálohování dat stále zdrženlivé. Potvrzují to i výsledky našeho průzkumu, ze kterých vyplývá, že pouze pět procent z oslovených IT profesionálů využívá cloud a dalších deset procent plánuje v dohledné době přesun ke cloudu. Trend přesunu do cloudu je ale v globálním hledisku zřejmý. Pokud se podíváme na čísla z nejvirtualizovanejšího trhu světa – z Austrálie – zjistíme, že 54 procent australských firem již cloud aktivně využívá a čtvrtina o jeho využití uvažuje. Hlavním důvodem, proč české firmy cloudu stále nevěří, může být nejistota spojená s obavou, kde přesně se jejich data nacházejí.

Ze strany SMB je často slyšet argument, že jsou investice do cloudu záležitostí pouze velkých korporací. Takové tvrzení ale jednoduše není pravdivé. SMB se často cítí zavázány vůči starším zálohovacím řešením, je ale třeba si uvědomit, že taková řešení byla ušita na míru patnáct let starým technologiím. Aktivita a flexibilita dnešních SMB je vůči korporacím naopak staví do mnohem lepší pozice. Malé a střední firmy mohou kreativněji přemýšlet, jak zajistí obnovu po havárii v rámci širšího přístupu k ochraně dat. S nástupem virtualizace, cloud computingu a mnoha dalších aplikací již zastaralá technologie ochrany dat není nadále adekvátní. Firmy mají široké možnosti výběru z různých typů zálohování a ukládání dat a mohou se rozhodnout, který je nejlepší pro jejich podnikání a který vyhovuje požadavkům moderního byznysu. Ať už se jedná o řešení na míru, cloudové řešení, nebo případně kombinace obou.

Výhody implementace cloudu pro SMB firmy

Zásadní věcí pro každou organizaci je offsite řešení pro zálohování, tedy zálohování na místě mimo danou lokalitu. S podivem ale je, kolik společností takové řešení vůbec nemá. V České republice firmy stále dávají přednost zálohování dat pomocí tradičních metod, tedy na disk či pásku. Přestože jsou tato řešení v určitých případech vhodná, nesou s sebou i rizika a nevýhody. Investice do diskových polí bývají veliké a pásky jsou zase snadno poškoditelné magnetismem či uživatelskou chybou. Proces obnovy dat z pásek navíc bývá zdlouhavý a obtížný, a není proto ideální pro řešení následků po výpadku IT. Páska i disk mají jistě svou využitelnost, hlavní výhodou cloudu je ale rychlost a dostupnost.

Využití virtualizace pro ochranu dat, včetně virtualizovaných záloh a řešení pro replikaci, není žádnou novinkou. Co ale nové je, to je využití hostingu těchto služeb v cloudu. Využití nástrojů pro virtualizaci, které umožňuje tierové ukládání, je pro malé a střední podniky důležitou alternativou. Většinou totiž hledají silné řešení, které minimálně přerušuje operace na úrovni lokálního zálohování nebo obnovování.

Implementace cloudového řešení jako součásti strategie ochrany dat pro moderní datacentrum nabízí také další výhody. Je to třeba již zmiňovaný finanční benefit. Služby skladování v cloudu jsou obvykle účtovány pouze na základě využívání určité kapacity, firmy tedy platí pouze za to, co skutečně používají. To usnadňuje vlastníkům společnosti plánování rozpočtu na úložiště pro případ obnovy po havárii, což je snazší než investice do drahých diskových polí.

Výhodou je i to, že SMB firmy nejsou vázány stejnými právními závazky vzhledem k datům jako větší finanční a vládní organizace. To otevírá také více možností na ukládání do cloudu. Mnoho větších cloudových poskytovatelů včetně Amazonu a Microsoft Azure nabízí tzv. georedundační balíčky, které umožňují skladovat data v jiných zemích.

Čemu věnovat pozornost

Pamatujte, že klíčovou technologií v moderním datacentru je virtualizace. Součástí vaší strategie ochrany dat a obnovy po havárii by mělo být také cloudové řešení. Dobře ale zvažte, jaké nástroje implementujete a jaké partnery si k tomu vyberete. Ujistěte se, že řešení, které vybíráte, dává smysl v souvislosti s vaším podnikáním (výrobní firma má jiné požadavky než e-shop). Pro SMB jsou na výběr řešení zálohování, která jsou cenově dostupná, snadno použitelná a garantují minimální přerušování činnosti. Je důležité, abyste sami provedli průzkum trhu a zjistili, která řešení nejlépe odpovídají vašim podnikatelským potřebám.

Přirozeně je také důležité zvážit náklady na zavedení řešení v kontextu vaší strategie ochrany dat, abyste zjistili, zda je ochrana dat po havárii v cloudu vhodná pro vaše podnikání. Zvažte, zda má z finanční perspektivy smysl zálohovat do cloudu vše, nebo jen určitá data. Ve většině případů je nejvýhodnější tierový přístup k ukládání dat, který kombinuje lokální zálohování, pásky a cloudové zálohování, čímž zajišťuje kompletní ochranu. Je podstatné také zvážit rizika. Zkuste si odpovědět na otázky: Co se stane, pokud nezainvestuji do správného řešení? Jaký může být potenciální dlouhodobý dopad na moje podnikání?

V neposlední řadě je důležité mít plán. Pokud mají firmy vše správně naplánované, může být obnova po havárii v cloudu snadná. Malé a střední podniky si ale musí být jisté, že jsou připravené na havárii. To znamená přesně vědět, jak jejich prostředí vypadá před havárií, což jim umožní jej přebudovat v případě výpadku. Ujistěte se, že máte i strategii, abyste zabránili havárii. Ideální jsou v tomto případě monitorovací nástroje, které odhalí problémy se zálohováním a výkonem dříve, než jsou přímo postiženi uživatelé či aplikace. V případě výpadku se ujistěte, že jsou vaši zaměstnanci schopni pracovat i po dobu výpadku, a odhadněte, jak dlouho může výpadek trvat. Pokud máte sestavený plán, pamatujte na jeho otestování. Přece nechcete zjistit, že nefunguje, až když dojde k havárii.

Martin Štětka
Autor je regionálním manažerem společnosti Veeam pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

I ve sportu je zapotřebí chránit data

Český freestylový tým využívá řešení Acronis

Czech Freestyle Mogul Team je reprezentační družstvo akrobatického lyžování soutěžící v lyžařských disciplínách Single Moguls a Dual Moguls neboli v jízdě v boulích na českých, evropských i světových závodech.