facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT security , IT Security

Nezměnitelnost záloh jako poslední vrstva kybernetické ochrany

Aleš Hok


Zálohování je vnímáno jako poslední vrstva kybernetické ochrany. K obnově ze záloh dochází zpravidla až tehdy, když selže všechno ostatní. Když se podíváme deset let zpět, co jsme tehdy řešili? Řešili jsme, jak zákazníkům pomoct s ochranou systémů a dat pomocí zálohovacích řešení. Tím největším strašákem tehdy bylo selhání a chyby hardwaru. Ale dnes jsme jinde. Hardwarových selhání už se nebojíme. Dokážeme je efektivně řešit dokonce několika způsoby. Dnes se bojíme darebáků v podobě kybernetických útočníků.


Útoky na zálohy

Útočníky můžeme rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou útočníci, jejichž cílem je z nějakého důvodu, danou organizaci co nejvíce poškodit. Ve druhé skupině jsou pak útočníci, kteří chtějí na svých obětech vydělat. Ať už je to prodejem odcizených dat, vydíráním, nebo kombinací obojího. Tak jako tak, naší přirozenou snahou je postavit útočníkům do cesty co nejvíce překážek.

Ať už je cíl útočníka jakýkoli, zálohy mu zpravidla stojí v cestě. Je proto logické, že posledním krokem v dokonání zkázy v podobě zašifrování, nebo smazání dat, je útočníkova snaha zbavit se záloh. Pokud má útočník přístup do sítě po delší dobu a získá přístupové údaje do úložiště záloh nebo dokonce do samotného zálohovacího řešení, pak se mu to podaří.

Ochrana před sebou samým

Abychom zálohy ochránili, je nutné vědět, jak na to. A používat taková zálohovací řešení, která nedovolí útočníkům smazat, poškodit a zašifrovat zálohy, nebo s nimi jakkoli jinak manipulovat. Představme si, že útočník ví úplně o všem, co správce provádí a dokáže zachytit všechny přístupové údaje, které správce používá. Pak je to sice nelehký úkol, ale rozhodně není nemožný. Podívejme se jak na to:

2FA autentizace
V zálohovacím řešení zapněte dvoufaktorovou autentizaci. Pokud nejde o útok podporovaný lidmi zevnitř organizace, je málo pravděpodobné, že by se útočníkovi podařilo ovládnout jak přístup do zálohovacího řešení, tak zároveň třeba i mobilní zařízení správce.

Žádné centrální uchovávání klíčů
Přestaňte využívat centrální databázi šifer zálohovacího řešení a začněte využívat šifrování archívů bez centrálního uchovávání klíčů. Ačkoliv zálohovací řešení samotné může být poměrně robustní, databáze s šiframi může být jeho slabým místem. Pokud se totiž podaří z databáze vyčíst pověření do úložiště záloh, pak je možné zálohy smazat. Pokud lze z databáze odcizit šifry záloh, pak je možné přečíst jejich obsah.

Nezměnitelnost záloh
Začněte využívat možnost nezměnitelnosti záloh tzv. immutable backups. Jednoduše řečeno, v zálohovacím řešení určíte, že zálohy ukládané do daného úložiště nemohou být po definovanou dobu jakkoli změněny. A to ani tehdy, má-li útočník plný přístup do samotného zálohovacího řešení. Princip tohoto časového zámku totiž nejde obejít ani úpravou retenční politiky plánu zálohování.

Aktivní ochrana zálohování
Začněte využívat vestavěnou aktivní ochranu zálohování. Pokud to zálohovací řešení umožňuje, aktivujte systém self-defense. Ten zabrání jakémukoli procesu spuštěnému na stroji se zálohovacím agentem v přepisu, smazání, poškození, zašifrování záloh. Chráněný stroj se tak vlastně stává zároveň ochráncem záloh před sebou samým a před na něm spuštěnými procesy, včetně malwaru a ransomwaru. K tomu navíc dokáže zastavit kryptování, přepisování MBR, neoprávněnou těžbu kryptoměn a vypínání ochran, které jsou iniciovány z tohoto zařízení.

Proaktivní, aktivní, reaktivní…

I když tento text popisuje jen vybrané bezpečnostní prvky zálohovacího řešení, neměli bychom zapomínat na to, že uce­le­ná kybernetická ochrana se skládá z proaktivní, aktivní a reak­tiv­ní ochrany. Jednou z takovýchto ucelených zálohovacích platforem je Acronis Cyber Protect. Ta vedle zálohování a Disaster Recovery umožňuje navíc aktivovat emailovou och­ra­nu, posuzování zranitelností, patch managment, antivir a další prvky bezpečnosti, a minimalizovat tak hrozby útoků na zálohy.

Nezměnitelnost záloh není nadstandard

Většina těchto kroků často představuje poslední vrstvu ochrany před úspěšným útokem a dnes by měly být standardem zálohovacích řešení. Pokud je dodavatel zálohovacího řešení nabízí za tučný příplatek, měli bychom zpozornět. Nabízí se paralela s nákupem vozidla a jeho výbavy. U automobilu je možné připlatit si za lepší výbavu jako je autonomní parkování, adaptivní tempomat a další vylepšení. Ale ABS, ESP, bezpečnostní pásy a brzdy jsou za všech okolností součástí základní výbavy. Stejně by to mělo platit i pro zálohovací řešení. Bezpečnostní prvky musí být jeho samozřejmou součástí. A pokud jde o zálohovací řešení, která takové možnosti nenabízejí vůbec, od těch je dobré držet se co nejdále.

Aleš Hok Aleš Hok
Autor je obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS zastupující společnost Acronis v ČR a SR.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.