facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 4/2021 , Stavebnictví , Trendy ICT

Virtuální realita v developmentu, architektuře a stavebnictví přináší zvýšení kvality a snížení nákladůKonference Real Estate Market Spring 2021, která byla online přenášena z prostor Virtuplexu, největší haly na komerční využití virtuální reality u nás, představila trendy a novinky ze světa developmentu, architektury i stavebnictví. Odborníci se na ní shodli, že virtuální realita přináší zvýšení kvality a efektivity.


V rámci letošního ročníku konference diskutovali hosté ve čtyřech panelových diskusích – Kanceláře ve víru změn, Logistika na vzestupu, Nájemní bydlení – vycházející hvězda a Virtuální a rozšířená realita v praxi. Právě posledně jmenovaný blok konference byl věnovaný tématu virtuální a rozšířené reality v praxi, která se stává neocenitelným pomocníkem při práci architektů, developerů i investorů. Umožňuje jim totiž zažít budovu, byt, zahradu či jakýkoliv prostor ještě před tím, než fyzicky vznikne.

Vzdálené připojení do virtuálního projektu již není sci-fi

V rámci tohoto bloku mohli diváci sledovat živý přenos přímo z virtuální reality, ve kterém představoval projekt Masaryčka Petr Palička, Country Managing Director pro Českou republiku z Penta Real Estate. Prezentace se zúčastnil i Michal Šourek, který od roku 1990 vede architektonický ateliér MS architekti, obchodní ředitel Virtuplexu Pavel Novák a vzdáleně z karantény CEO Virtuplexu Martin Petrovický. Zatímco prvně jmenovaní hosté fyzicky procházeli počernickou halou a měli tak možnost zažít si volný pohyb v modelu budovy, Martin Petrovický byl ve skutečnosti připojený prostřednictvím cloudového softwaru Virtuplex OS. „Nejen v této době, kdy jsou celosvětově omezené možnosti cestování, využívají firmy možnost připojit se do svých projektů u nás prostřednictvím vzdáleného přístupu,“ říká Martin Petrovický a dodává: „Můžete být kdekoliv na světě a stačí se připojit s počítačem k internetu, nasadit si VR brýle a jste v daném projektu s ostatními kolegy.“

Jak jednoduché to je si účastníci vyzkoušeli před zraky online připojených diváků, když společně diskutovali a pracovali na několika ukázkových virtuálních projektech. „Aplikace umožňuje měnit dispozice prostor, přidávat nábytek nebo s ním volně pohybovat po prostoru. Pokud tak jste připojeni například s architektem, investorem, zákazníkem či vedením firmy, můžete v reálném čase diskutovat, upravovat a následně schvalovat projekty, což zrychluje a zlevňuje celý proces přípravy stavby,“ doplňuje Pavel Novák.

„Jsme svědky postupného přesunu práce ve virtuální realitě od prezentace k samotné tvorbě projektu. Prací ve virtuální realitě se mění samotné myšlení architektů, kteří budou mít poprvé v historii možnost pracovat uvnitř prostor, které navrhují. Vymodelovat složitější objekt ve virtuální realitě je otázka hodin, zatímco klasickým, tradičním způsobem je to pro architekta otázka dní,“ říká architekt Michal Šourek, a zároveň moderátor panelové diskuze o virtuální realitě v architektuře. „Architekti mají dnes úžasnou možnost díky VR představit investorovi, zákazníkovi či veřejnosti projekt v daleko kratším čase. Pokud se virtuální realita uplatní ve větší míře v praxi, zvedne se kvalita výstupů, protože bude více času na přemýšlení,“ dodává Michal Šourek.

Virtuální prostor v reálném čase

Jedna z výhod použití virtuální reality je vypočítávání obrazu i zvuku v reálném čase, což dává možnost projít si prostor do všech koutů a předejít tak spoustě problémům. „Nemusíte spoléhat na architekta a jeho odhady. Pozvete si tři typické uživatele a dáte jim v reálném čase možnost si daný prostor upravit podle sebe,“ říká Martin Petrovický a dodává: „V hale získáte absolutní imerzi, máte možnost se pohybovat a vnímat vzdálenosti, různé pohledy či pocity z fyzické přítomnosti v prostoru. Díky možnosti namodelovat budoucí prostor ve VR máte možnost eliminovat chyby, které by vznikly až po fyzickém vytvoření prostoru.“

„Virtuální realita je obrovským zdrojem poučení a inspirace pro správné plánování dalších kroků v jakémkoli komplexnějším developerském projektu,“ říká Petr Palička, ze společnosti Penta Real Estate a upřesňuje své zkušenosti z projektu Masaryčka ve spolupráci s architektonickým studiem Zaha Hadid: „Bylo obtížné si představit avantgardní a nestandardní vstupní lobby jinak než ve virtuální realitě – a to nejen s ohledem na použité neobvyklé materiály či rozměry. Velkou výhodou použití virtuální reality bylo totiž i právě ověření velikostí nábytku s ohledem na celý prostor. Požití virtuální reality nám také pomohlo vytvořit si představu, jak bude vypadat okolí projektu, včetně šířky ulice, která bude v budoucna rozšířena po obou stranách o široké chodníky se stromořadím. Díky použití virtuální reality jsem nabyl jistotu, že naše propočty, odhady a návrhy jsou správné a celý projekt bude působit dobře.“

Dvacátý ročník konference Real Estate Market sledovaly online tři stovky diváků. „Jsem ráda, že jsme měli možnost díky Virtuplexu všem divákům zprostředkovat nové technologické možnosti v architektuře a stavebnictví. Během necelých 5 týdnů jsme dali společně dohromady akci, která díky živé ukázce ve virtuální realitě ukázala, jak lze v dnešní době posouvat možnosti práce v oblasti stavebnictví a architektury,“ říká ředitelka pořádajícího portálu Stavební fórum Alena Zinnerová.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Čtvrtá průmyslová evoluce

IT Systems 6/2022Brzy tomu bude už deset let, kdy se objevil pojem Průmysl 4.0, který evokoval, že digitální technologie přináší do průmyslu něco převratného, revolučního. Někdo proto může být zklamaný, že ve skutečnosti se žádná průmyslová revoluce nekoná. Ano, různé digitální technologie, jako je internet věcí, umělá inteligence a analýza tzv. velkých dat, jež jsou aplikované v továrnách, zvyšují efektivitu a výkonnost.