facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro veřejný sektor a zdravotnictví , Veřejný sektor a zdravotnictví

Jak IT přispívá k optimalizaci nákladů ve veřejné správě?



Již počtrnácté se letos v listopadu konala Odborná konference pro veřejnou správu, tentokrát s podtitulem Optimalizace nákladů ve veřejné správě. Ve čtyřech odborných blocích její účastníci diskutovali o snižování nákladů na provoz veřejné správy i podpoře ze strany Evropské unie. Přednášející se mimo jiné věnovali zkušenostem s elektronickými aukcemi, sdruženým nákupem služeb a zboží i tomu, co přináší elektronizace agendy a komunikace a jaké jsou možnosti optimalizace nákladů v oblasti ICT.


Jak zaznělo ve vystoupeních prezentujících odborníků i v následných diskusích, typickými oblastmi, ve kterých dochází k největším neefektivitám a kde je také možné dosáhnout největších přínosů, jsou spotřeba energie, procesy fungování, efektivita využívání ICT technologií včetně spotřebního materiálu. Dotčené subjekty většinou hledají úspory snížením ceny při využití elektronických aukcí a dalších způsobů zvýšení tlaku na dodavatele, a přesouvají tak požadavek na vyšší efektivitu právě na ně. Je však velmi důležité soustředit se také na objem spotřeby. To platí především u energií, které představují velmi významnou část nákladů. František Vašek, jednatel Evropského institutu provozní ekonomiky (EIPE), však upozornil, že pouze s realizováním úspor na vrub marží dodavatelů a tlakem na cenu není možné do budoucna vystačit. Podle jeho slov lze očekávat opětovný nárůst cen energií, který pokles marží dodavatelů převáží.
Zcela zásadní je podle Vaška při realizaci úspor a zvyšování efektivity také lidský faktor a s ním spojená racionalizace spotřeby. Chování zaměstnanců totiž může ovlivnit výši spotřeby energií až o dvacet procent, a to oběma směry. Klíčem k úspěchu je tedy správná motivace zaměstnanců, například nastavením odměn v závislosti na uspořených prostředcích. Důležité je také nastavit monitoring spotřeby a používat správné nástroje pro řízení lidských zdrojů.

Zleva: Radim Stoklasa, Schneider Electric CZ, Rafael Moreno, Skanska a Roman Vejražka, Epson
Zleva: Radim Stoklasa, Schneider Electric CZ, Rafael Moreno, Skanska a Roman Vejražka, Epson

Sjednocení technologií je klíčem k optimalizaci

Přednášející v rámci řízení spotřeby věnovali pozornost i modernímu IT a jeho roli při správě budov, škol, sportovních areálů nebo nemocnic. Z technologického pohledu je podle Radima Stoklasy ze společnosti Schneider Electric klíčem k optimalizaci správy budov sjednocení technologií. Energetika, procesy a stroje, datová centra, automatizace budov, bezpečnost, vše by mělo být centrálně řízeno, analyzováno a vyhodnocováno. To vše by pak mělo vést nejen k nižším nákladům a vyšší produktivitě, ale i zjednodušení servisu a přístupu.
Ve své přednášce se Radim Stoklasa věnoval úsporám nákladů v systémech s největším vlivem na spotřebu, tedy monitoringu, řízení osvětlení a vytápění a chlazení. Nastínil mimo jiné důležitost management dashboardů a mobilních aplikací pro sledování spotřeb a jejich vzdálené operativní řízení. Představil i řešení Schneider Electric a Cisco pro řízení spotřebičů, osvětlení, vytápění a celkově chytré řízení administrativních objektů.
Stoklasa zároveň upozornil, že největší chybou při realizaci projektů bývá nezájem zúčastněných stran o komplexní integrované řešení, příliš volně formulované požadavky pro dodavatele a často chybějící dozor nad konceptem systému.
Jedním z hlavních témat konference byla i realizace nákladových úspor ve veřejné správě pomocí outsourcingu IT. Vladimír Kvaš ze společnosti Gigant Group v této souvislosti na případových studiích ze soukromého sektoru účastníkům ukázal, že úspory mohou díky pronájmu IT dosahovat desítek procent

Je třeba vybírat řešení, nikoliv produkt

Na konferenci také zaznělo, že pouze 32 procent IT projektů je úspěšných. Hlavními důvody selhání jsou překročený rozpočet a časový plán. Klíčem k úspěchu je zaměření na procesy a na výběr řešení, nikoliv na agendu a na výběr produktu. Základní překážkou úspěchu reorganizace procesů jsou též nepropojené „ostrovy“ dat, řešením je integrace dat do komplexních databází. Podle Stanislava Matýška ze společnosti Navartec zavedení integrovaného profesionálního řešení sice nahrazuje dílčí softwarová řešení s vyššími náklady, ale zato s větší stabilitou a podporou. Zároveň doplnil, že přínosy z pohledu sjednocení agend ve veřejné správě lze na úrovni IT realizovat pouze koordinovaným způsobem napříč celým sektorem.

Konferenci pořádala společnosti ConPro, záštitu nad jejím konáním převzal náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Ondřej Veselský. Odborným garantem byl Evropský institut provozní ekonomiky (EIPE), partnery konference byli Česká rada pro šetrné budovy a společnosti Epson, Grada a Schneider Electric.

Lukáš Dolníček

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.