facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Pokročilá analýza provozu datových sítí

V tomto čtyřdílném seriálu vás seznámíme s různými metodami a přístupy...

1. až 4. díl >>

 

Cesta k efektivnímu identity managementu

Správa identit a přístupů (IAM) je klíčová oblast pro zaručení bezpečnosti...

1. až 9. díl >>

Partneři webu
VERA
IT SYSTEMS 3/2018 , Veřejný sektor a zdravotnictví

Nový úřad provozuje ekonomiku a mzdy kompletně v cloudu

Ing. Michal Tausch


GORDICÚřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) vznikl loni tzv. na zelené louce. Od samého počátku svůj informační systém provozuje v cloudovém úložišti a je plně digitalizovaný.


Počátek existence Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je datován k 1. lednu 2017. Jak již samotný název napovídá, instituce vznikla za účelem dohledu nad hospodařením politických subjektů i financováním volebních kampaní.

Se vznikem samotného úřadu vyvstala samozřejmě i otázka zajištění jeho chodu s důrazem na maximální efektivitu a také rychlost. Vždyť ÚDHPSH po svém vzniku neměl ani vlastní sídlo, natož jakékoli vybavení (nábytek, počítače atd.). Pořizování HW vybavení a následná postupná implementace by mohla ohrozit splnění zákonných lhůt. Softwarové aplikace vysoutěženého ekonomického a mzdového systému GINIS byly proto umístěny kompletně do virtuálního prostoru: cloudu Microsoft Azure.

Finanční i časová úspora

Jedná se o první případ, kdy úřad využívá kompletní mzdový a ekonomický systém v cloudu. Budování zcela nové instituce přineslo výjimečnou šanci pojmout formování celé struktury efektivněji s důrazem na kompletní elektronizaci mnohých agend. Moderní cloudová varianta byla zvolena s ohledem na blízké zákonem dané termíny vymezené pro implementaci a uvedení celého systému do provozu. Odpadly také náklady spojené s pořízením a provozem vlastních serverů a dalších HW komponent. Elektronický oběh dokumentů snižuje i náklady spojené s tiskem a archivací dokumentů.

GINIS byl vybrán v otevřeném řízení na pořízení software pro vedení účetnictví, rozpočtu a mzdové evidence v polovině roku 2017. Systém musel co nejdříve splňovat požadavky na napojení na další veřejné instituce, jako jsou Státní pokladna, Česká národní banka nebo Systém základních registrů nebo zajistit registraci zaměstnanců u zdravotních pojišťoven a ČSSZ. Samozřejmostí byly nároky na výpočet a výplatu mezd a veškeré relevantní ekonomické operace včetně realizace výběrových řízení. To vše v extrémně krátkých termínech.

Inspirativní cesta k plné elektronizaci

Dříve úřad jiným systémem nedisponoval a neexistovalo tak zatížení zvyky a strukturami z minulosti. Od prvopočátku bylo i díky tomu možné nastavit veškeré procesy bez fyzických dokumentů a úřad tak plně digitalizovat. Jindy obecná fráze eGovernmentu „obíhat mají data, nikoliv lidé“ zde získala naprosto reálný rozměr. Elektronický oběh dokumentů napomáhá k vyšší průkaznosti, efektivitě výkonu činnosti úřadu a klade menší finanční nároky na archivaci.

O kvalitě a inovativnosti řešení svědčí i vítězství projektu v centrální kategorii prestižní soutěže eGovernemnt the Best 2017 na podzim loňského roku. Současné i případné nově vzniklé instituce se jím mohou v mnoha směrech inspirovat. ÚDHPSH je důkazem, že kompletní přechod od papíru k elektronickým dokumentům není pouze utopickou myšlenkou, ale dnes již reálnou možností.

Ing. Michal Tausch
Autor článku působí v obchodně-právní sekci společnosti GORDIC spol. s r.o.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Nezapomněli jste si prodloužit předplatné časopisu IT Systems?

Začátek nového roku je nejen obdobím, kdy už se pomalu začínají rozplývat mnohá novoroční předsevzetí. Je také obdobím, kdy je třeba provést řadu každoročně se opakujících činností. V případě IT manažerů a IT profesionálů by mezi nimi nemělo chybět prodloužení předplatného časopisu IT Systems.